Spoznáte bezpečnú PET fľašu? Vieme, čo si všímať na obaloch

22.10.2017

Väčšina tekutín sa dnes skladuje v plastových obaloch. Mnohé obsahujú zložky citlivé na zvýšenú teplotu a na svetlo.

Viete, čo znamenajú číslice v trojuholníkoch na dne fliaš?

Viete, čo znamenajú číslice v trojuholníkoch na dne fliaš? Autor: Profimedia.sk

„Pri nesprávnom skladovaní sa môžu tieto zložky zmeniť – v dôsledku chemických alebo fotochemických reakcií – a výsledkom je obyčajne zmena chuti, vône, farby alebo vytvorenie zákalu. Môže sa aj znížiť obsah vitamínov a iných mikronutrientov či obsah oxidu uhličitého v sýtenom nápoji. Napríklad v pive sa účinkom svetla menia zložky pochádzajúce z chmeľu a vytvára sa tak nepríjemná pachuť. Preto je vždy lepšie chrániť nápoje pred prehriatím aj pred svetlom,“ upozorňuje docent Stanislav Sekretár, PhD., z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity.

Invázia lienok na Slovensku! Pozor na ne, skolili aj stavaného chlapa! 

Hľadajte trojuholník

PET obaly sa považujú za bezpečné. „To znamená, že sa z nich neuvoľňujú do balených potravín látky, ktoré by mohli ohroziť ľudské zdravie – za predpokladu, že PET obaly sa správne vyrobili, vhodne skladovali a používali," hovorí chemik. 

5 rastliniek proti elektrosmogu. Vyčistia vzduch a zvýšia sústredenosť 

Raz a dosť!

Niektorí ľudia sa snažia znížiť spotrebu plastových fliaš tým, že PET fľaše umyjú a opakovane používajú. Ale PET fľaša nie je určená na ďalšie potravinárske použitie, pretože sa v nej ľahko môžu premnožiť nežiaduce baktérie!“ varuje docent Sekretár.

Kontrolu bezpečnosti PET fliaš u výrobcov zabezpečuje Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Poprade. Môžete sa však pomerne rýchlo zorientovať, ak naspodu obalu nájdete trojuholníkový piktogram s číslom uprostred.

Foto: Profimedia.sk

Číslice od jedna po sedem označujú jednotlivé typy plastov, ich skratky môžu byť vytlačené pod piktogramom.

  • PET má jednotku.
  • Na skladovanie tekutín sú vhodné aj materiály dva a päť.
  • Určite sa však vyhnite sedmičke, pretože za ňou sa často skrýva polykarbonát, a teda aj nebezpečné bisfenoly.

Vymenili ste cigarety za zdravšie? Toto ste o elektronických netušili! 

Farba rozhoduje

Najmä pri pive a víne, ale aj rastlinných olejoch – tie pri skladovaní v čírych obaloch na svetle oxidujú až 30 x rýchlejšie ako v tme!

„Vhodným sklom je hnedá fľaša, menej vhodné je zelené sklo aj hnedá či zelená PET fľaša. Tmavofialové a modré sklo síce absorbujú väčšiu časť viditeľného svetla, ale prepúšťajú svetlo v UVA oblasti. Preto sa hodia skôr ako filter na UV lampy pre numizmatiku a filateliu ako na balenie potravín,“ vysvetľuje docent Sekretár.

Farbivá v plastoch sú väčšinou potravinársky neškodné organické pigmenty a do potravín sa pri bežnom použití nevymývajú. Nie sú však takými účinnými svetelnými filtrami ako anorganické pigmenty používané v sklenených obaloch.

Nenápadný spolubývajúci: Môže za rakovinu pľúc! Vetráte? 

