predplatne
 

ANKETA: V kom hľadáte oporu pri problémoch? Patríte medzi väčšinu?

13.04.2018

Na koho sa obraciate, keď potrebujete radu, vyliať si srdce alebo len máte potrebu spoločnosti? Na komunikáciu a sociálny život Slovákov vo virtuálnej dobe si posvietili sociológovia z Univerzity Komenského.

Autor: Shutterstock.com

Sociológovia zisťovali spôsoby a formy každodenného kontaktu a interakcie Slovákov, kvalitu príbuzenských, priateľských či pracovných väzieb. Ich zozbierané dáta budú súčasťou porovnania odpovedí 50 národov sveta.

Odpovedzte nám v ankete na konci článku ;) 

Ešte stále si zavoláme

43,8 % Slovákov komunikuje so svojimi priateľmi a známymi najčastejšie osobne, zoči-voči. Telefonickú komunikáciu najčastejšie využívala asi tretina obyvateľov a cez internet najčastejšie komunikovala takmer štvrtina obyvateľov Slovenska. Záleží aj na veku a vzdelaní. Čím vyšší stupeň, tým častejšie ľudia preferujú internet. 

Vedci na stope nového syndrómu zo sociálnych sietí. Trpíte ním? 

  • Osobnú komunikáciu preferujú ľudia nad 65 rokov.
  • Vo veku 40 až 65 rokov komunikujeme s priateľmi a známymi najčastejšie telefonicky.
  • Mladší využívajú najčastejšie internet.

Zoznámili ste sa cez internet? Už to nie je ako kedysi! Budete prekvapení!

Rodina na prvom mieste

A koho oslovíme, ak potrebujeme podporu a pomoc? Výsledky poukazujú na to, že sociálne väzby pomáhajú ľuďom zvládať riešenie mnohých životných situácií, a rodina zostáva pre nich najdôležitejším zdrojom pomoci a opory. „Ak by ľudia potrebovali starostlivosť pri chorobe či pomoc v domácnosti, väčšina by sa obrátila na blízkeho člena rodiny. Priateľa by poprosila o pomoc asi desatina opýtaných,“ hovorí prof. PhDr. Ján Sopóci, CSc., vedúci Katedry sociológie FiF UK. Iných ľudí v tomto smere nepotrebujeme.

Podobne je to aj v prípade zlého psychického stavu a potreby porozprávať sa o rodinných problémoch. Aj v takomto prípade by väčšina ľudí požiadala o pomoc najskôr blízkeho člena rodiny, no v tomto prípade by sa už obrátili aj na ľudí mimo rodiny.

Za priateľmi pre úsmev

Kým blízka rodina pomáha pri praktických činnostiach, blízki priatelia sú nám oporou v prípade citových problémov a partnermi pri trávení voľného času. Menej často sa prednostne obraciame na susedov či kolegov z práce, no aj to sa stáva,“ zhrnul výsledky prof. PhDr. Ján Sopóci, Csc. Výskum bol súčasťou dlhodobého medzinárodného výskumu International Social Survey Programme realizovaného v takmer 50 štátoch sveta. 

A čo vy? 

Anketa

Na koho sa najskôr obrátite, ak riešite vážny problém alebo dilemu?

Rodina
37%
Partner/ partnerka
22%
Kamarát/ kamarátka
17%
Kolega/ kolegyňa
17%
Hľadám radu na internete
7%
Celkový počet hlasujúcich: 41

Autor: TS, bd
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Oslabujete si dobrovoľne imunitu? Teraz musí pracovať naplno

Oslabujete si dobrovoľne imunitu? Teraz musí pracovať naplno

dnes
Za prechladnutím sa môže skrývať vyše dvesto rozličných vírusov. Jeden prekonáte, druhý sa vás chytí. Preto sa oplatí, aby vaša imunita... Čítať viac
 
VIDEO: Pozrite sa, prečo telo bez železa trpí

VIDEO: Pozrite sa, prečo telo bez železa trpí

včera
Odborníčka na krv prezradila, čo sa deje s organizmom, keď máte málo železa a špecialistka na zdravé jedlo zase, čo si máte dať na tanier.... Čítať viac
 
To zahreje! Rozdávame 333 veselých ponožiek 

To zahreje! Rozdávame 333 veselých ponožiek 

včera
333 našich čitateľov bude mať túto zimu nôžky pekne v teple. Postarajú sa o to hrejivé Fusakle, ktoré vám bude každý závidieť. Čítať viac
 
60 sekúnd, ktoré vám môžu pomôcť zmeniť život k lepšiemu

60 sekúnd, ktoré vám môžu pomôcť zmeniť život k lepšiemu

včera
Ak ste už aj vy prekročili hranicu 40 roku života, nasledujúca správa sa týka aj Vás. Čítať viac
 
Idete s nami do raja? Zdravie vám dopraje relax, ktorý potrebujete

Idete s nami do raja? Zdravie vám dopraje relax, ktorý potrebujete

19.11.2018
Predstavte si scenériu zasnežených lesov a samých seba vo vyhriatom bazéne s liečivou vodou. Potom si užijete masáž a výbornú večeru... Čítať viac
 
 

wanda.sk

ANKETA: V kom hľadáte oporu pri problémoch? Patríte medzi väčšinu?
TS
bd