predplatne
 

TOP zaujímavosti o koži: Viete, prečo sa vo vode pokrčí? Nie je to len tak!

08.09.2018

Najväčší orgán tela je koža. Keby sa dala vyzliecť, mala by dva štvorcové metre a päť kilogramov.

Pokožka obsahuje milióny buniek citlivých na dotyk, teda tlak, teplo, chlad i bolesť.

Pokožka obsahuje milióny buniek citlivých na dotyk, teda tlak, teplo, chlad i bolesť.Autor: Shutterstock

Koža sa neustále obnovuje a chráni vnútorné orgány pred drsným vonkajším svetom. Každú minútu z nej odpadnú desaťtisíce šupiniek – mŕtvych buniek. Za sedemdesiat rokov života z jedného tela odpadne asi dvadsať kilogramov suchej kože.

Cítite to?

Pokožka je aj zmyslovým orgánom hmatu. Obsahuje milióny buniek citlivých na dotyk, teda tlak, teplo, chlad i bolesť. Najviac receptorov na vnímanie chladu a tepla sa nachádza v koži tváre, chrbte ruky a najmenej v koži chrbta.

 • Receptory dotyku a tlaku sú najmä v dlaniach, prstoch a na perách.
 • Hlavná funkcia pokožky je ochranná. Do tela cez ňu nič neprenikne.

Za všetkým sú baktérie

Aj čistú kožu obýva množstva baktérií, vírusov, kvasiniek, roztočov a prvokov. Nejde len o kožnú mikroflóru, ale o genetickú výbavu mikroorganizmov – mikrobióm. Podľa najnovších výskumov mikrobióm ovplyvňuje vznik a priebeh mnohých kožných ochorení. Jeho ďalšie skúmanie môže byť veľkým prínosom v liečbe.

 • Do 25 rokov by ste sa nemali opaľovať a už vôbec nie spáliť, aby ste eliminovali riziko zhubného nádoru kože.
 • Na štvorcovom centimetri kože máte asi desať miliónov mikroorganizmov. Kým sú v rovnováhe, neškodia vám. Udržujú kožu v dobrom stave.
 • Na ploche 2,5 štvorcového centimetra sa nachádza vyše 19 miliónov kožných buniek.
 • Husia koža pri strachu je pozostatok evolúcie, ktorý už nemá význam. Tak ako zviera s naježenou srsťou pôsobí väčšie, tak chlpy sa postavia aj vám. Aj pri vzrušení.

Cítite svrbenie na perách? Toto vás zachráni pred oparom

Opálení, teda chudobní

 • Opálenie bolo v minulosti symbolom chudoby, pretože svedčilo o práci vonku.
 • Na pôsobenie slnečných lúčov koža reaguje uvoľňovaním farbiva melanínu. Koža sa tak chráni – melanín pomáha filtrovať škodlivé zložky žiarenia. Ďalší krok v sebaochrane je zhrubnutie kože. Pohlaďte si biele miesto pod plavkami a opálenú ruku.
 • Bohatí zvýrazňovali belosť svojej pokožky aj tým, že si na ňu kreslili modré žily. V Ázii je tento trend stále živý, biele mejkapy, krémy aj dezodoranty.

E-koža

Vedcom z Coloradskej univerzity sa podarilo vyrobiť umelú náhradu kože z polyméru, nanočastíc striebra a zo senzorov, vďaka ktorým e-koža dokáže cítiť. Je recyklovateľná a má schopnosť sama sa zahojiť.

Keď červeň v tvári nemizne. Nie je to len letné akné!

Hreje a chladí

Pokožka pomáha telu udržiavať si stabilnú vnútornú teplotu. Keď sa telo rozhorúči, mozog prikáže krvným cievam pri povrchu kože, aby sa rozšírili. Teplo tak ľahšie unikne, potné žľazy navyše vylúčia pot, ktorý telo tiež ochladzuje.

 • Ak je telu zima, mozog prikáže cievam, aby sa stiahli. Uzatvoria sa aj póry, vznikne husia koža a chlpy sa postavia, aby vás chránili od chladu. Povrch tela akoby zhrubol, minimalizoval straty tepla a neprijímal chlad zvonku.
 • Obojživelníky a niektoré ryby kožou aj dýchajú.

0,5 milimetrov

 • Koža môže mať hrúbku od 0,5 mm na očných viečka po 4 mm na zdravých pätách.
 • Každoročne vyhľadá lekársku pomoc približne 11 miliónov osôb s popáleninou. Zdravý mladý človek môže prežiť aj popáleniny 3. stupňa na 80 percentách tela. Avšak už 15 percent popáleného povrchu tela môže mať za následok šok a smrť.
 • Organizmus prijme cudziu kožu len v prípade, že ide o jednovaječné dvojčatá.