Spoznajte umelú sedmičku

  1. PET Polyetyléntereftalát. Má nízku priepustnosť pre kyslík a plyny. Obaly z neho sú recyklovateľné, ale mali by sa použiť iba na jednorazové balenie potravín!
  2. HDPE Polyetylén s vysokou hustotou. Určený na výrobu vreciek (mikroténových), prepraviek či tašiek. Teplotne odolný do 120 stupňov celzia, mechanicky odolný, recyklovateľný, vhodný na balenie potravín do mrazničky, zdravotne neškodný.
  3. PVC Polyvinylchlorid. Prieťažná fólia z mäkčeného PVC má dobrú priepustnosť pre vodnú paru a plyny, preto je vhodná na balenie čerstvých „dýchajúcich“ potravín, ako napríklad koreňová zelenina na podložke. Mäkčené PVC v minulosti obsahovalo ako plastifikátory zdraviu škodlivé ftaláty, dnes sa už začínajú na tento účel používať prakticky neškodné alternatívy.
  4. LDPE Polyetylén s nízkou hustotou. Používa sa na výrobu mäkkých vreciek, tašiek, téglikov, misiek, fliaš, bielych kanistrov na vodu. Robia sa z neho aj uzávery na nápojové PET fľaše. Nemá dobré bariérové vlastnosti, prepúšťa kyslík aj oxid uhličitý stokrát viac ako PET. Zdravotne neškodný.
  5. PP Polypropylén. Využíva sa na výrobu vreciek, téglikov, misiek a fliaš podobne ako LDPE – má však vyššiu tepelnú odolnosť. Slúži aj ako náhrada celofánu, je zdravotne neškodný.
  6. PS Polystyrén. Používaný na tégliky, misky, podložky na vajíčka či na bonboniéry alebo na misky na krájané potraviny. Na priame balenie tekutín je menej vhodný.
  7. PC alebo je plast neoznačený Ostatné typy plastov, najmä kontroverzný polykarbonát. Používal sa na výrobu dojčenských fliaš či veľkokapacitných nádob na pitnú vodu. V súčasnosti je jeho použitie na balenie potravín sporné – vyrába sa totiž z bisfenolu A. Ten má nepriaznivé účinky na hormonálny systém. Po zákaze výroby dojčenských fliaš z tohto materiálu – EÚ tak urobila v januári 2011 – nahradili bisfenol A inými derivátmi ako bisfenol F, bisfenol S a iné, ktoré však majú podobné vlastnosti. Hoci Európsky úrad pre bezpečnosť potravín v roku 2015 prehodnotil riziko spojené s bisfenolom A, využitie polykarbonátov na balenie potravín je stále diskutabilné.

Nebezpečné samovznietenie spotrebičov hrozí aj vám. Zabránite mu jedinou zmenou 

Autor: Zuzana Vongrejová
Fotogaléria

Ďalšie články z tejto sekcie

Dámy, mizne vám z kúpeľne TOTO? Váš muž potrebuje pomoc lekára

Dámy, mizne vám z kúpeľne TOTO? Váš muž potrebuje pomoc lekára

včera
Páni o tom neradi hovoria, hoci pyšný problém sa týka aj ich. Buďte pozorné! Čím dlhšie budú odkladať návštevu u lekára, tým horšie.... Čítať viac
 
Máte chuť na netradičnú jeseň? Okúpte sa v pive či vo víne

Máte chuť na netradičnú jeseň? Okúpte sa v pive či vo víne

16.11.2017
Hrozno ocení aj vaša pokožka. Partnera zase pivný kúpeľ. Lahodné nápoje nemusíte len piť. Ako si osviežiť kúpeľ doma? Čítať viac
 
Uvedomte si! Pár jasných signálov, že toto priateľstvo už skončilo 

Uvedomte si! Pár jasných signálov, že toto priateľstvo už skončilo 

16.11.2017
Dokážete rozoznať skutočného kamaráta od človeka, ktorý na vás parazituje, ubližuje vám a tvári sa, že vám ešte robí službu? Psychoterapeutka... Čítať viac
 
FOTO: Mr. Bean po 60-ke poriadne prekvapil! Lekári nie sú nadšení

FOTO: Mr. Bean po 60-ke poriadne prekvapil! Lekári nie sú nadšení

15.11.2017
Rowan Atkinson (62) sa nezdá. Po vzore mnohých hercov a rockerov v pokročilom veku sa odhodlal k riskantnému rozhodnutiu. S takmer... Čítať viac
 
Z nôh do srdca. Zrazenina číha za počítačom i v ponožkách. Čo pomôže?

Z nôh do srdca. Zrazenina číha za počítačom i v ponožkách. Čo pomôže?

14.11.2017
Trombóza zďaleka nehrozí len cestovateľom. Neverte mýtom, aby ste za to nezaplatili infarktom či mozgovou príhodou. Čítať viac
 
 

wanda.sk