Tieto choroby nás ničia najviac

12.05.2009

Štatistiky bijú na poplach. Počet úmrtí za minulý rok prekročil neuveriteľných 53-tisíc. Zabíjajú nás choroby obehovej a tráviacej sústavy, rakovina a dopravné nehody. Predstavujeme vám najsmrteľnejších zástupcov z každej skupiny.

1. SRDCOVÝ INFARKT 

Cieva, ktorá zásobuje príslušnú časť srdca, sa zúži alebo upchá krvnou zrazeninou, to potom nedostáva potrebný kyslík a živiny, prestáva pumpovať. Bunky začínajú odumierať asi po 15 minútach po upchatí cievy. Preto je pri infarkte alebo podozrení naň nevyhnutné ihneď privolať rýchlu lekársku pomoc. Vlani zomrelo 3770 ľudí. 
PRÍZNAKY: „Stodvanástku je dôležité vytočiť napríklad vtedy, keď sa vám kolega sťažuje na tlakovú alebo pálivú bolesť za hrudnou kosťou,“ vysvetľuje lekár Jozef Kalužay. Ďalšími príznakmi infarktu môžu byť bolesť na hrudníku, ktorá trvá viac ako polhodinu, nevoľnosť, napínanie, krútenie hlavy, lapanie po dychu, vracanie, tlak na stolicu, studený pot. 
PRÍČINY VZNIKU: fajčenie, vysoký krvný tlak, obezita, alkoholizmus, nezdravý životný štýl. 
LIEČBA: Intravenózne lieky, ktoré účinkujú veľmi rýchlo, sa u nás používajú len za prísnych podmienok, napríklad keby prevoz pacienta do Ústavu srdcových chorôb bol pridlhý. Dôvodom je ich cena, od 1 660 eur do 1 991 eur (asi od 50- do 60-tisíc korún).

2. RAKOVINA PĽÚC

Z nádorových ochorení, na ktoré u nás minulý rok zomrelo vyše 2-tisíc ľudí, najväčším zabijakom je rakovina priedušiek a pľúc. 
PRÍZNAKY: Zmena kašľa, teploty, chudnutie, vzrastajúca dušnosť, vykašliavanie krvi. „Keď rakovina napadne príslušný orgán, zmení sa jeho funkcia. Niekedy môžu byť symptómy veľmi netypické ako napríklad únava, slabosť, bolesť. Ak sa zmení kašeľ, je napríklad drsnejší, intenzívnejší a celkovo sa človek cíti inak, môže to signalizovať ochorenie,“ vysvetľuje klinický onkológ Pavel Vojtko. 
PRÍČINY VZNIKU: najčastejšie fajčenie. Odborníci sem zaraďujú aj rakovinotvorné látky, napríklad azbest, asfalt, pesticídy. 
LIEČBA: býva úspešná, ak sa včas odhalí. „V súčasnosti nevieme vytvoriť lieky, ktoré by zabraňovali rozmnožovaniu nádorových buniek a neovplyvňovali by tie zdravé, napríklad vlasové bunky, nechty, krvné elementy, črevnú sliznicu a iné,“ dodáva. Rakovina pľúc má 2 hlavné formy – malobunkovú, vyžaduje sa pri nej najmä chemoterapia a ožarovanie. Pri druhej, nemalobunkovej podobe rakoviny už musia lekári operovať. Testuje sa tiež nový liek PF 3512676, jeho účinky však podľa odborníkov zatiaľ nie sú klinicky overené.

3. ZÁPAL PĽÚC

Najsmrteľnejší reprezentant chorôb dýchacej sústavy. V minulom roku pneumónii podľahlo viac ako 1 800 ľudí. „Išlo o pacientov, ktorí patrili do rizikovej skupiny. Tých, ktorí trpeli napríklad srdcovými alebo obličkovými ochoreniami, či cukrovkou. Zápal pľúc u inak zdravého jedinca, ak sa včas podchytí, by nemal byť smrteľný,“ vysvetlila Marta Hájková, primárka Kliniky pneumológie a ftizeológie Nemocnice Ružinov. 
PRÍZNAKY: Pneumónia nebolí. Peklo sa začne, keď sa chytí pohrudnica, teda obal pľúc. Typickými príznakmi tohto závažného ochorenia sú vysoké teploty od 38,5 °C, bolesti na hrudníku, za hrudnou kosťou, bolesti svalov, zväčšené uzliny na krku, zimnica, vykašliavanie hustého žltého alebo zeleného hlienu v prípade bakteriálnej pneumónie, nezvládanie fyzickej námahy. Aj schody môžu byť problém. 
PRÍČINY VZNIKU: Rozoznávame vírusové, bakteriálne a aspiračné zápaly pľúc. „Vírusové pneumónie sú zriedkavé. Stretávame sa s nimi u pacientov s porušenou obranyschopnosťou, napríklad po transplantáciách, pri nádoroch,“ dodala. Naši pľuciari liečia najmä bakteriálne pneumónie. Poznáme zápaly spôsobené bežnými baktériami, tie ďalšie sú vyvolané mykoplazmami a chlamýdiami. Ojedinelé sú u nás aspiračné pneumónie, ktoré vznikajú vdýchnutím napríklad chemických látok, horľavín alebo zvratkov do dýchacieho systému. „Aspiračné pneumónie ohrozujú i hltačov ohňa. Naberú si do úst horľavú látku, kýchnu, zakuckajú sa, a pritom vdýchnu časť danej horľaviny,“ prezradila docentka Hájková. Pozor na aspiračné zápaly pľúc by si mali dať aj drogovo závislí, aj alkoholici. „Majú vracací reflex. Ak by boli v zlej polohe, trebárs na chrbte, mohlo by sa stať, že by vdýchli vlastné vývratky.“ 
LIEČBA: základom sú antibiotiká. Liečba by nemala byť kratšia ako 10 dní.