Svrbí vás koža? Hlási sa tak chyba v žlčníku, ale aj leukémia

Vedia ju natiahnuť

Pri autotransplantácii sa odobratá koža dá až štvornásobne roztiahnuť, aby jej lekári mali dosť na postihnuté miesto. Koža od darcu sa ujme len na pár týždňov, koža vypestovaná z vlastných buniek je extrémne drahá.

Usvedčia vás

 • Odtlačky prstov sú jedinečné. Drobné hrebienky a línie na končekoch prstov pomáhajú uchopiť predmety. Začnú sa formovať okolo 4. mesiaca vývoja plodu. Existujú však minimálne tri syndrómy, ktoré vzniku odtlačkov zabránia. Prísť o ne môžete aj počas života. Úrazom, manuálnou prácou alebo chemoterapiou. Odtlačok prsta sa skladá z vody, tukov a iných biologických materiálov, ktoré vylučuje koža. V chladnejšom prostredí vydržia dlhšie, ako v teple.
 • Odtlačky dospelého človeka vydržia dlhšie ako odtlačky dieťaťa.
 • Jedinečné odtlačky majú aj koaly, podobajú sa na ľudským.

 • Mazové žľazy uvoľňujú olejovitý kožný maz do vlasových vačkov, odkiaľ vyteká a premazáva pokožku a vlasy. Vďaka tomu sú odolnejšie proti vode.
 • Strie sú jazvy. Keď sa pokožka nestíha prispôsobiť rastúcemu objemu, začne praskať. „Strie nevznikajú poškodením povrchu kože, ale popraskaním elastických vláken pod jej povrchom. Tkanivo sa hojí jazvičkami,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Andrea Vocilková. Bez ohľadu na všetky pekné sľuby sa strií úplne nezbavíte.

30 potravín, ktoré ju spúšťajú i zhoršujú svrbenie

Svrbenie je unikátna schopnosť kože, žiadny iný orgán to nedokáže. V minulosti svrbením dávala koža najavo, že je na nej niečo nezdravé, čo treba odstrániť. Po uštipnutí komárom koža svrbí, lebo reaguje na komárie sliny. Škrabaním sa to len zhorší.

Koža a voda

Prečo sa vám vo vode pokrčí koža na končekoch prstov? Aby sa vám uchopené predmety v prstoch nešmýkali.

V tomto článku sa zaoberáme Koža ...viac
Autor: Veronika Daničová, Lenka Štefánková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Ste bez energie a často ochoriete? 2 hodnoty si DOMA kontrolujte a budete OK

Ste bez energie a často ochoriete? 2 hodnoty si DOMA kontrolujte a budete OK

včera
Prekúrený vzduch môže za vašu bolesť hlavy, únavu a opakované zápaly. Čím suchší je, tým viac sa v ňom darí vírusom a baktériám. Ako mať... Čítať viac
 
FOTO: Nie, neklame vás zrak. Z krehkej blondínky je bizarná černoška

FOTO: Nie, neklame vás zrak. Z krehkej blondínky je bizarná černoška

včera
Martina Big (30) je už v rodnom Nemecku ikona. Nech spraví čokoľvek, ocitne sa na titulných stránkach novín. A robí toho naozaj dosť.... Čítať viac
 
Zmerajte si pulz! Hlási u vás jedno zo 4-och vážnych ochorení?

Zmerajte si pulz! Hlási u vás jedno zo 4-och vážnych ochorení?

22.01.2019
Pravidelne si siahnite na zápästie a počítajte. Aj tento jednoduchý úkon vám môže zachrániť život. Aj pomalý je problém! Čítať viac
 
Máte výrazne červený jazyk? Alebo je dožlta? Zbystrite!

Máte výrazne červený jazyk? Alebo je dožlta? Zbystrite!

22.01.2019
Ružový jazyk znamená, že s ním je všetko v poriadku. Máte ho zelený? Oranžový? Červený? Než sa začnete znervózňovať, spomeňte si, či... Čítať viac
 
Je tu najdepresívnejší deň roka. Pomôže vám úžasný recept Severanov

Je tu najdepresívnejší deň roka. Pomôže vám úžasný recept Severanov

21.01.2019
Vedeli ste, že množstvo denného svetla môže zlepšiť náladu? Aby vás „modrý pondelok” nerozhodil, skúste to ako Nóri či Švédi. Čítať viac
 
 

wanda.sk

TOP zaujímavosti o koži: Viete, prečo sa vo vode pokrčí? Nie je to len tak!
Veronika Daničová
Lenka Štefánková