Spoznáte bezpečnú PET fľašu? Vieme, čo si všímať na obaloch

22.10.2017

Väčšina tekutín sa dnes skladuje v plastových obaloch. Mnohé obsahujú zložky citlivé na zvýšenú teplotu a na svetlo.

Viete, čo znamenajú číslice v trojuholníkoch na dne fliaš?

Viete, čo znamenajú číslice v trojuholníkoch na dne fliaš? Autor: Profimedia.sk

„Pri nesprávnom skladovaní sa môžu tieto zložky zmeniť – v dôsledku chemických alebo fotochemických reakcií – a výsledkom je obyčajne zmena chuti, vône, farby alebo vytvorenie zákalu. Môže sa aj znížiť obsah vitamínov a iných mikronutrientov či obsah oxidu uhličitého v sýtenom nápoji. Napríklad v pive sa účinkom svetla menia zložky pochádzajúce z chmeľu a vytvára sa tak nepríjemná pachuť. Preto je vždy lepšie chrániť nápoje pred prehriatím aj pred svetlom,“ upozorňuje docent Stanislav Sekretár, PhD., z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity.

Invázia lienok na Slovensku! Pozor na ne, skolili aj stavaného chlapa! 

Hľadajte trojuholník

PET obaly sa považujú za bezpečné. „To znamená, že sa z nich neuvoľňujú do balených potravín látky, ktoré by mohli ohroziť ľudské zdravie – za predpokladu, že PET obaly sa správne vyrobili, vhodne skladovali a používali," hovorí chemik. 

5 rastliniek proti elektrosmogu. Vyčistia vzduch a zvýšia sústredenosť 

Raz a dosť!

Niektorí ľudia sa snažia znížiť spotrebu plastových fliaš tým, že PET fľaše umyjú a opakovane používajú. Ale PET fľaša nie je určená na ďalšie potravinárske použitie, pretože sa v nej ľahko môžu premnožiť nežiaduce baktérie!“ varuje docent Sekretár.

Kontrolu bezpečnosti PET fliaš u výrobcov zabezpečuje Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Poprade. Môžete sa však pomerne rýchlo zorientovať, ak naspodu obalu nájdete trojuholníkový piktogram s číslom uprostred.

Foto: Profimedia.sk

Číslice od jedna po sedem označujú jednotlivé typy plastov, ich skratky môžu byť vytlačené pod piktogramom.

  • PET má jednotku.
  • Na skladovanie tekutín sú vhodné aj materiály dva a päť.
  • Určite sa však vyhnite sedmičke, pretože za ňou sa často skrýva polykarbonát, a teda aj nebezpečné bisfenoly.

Vymenili ste cigarety za zdravšie? Toto ste o elektronických netušili! 

Farba rozhoduje

Najmä pri pive a víne, ale aj rastlinných olejoch – tie pri skladovaní v čírych obaloch na svetle oxidujú až 30 x rýchlejšie ako v tme!

„Vhodným sklom je hnedá fľaša, menej vhodné je zelené sklo aj hnedá či zelená PET fľaša. Tmavofialové a modré sklo síce absorbujú väčšiu časť viditeľného svetla, ale prepúšťajú svetlo v UVA oblasti. Preto sa hodia skôr ako filter na UV lampy pre numizmatiku a filateliu ako na balenie potravín,“ vysvetľuje docent Sekretár.

Farbivá v plastoch sú väčšinou potravinársky neškodné organické pigmenty a do potravín sa pri bežnom použití nevymývajú. Nie sú však takými účinnými svetelnými filtrami ako anorganické pigmenty používané v sklenených obaloch.

Nenápadný spolubývajúci: Môže za rakovinu pľúc! Vetráte? 

