predplatne
 

Trpí neustálym smädom? Asi máte doma diapsíka, rýchlo k veterinárovi!

19.11.2017

Mnohé diagnózy, ktoré si spájame len s nami ľuďmi, ohrozujú aj domácich miláčikov. Cukrovka sa týka najmä sučiek a zistíte ju rýchlo, prejavuje sa hlavne neutíchajúcim smädom.

Injekciu s inzulínom sa do kože na chrbte  naučíte pichať rýchlo. Psík to zvládne bez mihnutia okom!

Injekciu s inzulínom sa do kože na chrbte naučíte pichať rýchlo. Psík to zvládne bez mihnutia okom!Autor: Profimedia.sk

Kolotoč piť-cikať-piť-cikať je pomerne jasný signál, že váš domáci miláčik má pravdepodobne cukrovku. Ak je to sučka, máte takmer istotu. 

Operácia chlpáča môže vyjsť poriadne draho. Tieto zákroky zabolia aj vás

Sučky v nevýhode

Takéto príznaky však môžu signalizovať aj iné choroby, preto musí veterinár pred definitívnym rozhodnutím o diagnóze spraviť psíkovi viacero testov. Štatistiky hovoria, že asi jeden z dvesto psov má cukrovku, pričom až deväťdesiat percent z nich sú sučky. „Väčšmi sú ohrozené menšie plemená ako pudel, mops, bišon a ďalšie, ale aj veľa malých krížených psíkov,“ vraví veterinárna lekárka MVDr. Lenka Blahušiaková z Turian. Podobne ako u ľudí, aj pri psoch sa vyskytuje cukrovka prvého typu, keď pankreas produkuje nedostatok inzulínu alebo žiadny, alebo cukrovka druhého typu, keď je síce inzulínu dostatok, no organizmus zvieratka ho z rôznych dôvodov nedokáže využiť. Ako u ľudí, tak aj pri psoch je jedným z faktorov, ktoré prispievajú k vzniku cukrovky, nadváha. Pri sučkách je to aj pôsobenie pohlavného hormónu progesterónu, ktorý sa vylučuje počas obdobia párenia. Jeho vplyvom sú bunky menej citlivé na pôsobenie inzulínu, preto ho pankreas vylučuje čoraz viac, až sa vyčerpá a sekrécia inzulínu ustane. 

Tucet dôvodov, ako ženám prospieva starostlivosť o domáceho maznáčika

Prísny režim

Ak zistíme cukrovku, začneme liečbu inzulínom a kalibrujeme jeho optimálne dávkovanie. Niekedy pristúpime aj ku kastrácii sučky, čo môže pri diabete pomôcť,“ objasňuje veterinárka. Odstránením vaječníkov a maternice sa odstráni zdroj pohlavných hormónov, ktoré spôsobujú inzulínovú rezistenciu, a liečba inzulínom nemusí byť v niektorých prípadoch nutná. Ak sa však pankreas po kastrácii nenaštartuje na opätovnú tvorbu inzulínu, liek je potrebné pichať doživotne. „Okrem terapie inzulínom je potrebné psom cukrovkárom podávať špeciálne diabetické granuly či konzervy. V tejto strave je zabezpečené správne množstvo vlákniny aj potrebných vitamínov. Zachovať ich vyváženosť v jedle pripravovanom doma nie je jednoduché. Stravu treba podávať v pravidelných intervaloch a je nutné dodržiavať diétu, nepodávať žiadne maškrty,“ zdôrazňuje doktorka Blahušiaková. Niektoré psy sú nastavené na podávanie inzulínu aj stravy raz denne, iným lepšie sedí dvakrát denne. Dodržiavať striktnú pravidelnosť je však v liečbe základ. 

Váš príbeh: Sučka Lucy pomohla vychovať Amálku, psík Flavio robí s autistami zázraky

Pichanie zvládnete

V prípade zanedbania alebo podcenenia liečby môžu nastať vážne zmeny zdravotného stavu psa, ako je difúzny zápal šošovky až slepota, zvýšená únava, vychudnutie, opakované bakteriálne zápaly močových ciest, chronické kožné ochorenia, neurologické problémy až celkové zlyhanie orgánov,“ vymenúva lekárka. „So psom treba chodiť na pravidelné kontroly a medzi nimi musíte kontrolovať doma hladinu cukru z moču testovacími prúžkami. Hoci pichanie injekcie býva spočiatku mierny stres, je naozaj jednoduché a veľmi rýchlo sa pre vás stane rutinou.“ Cukrovka je podľa doktorky Blahušiakovej spravidla dobre zvládnuteľná a ak dodržiavate režim stanovený veterinárom, psík môže až do staroby byť v dobrej kondícii.

Radí veterinár: Pes potrebuje fádnu výživu, ktorá sa stále nemení

Príznaky cukrovky u psa:

  • nadmerný smäd a časté močenie
  • chudnutie napriek normálnemu príjmu potravy
  • zhoršená kvalita srsti
  • únava, apatia
  • zákal šošovky

Mlieko pre mačku? Prečo stále opakujeme rovnaké chyby?

V tomto článku sa zaoberáme Diabetes (cukrovka) ...viac
Autor: Martina Palovčíková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Názory mladých Slovákov: Prečo nemajú vzťahy a sex? Do TOHTO investujú radšej

Názory mladých Slovákov: Prečo nemajú vzťahy a sex? Do TOHTO investujú radšej

dnes
Žijeme v západnej kultúre, ktorá o sexe hovorí tak uvoľnene ako nikdy predtým. Napriek tomu sa mladí ľudia milujú oveľa menej ako rodičia... Čítať viac
 
VIDEOtip na zimu: Vírusy milujú chlad. Upleťte si hrejivú ochranu bez ihlíc

VIDEOtip na zimu: Vírusy milujú chlad. Upleťte si hrejivú ochranu bez ihlíc

včera
Šál nie je len módny doplnok. Je vedecky preverené, že ak si ho natiahnete cez nos, môže vás ochrániť pred virózou. Čítať viac
 
O 30 rokov mladší? Stačí maličkosť, prekvapili sa aj vedci!

O 30 rokov mladší? Stačí maličkosť, prekvapili sa aj vedci!

včera
Viete, že už teraz môžete začať mladnúť? Odhodlajte sa konečne robiť to, na čo prišli výskumníci. Čítať viac
 
6 problémov zo zrakom. Ako vidíte, keď máte problém?

6 problémov zo zrakom. Ako vidíte, keď máte problém?

09.12.2018
Niektorý z najčastejších problémov, s ktorými sa stretávajú oční lekári, môže trápiť aj vás. Spravte si malú samodiagnostiku zraku.... Čítať viac
 
- 20 hodín spánku týždenne nakopne mozog. Odvážite sa po názore experta?

- 20 hodín spánku týždenne nakopne mozog. Odvážite sa po názore experta?

08.12.2018
Šialený hit s polyfázovým spánkom zo zahraničia sľubuje povzbudenie mozgu k skvelým výkonom. Vyskúšate? Čítať viac
 
 

wanda.sk

Trpí neustálym smädom? Asi máte doma diapsíka, rýchlo k veterinárovi!
Martina Palovčíková