4. CHOROBY PEČENE

Choroby pečene zabili v minulom roku viac ako 1 700 ľudí. Okrem iných dôvodov zlyhania pečene kvôli otrave či cirhóze sa v nej často usídlia metastázy. Rozoznávame primárne alebo sekundárne nádory pečene. 
PRÍZNAKY ZLYHANIA PEČENE: slabosť, bolesti brucha, žlté sfarbenie kože a očných bielkov, vracanie, strata hmotnosti, opuchy dolných končatín, poruchy krvnej zrážanlivosti. 
LIEČBA: je náročná. Lekári ju začínajú s tlmením prejavov ochorenia. Diétou a liekmi, ktoré pečeň nezaťažujú a podporujú obnovu funkcií organizmu. Pri trvalom zhoršovaní stavu je možná transplantácia. Pri nádoroch je liečba iná. Klinické štúdie ukázali, že až 90 percent pacientov s rakovinou uprednostňuje tabletkovú formu terapie. Už dva roky sa u nás používa prevratný liek proti zhubnému nádoru pečene. „Ide o prvý liek v histórii, ktorý dokáže predĺžiť prežívanie pacientov s primárnymi nádormi pečene typu hepatocelulárneho karcinómu, teda onkologického ochorenia vychádzajúceho z pečeňovej bunky,“ vysvetľuje riaditeľ Národného onkologického ústavu v hlavnom meste Tomáš Šálek.

Autor: KATARÍNA ŠTERBOVÁ, Foto: archív, profimedia.sk

Ďalšie články z tejto sekcie

Nestíhate v práci a ste stále chorí? Pár úprav v byte a ste opäť vo forme!

Nestíhate v práci a ste stále chorí? Pár úprav v byte a ste opäť vo forme!

dnes
Nechce sa vám ísť cvičiť a stále máte chuť na niečo sladké? Možno je na vine zlé osvetlenie. Čítať viac
 
4 najčastejšie chyby pri čistení zubov. Nerobte ich a budú bez kazov

4 najčastejšie chyby pri čistení zubov. Nerobte ich a budú bez kazov

včera
Baktériám sa v ústach páči a je potrebné sa ich zbavovať pravidelne počas dňa. Záleží aj technike. A pasta, to je to najmenej. Čítať viac
 
Chren uľaví nielen pri nádche a kašli. Silná 3-kombinácia účinky ešte umocní

Chren uľaví nielen pri nádche a kašli. Silná 3-kombinácia účinky ešte umocní

23.02.2017
Aromatický koreň chrenu je podobne ako cesnak, ďalším štipľavým prírodným antibiotikom. Veľmi zdravým a účinným v mnohých smeroch... Čítať viac
 
Pozeráte TV viac ako 5 hodín denne? Toto sa začne diať s vaším telom

Pozeráte TV viac ako 5 hodín denne? Toto sa začne diať s vaším telom

21.02.2017
Radi vysedávate pred telkou? Nepreháňajte to! Japonskí vedci zistili, že trávenie času pri televízore zvyšuje vážne zdravotné riziká.... Čítať viac
 
FOTO: Zabúdate piť vodu? Týchto 7 jedál vás zachráni, prirodzene hydratujú

FOTO: Zabúdate piť vodu? Týchto 7 jedál vás zachráni, prirodzene hydratujú

20.02.2017
Aj vám sa stáva, že prídete po práci domov a zistíte, že ste cez deň takmer nič nevypili? Doháňať všetko večer nie je správne. Zabaľte... Čítať viac
 
 

wanda.sk