Spoznajte umelú sedmičku

  1. PET Polyetyléntereftalát. Má nízku priepustnosť pre kyslík a plyny. Obaly z neho sú recyklovateľné, ale mali by sa použiť iba na jednorazové balenie potravín!
  2. HDPE Polyetylén s vysokou hustotou. Určený na výrobu vreciek (mikroténových), prepraviek či tašiek. Teplotne odolný do 120 stupňov celzia, mechanicky odolný, recyklovateľný, vhodný na balenie potravín do mrazničky, zdravotne neškodný.
  3. PVC Polyvinylchlorid. Prieťažná fólia z mäkčeného PVC má dobrú priepustnosť pre vodnú paru a plyny, preto je vhodná na balenie čerstvých „dýchajúcich“ potravín, ako napríklad koreňová zelenina na podložke. Mäkčené PVC v minulosti obsahovalo ako plastifikátory zdraviu škodlivé ftaláty, dnes sa už začínajú na tento účel používať prakticky neškodné alternatívy.
  4. LDPE Polyetylén s nízkou hustotou. Používa sa na výrobu mäkkých vreciek, tašiek, téglikov, misiek, fliaš, bielych kanistrov na vodu. Robia sa z neho aj uzávery na nápojové PET fľaše. Nemá dobré bariérové vlastnosti, prepúšťa kyslík aj oxid uhličitý stokrát viac ako PET. Zdravotne neškodný.
  5. PP Polypropylén. Využíva sa na výrobu vreciek, téglikov, misiek a fliaš podobne ako LDPE – má však vyššiu tepelnú odolnosť. Slúži aj ako náhrada celofánu, je zdravotne neškodný.
  6. PS Polystyrén. Používaný na tégliky, misky, podložky na vajíčka či na bonboniéry alebo na misky na krájané potraviny. Na priame balenie tekutín je menej vhodný.
  7. PC alebo je plast neoznačený Ostatné typy plastov, najmä kontroverzný polykarbonát. Používal sa na výrobu dojčenských fliaš či veľkokapacitných nádob na pitnú vodu. V súčasnosti je jeho použitie na balenie potravín sporné – vyrába sa totiž z bisfenolu A. Ten má nepriaznivé účinky na hormonálny systém. Po zákaze výroby dojčenských fliaš z tohto materiálu – EÚ tak urobila v januári 2011 – nahradili bisfenol A inými derivátmi ako bisfenol F, bisfenol S a iné, ktoré však majú podobné vlastnosti. Hoci Európsky úrad pre bezpečnosť potravín v roku 2015 prehodnotil riziko spojené s bisfenolom A, využitie polykarbonátov na balenie potravín je stále diskutabilné.

Nebezpečné samovznietenie spotrebičov hrozí aj vám. Zabránite mu jedinou zmenou 

Autor: Zuzana Vongrejová
Fotogaléria

Ďalšie články z tejto sekcie

VIDEO: Nazrite do stránok nového Zdravia! Aj pre vás máme zľavu na relax

VIDEO: Nazrite do stránok nového Zdravia! Aj pre vás máme zľavu na relax

včera
Februárové Zdravie už v predaji, je originálne! Čítať viac
 
Predplatiteľská súťaž: Toto sú tí najrýchlejší, ktorí sa môžu tešiť na balíček

Predplatiteľská súťaž: Toto sú tí najrýchlejší, ktorí sa môžu tešiť na balíček

včera
Ak ste si stihli predplatiť časopis Zdravie do konca decembra, možno práve vy sa môžete tešiť na balíček kozmetiky Lirene Čítať viac
 
Neplodných mužov pribúda. Kúrenie v aute vám môže ugrilovať spermie!

Neplodných mužov pribúda. Kúrenie v aute vám môže ugrilovať spermie!

včera
Teplé miestečko je fajn nielen v práci, ale aj v aute. Najmä ak je vonku treskúca zima. Ak však chcete mať deti, mali by sa tohto komfortu... Čítať viac
 
Baletného sólistu odrovnala vážna choroba. Myslel som si, že mám infarkt

Baletného sólistu odrovnala vážna choroba. Myslel som si, že mám infarkt

21.01.2018
Má ukážkové telo aj kondičku. No z ničoho nič nevyšiel ani desať schodov a neprešiel z kuchyne do obývačky bez toho, aby sa zadýchal.... Čítať viac
 
Dôvod častej nádchy prekvapí. Skontrolujte si, ako držíte chrbát

Dôvod častej nádchy prekvapí. Skontrolujte si, ako držíte chrbát

20.01.2018
Napadlo by vám, že za opakujúcimi sa prechladnutiami je stolička, na ktorej sedíte? Čítať viac
 
 

wanda.sk