Uvedomte si! Pár jasných signálov, že toto priateľstvo už skončilo 

16.11.2017

Dokážete rozoznať skutočného kamaráta od človeka, ktorý na vás parazituje, ubližuje vám a tvári sa, že vám ešte robí službu? Psychoterapeutka vám poradí, čo si máte všímať. 

Zámerne zatajujete kamarátovi dobré novinky, lebo viete, že bude trúsiť nepríjemné poznámky?

Zámerne zatajujete kamarátovi dobré novinky, lebo viete, že bude trúsiť nepríjemné poznámky?Autor: Shutterstock

Odhadnúť v detstve dobrého priateľa od toho, ktorý vám robí zle, žaluje na vás alebo vám berie hračky, bolo trochu jednoduchšie. „Deti sú úprimné a dokážu ľahšie vycítiť a prekuknúť, či im niekto škodí. Vo svete dospelých je to zložitejšie. Vzťahy sa vyvíjajú rovnako ako ľudia v nich, menia sa a z tých, ktorí boli vaši priatelia sa môžu stať iba známi,“ zhŕňa každodenný fakt psychoterapeutka PhDr. Alica Terková. 

Citoví upíri

Určite ste už počuli o citových upíroch. „Spoznáte ich ľahko. Keď s nimi strávite istý čas, namiesto toho, aby ste sa cítili dobre a boli šťastní, ste smutní a vyčerpaní. Unavení ste fyzicky i psychicky, a to aj napriek tomu, že ste nebežali maratón, ale len s citovou upírkou či upírom sedeli hodinu na káve,“ vysvetľuje doktorka Terková. 
Je to upír? Všímajte si:
• nepustí vás k slovu
• neopýta sa, ako sa máte
• ak sa opýta, ako sa máte – nečaká na odpoveď, lebo ho nezaujíma
• hovorí iba negatívne veci, na všetko nadáva

Byť vo vzťahu je zdravé! Muži žijú vďaka ženám dlhší život

Ozve sa, len keď je zle

Ak má super prácu a nový vzťah, ani o ňom nepočujete. Keď vidíte jeho meno na displeji mobilu, viete, že sa zase stala nejaká pohroma. „V dobrom, aj v zlom – platí nielen pre manželov, ale aj dobrých priateľov,“ myslí si psychoterapeutka. Skutočne sa ozvú len dvakrát v roku, a nie je to kvôli tomu, aby vám zagratulovali? „Ak vám naložia na plecia všetky katastrofy, ktoré sa im stali, vlastne vás využívajú,“ hovorí Alica Terková a upozorňuje na to, aby ste do tejto skupiny omylom nezaradili ľudí, s ktorými nie ste dlho v kontakte, ale keď sa stretnete, môžete pokračovať aj v rozhovore, ktorý ste prerušili pred rokmi. „Niektorí ľudia nepotrebujú spolu komunikovať a napriek tomu vedia, že ich puto je silné. Keď sa stretnú po dlhom čase alebo spolu telefonujú či chatujú, nesie sa to v príjemnej, veselej atmosfére. Aj keby sa stretli na pohrebe, nie je to o tom, že jeden zvaľuje nešťastie na druhého,“ pripomína, na čo si máte dávať pozor. 

Je váš partner jedináčik? Na toto sa pripravte

Nepodrží vás

Zámerne zatajujete kamarátovi dobré novinky a zámery, lebo viete, že bude žiarliť a trúsiť nepríjemné poznámky? „Je prirodzené, že sa nechcete rozprávať o dôležitých skutočnostiach svojho života s ľuďmi, ktorí vás nevedia podržať. Nepodporia vás, netešia sa s vami, otvorene vás kritizujú alebo vás vysmejú, keď ide o dôležité zmeny vo vašom živote,“ konštatuje Terková. Je prirodzené, ak si priatelia medzi sebou robia žarty, ale tie podľa odborníčky nemôžu zraňovať. Na čo si teda musíte dať pozor? „Všimnete si to najmä pri významných chvíľach, keď chcete dať výpoveď („si nemožný, nikde inde ťa nezamestnajú“), oženiť sa („to ti nemôže vydržať, všetci sa rozvádzajú“) alebo si zobrať hypotéku (to nezvládneš platiť, však môžeš bývať aj u rodičov),“ vymenúva psychoterapeutka. 

Terapia vibráciami: Bzzzzzučanie vás zbaví stresu, úzkosti i nervozity

Pozor si dajte aj na „priateľa“, ktorý:
• snaží sa vami manipulovať
• vyvoláva výčitky
• nikdy nedodrží slovo

Nastal čas na nových priateľov? Kde ich vziať, čítajte v decembrovom čísle mesačníka Zdravie, ktoré bude v predaji od 21. novembra 2017.

Autor: Lenka Štefánková
Fotogaléria

Ďalšie články z tejto sekcie

Meditáciou k zdraviu tela i ducha? Vedci pre ňou varujú!

Meditáciou k zdraviu tela i ducha? Vedci pre ňou varujú!

včera
Aj príjemné veci škodia, ak si neuvedomíte všetky riziká. Toto by ste o meditácii nepovedali! Čítať viac
 
Skrytý zápal nešetril ani celebrity. Ktoré zaplatili najvyššiu cenu?

Skrytý zápal nešetril ani celebrity. Ktoré zaplatili najvyššiu cenu?

10.12.2017
Najväčšou hrozbou skrytých zápalov je ich vzplanutie a rozšírenie sa do celého tela. Otrava krvi neušetrila ani viaceré známe osobnosti.... Čítať viac
 
Neviete si zvyknúť na nové okuliare? V tomto môže byť chyba

Neviete si zvyknúť na nové okuliare? V tomto môže byť chyba

09.12.2017
„Mnohé optiky spolupracujú s lacnými čínskymi výrobcami skiel. Z praxe vieme, že v týchto prípadoch sú reklamácie početné a ľudia... Čítať viac
 
Biorytmus môžete ovplyvniť: Na ktorý deň v týždni naplánovať ťažké úlohy?

Biorytmus môžete ovplyvniť: Na ktorý deň v týždni naplánovať ťažké úlohy?

08.12.2017
Prečo sme ráno o deviatej najaktívnejší, o tretej popoludní prichádza útlm a o ôsmej večer máme najvyšší tlak krvi? Čítať viac
 
Zažltli vám zuby? Okrem potravín za ne môže aj chyba, o ktorej netušíte

Zažltli vám zuby? Okrem potravín za ne môže aj chyba, o ktorej netušíte

07.12.2017
Vekom zuby sivejú, žltnú alebo na nich pribúdajú fľaky. Darmo si niekoľkokrát za deň drhnete pastou na bielenie, keď ich potom vystavujete... Čítať viac
 
 

wanda.sk