Toto musíte vedieť! Vedecké výskumy o verejných toaletách

17.08.2017

Viete, ktorá kabínka je najčistejšia? Prečo si nesmiete dávať na toalete tašku na podlahu a prečo je zbytočné obkladať záchodovú dosku toaletným papierom?

Aby žena dobrovoľne vstúpila do prvej kabínky, musia byť všetky ostatné obsadené.

Aby žena dobrovoľne vstúpila do prvej kabínky, musia byť všetky ostatné obsadené. Autor: Shutterstock.sk

Každý tam musí a nepomôžete si, ak vás to chytí na stanici, v obchodnom centre alebo kvôli potrebe zastavíte na pumpe. Absolútny základ je umyť si ruky mydlom a teplou vodou, keď odchádzate z toalety. Nerobí to 23 % mužov a 7 % žien. Ak sa s neumytými rukami zastavíte v rýchlom občerstvení, skonzumujete nielen cudzie fekálne baktérie z vlastný rúk, ale aj mikroorganizmy, ktoré žijú v hline, vo zvieracom truse alebo pesticídy. Ako je to možné? 

Prehnane čistotní

Aj Američania si dlho lámali hlavy, ako je možné, že sa na kľučkách toaliet objavujú látky, ktoré patria skôr na podrážky topánok. Vysvetlenie bolo pritom celkom prosté. Niektorí ľudia sa totiž v prehnanej čistote nechcú dotknúť kľučky rukou, preto si dvere otvoria nohou, a teda podrážkou topánky.

• Schudnete, zbaví vás zápchy a prečistí črevá. Vyskúšajte skorocel indický
Utekáte pričasto na záchod? Pýtali sme sa špecialistu, čo vyrieši váš problém s močením

Kam položíte nákup?

Ešte viac vám však zavaria tí, ktorí sa nevedia trafiť do toalety. Nemyslite si, že je to iba problém pánskych záchodov. Moč je aj na dlážke v dámskych. Niektoré ženy totiž v snahe uchrániť svoje zdravie, cikajú na „lyžiara“ a nie vždy zachovajú ten správny sklon a trafia sa. Preto platí absolútny zákaz pokladať na zem kabelky a nákupné tašky! Na piatich centimetroch štvorcových podlahy na verejnom záchode žije viac ako dva milióny baktérii. Dostanú sa tam aj pri splachovaní, keď voda občas vyfŕkne. Viac mikroorganizmov je v spodnej časti toalety, aj preto bývajú háčiky na zavesenie tašiek a oblečenia približne vo výške očí. 

Neobkladajte dosku  papierom

Obávať sa sadnúť si na dosku a obložiť ju papierom je zbytočné. Budete prekvapení, ale doska je jedna z najčistejších častí kabínky. Platí to aspoň pre dámske toalety. Oveľa horšie sú na tom splachovače, kľučky a spodná časť záchodových dosiek, ktorá sa tak často neumýva. Ak aj sú na vrchnej časti toalety baktérie, museli by ste si na dosku sadnúť intímnymi partiami a vydržať niekoľko minút, aby ste sa nakazili. Ak máte na zadnej strane stehien neporušenú pokožku, nič vám nehrozí. Cez kožu na nohách sa vám baktérie do tráviaceho traktu nedostanú. 

• Toto nikomu nenapadlo: Česi riešia únik moču po odstránení prostaty super trikom
• Problém s močovým mechúrom? 5 tipov čo PIŤ a JESŤ pre jeho zdravie

Prvá alebo posledná

Na ženských toaletách je najčistejšia prvá kabínka. Dámy si totiž myslia, že do prvej vstúpi každá, preto idú radšej do poslednej. Preto je v poslednej najviac baktérii a premelie sa v nej počas dňa najviac žien. Na pánskych toaletách je to naopak, muži vstupujú vždy do prvej, logicky sú preto najčistejšie tie na konci. 

Bude vás zaujímať:

• Čo krok, to cvrk: Inkontinenciu tají každá štvrtá žena
• S hyperaktívnym močovým mechúrom si poradí neurostimulátor
• Detskú imunitu neoklamete. Rodičia, toto je najväčšia chyba, ktorú robíte

Autor: Lenka Štefánková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Riskujete na sánkach poranenie miechy? Aký kopec je ideálny pre malé deti?

Riskujete na sánkach poranenie miechy? Aký kopec je ideálny pre malé deti?

dnes
Chystáte sa na hory, no budete sa len sánkovať? Ani na sánkach sa neoplatí riskovať. Môžu byť nebezpečnejšie než lyže či snoubord. Čítať viac
 
Neuveríte! Čo všetko sa vám môže stať, keď si kýchnete?

Neuveríte! Čo všetko sa vám môže stať, keď si kýchnete?

včera
Prasklo vám niečo v hlave, keď ste si kýchli? Obyčajné kýchnutie vám môže parádne skomplikovať život. A nemusíte mať ani osteoporózu... Čítať viac
 
6 prekvapivých znakov, že ste múdrejší ako ostatní. Aj vy?

6 prekvapivých znakov, že ste múdrejší ako ostatní. Aj vy?

22.02.2018
Ste neporiadni, vulgárni a trpíte samovravou? Možno za to môže vaša vysoká inteligencia. Čítať viac
 
Benzín či nafta? Toto by ste o ich vplyve na zdravie mali vedieť!

Benzín či nafta? Toto by ste o ich vplyve na zdravie mali vedieť!

21.02.2018
Moderné benzínové motory s priamym vstrekovaním vypúšťajú do vzduchu čiastočky extrémne jemného prachu. Hoci ho nevidno, je pre... Čítať viac
 
VIDEO: TOP 10 songov proti stresu. Vypočujte si víťaznú melódiu

VIDEO: TOP 10 songov proti stresu. Vypočujte si víťaznú melódiu

21.02.2018
Pozitívne účinky hudby na psychiku sú neodškriepiteľné. Kým jedna pesnička vás nabije energiou, pri druhej si môžete snívať alebo... Čítať viac
 
 

wanda.sk