Uvedomte si! Pár jasných signálov, že toto priateľstvo už skončilo 

16.11.2017

Dokážete rozoznať skutočného kamaráta od človeka, ktorý na vás parazituje, ubližuje vám a tvári sa, že vám ešte robí službu? Psychoterapeutka vám poradí, čo si máte všímať. 

Zámerne zatajujete kamarátovi dobré novinky, lebo viete, že bude trúsiť nepríjemné poznámky?

Zámerne zatajujete kamarátovi dobré novinky, lebo viete, že bude trúsiť nepríjemné poznámky?Autor: Shutterstock

Odhadnúť v detstve dobrého priateľa od toho, ktorý vám robí zle, žaluje na vás alebo vám berie hračky, bolo trochu jednoduchšie. „Deti sú úprimné a dokážu ľahšie vycítiť a prekuknúť, či im niekto škodí. Vo svete dospelých je to zložitejšie. Vzťahy sa vyvíjajú rovnako ako ľudia v nich, menia sa a z tých, ktorí boli vaši priatelia sa môžu stať iba známi,“ zhŕňa každodenný fakt psychoterapeutka PhDr. Alica Terková. 

Citoví upíri

Určite ste už počuli o citových upíroch. „Spoznáte ich ľahko. Keď s nimi strávite istý čas, namiesto toho, aby ste sa cítili dobre a boli šťastní, ste smutní a vyčerpaní. Unavení ste fyzicky i psychicky, a to aj napriek tomu, že ste nebežali maratón, ale len s citovou upírkou či upírom sedeli hodinu na káve,“ vysvetľuje doktorka Terková. 
Je to upír? Všímajte si:
• nepustí vás k slovu
• neopýta sa, ako sa máte
• ak sa opýta, ako sa máte – nečaká na odpoveď, lebo ho nezaujíma
• hovorí iba negatívne veci, na všetko nadáva

Byť vo vzťahu je zdravé! Muži žijú vďaka ženám dlhší život

Ozve sa, len keď je zle

Ak má super prácu a nový vzťah, ani o ňom nepočujete. Keď vidíte jeho meno na displeji mobilu, viete, že sa zase stala nejaká pohroma. „V dobrom, aj v zlom – platí nielen pre manželov, ale aj dobrých priateľov,“ myslí si psychoterapeutka. Skutočne sa ozvú len dvakrát v roku, a nie je to kvôli tomu, aby vám zagratulovali? „Ak vám naložia na plecia všetky katastrofy, ktoré sa im stali, vlastne vás využívajú,“ hovorí Alica Terková a upozorňuje na to, aby ste do tejto skupiny omylom nezaradili ľudí, s ktorými nie ste dlho v kontakte, ale keď sa stretnete, môžete pokračovať aj v rozhovore, ktorý ste prerušili pred rokmi. „Niektorí ľudia nepotrebujú spolu komunikovať a napriek tomu vedia, že ich puto je silné. Keď sa stretnú po dlhom čase alebo spolu telefonujú či chatujú, nesie sa to v príjemnej, veselej atmosfére. Aj keby sa stretli na pohrebe, nie je to o tom, že jeden zvaľuje nešťastie na druhého,“ pripomína, na čo si máte dávať pozor. 

Je váš partner jedináčik? Na toto sa pripravte

Nepodrží vás

Zámerne zatajujete kamarátovi dobré novinky a zámery, lebo viete, že bude žiarliť a trúsiť nepríjemné poznámky? „Je prirodzené, že sa nechcete rozprávať o dôležitých skutočnostiach svojho života s ľuďmi, ktorí vás nevedia podržať. Nepodporia vás, netešia sa s vami, otvorene vás kritizujú alebo vás vysmejú, keď ide o dôležité zmeny vo vašom živote,“ konštatuje Terková. Je prirodzené, ak si priatelia medzi sebou robia žarty, ale tie podľa odborníčky nemôžu zraňovať. Na čo si teda musíte dať pozor? „Všimnete si to najmä pri významných chvíľach, keď chcete dať výpoveď („si nemožný, nikde inde ťa nezamestnajú“), oženiť sa („to ti nemôže vydržať, všetci sa rozvádzajú“) alebo si zobrať hypotéku (to nezvládneš platiť, však môžeš bývať aj u rodičov),“ vymenúva psychoterapeutka. 

Terapia vibráciami: Bzzzzzučanie vás zbaví stresu, úzkosti i nervozity

Pozor si dajte aj na „priateľa“, ktorý:
• snaží sa vami manipulovať
• vyvoláva výčitky
• nikdy nedodrží slovo

Nastal čas na nových priateľov? Kde ich vziať, čítajte v decembrovom čísle mesačníka Zdravie, ktoré bude v predaji od 21. novembra 2017.

Autor: Lenka Štefánková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Bolel ho žalúdok, ale takmer zomrel na infarkt! Srdce mu spočítalo hriechy

Bolel ho žalúdok, ale takmer zomrel na infarkt! Srdce mu spočítalo hriechy

včera
Infarkt nesignalizujú len bolesti na hrudi či v chrbte. Podozrivá je aj bolesť brucha. U žien sa príznaky rozpoznávajú ťažšie ako u... Čítať viac
 
Viete, aká háveď sa bežne ukrýva v bytoch a domoch? Aj u vás!

Viete, aká háveď sa bežne ukrýva v bytoch a domoch? Aj u vás!

včera
Hmyz je najpočetnejší živočíšny druh na zemi. Je prakticky všade. A to doslova. Aj u vás doma. Myslíte, že máte v byte len muchu, čo vletela... Čítať viac
 
S koľkými partnermi ste mali sex? Mužské vyjadrenia sú na zamyslenie

S koľkými partnermi ste mali sex? Mužské vyjadrenia sú na zamyslenie

16.08.2018
Európski muži udávajú v porovnaní so ženami dvojnásobné čísla. Hovoria pravdu, alebo preháňajú? Čítať viac
 
S hlavou ku gastrológovi, s hnačkou k psychológovi? Možno je to aj váš prípad!

S hlavou ku gastrológovi, s hnačkou k psychológovi? Možno je to aj váš prípad!

16.08.2018
Septembrové Zdravie zistilo, že hlava vás môže bolieť aj z vecí, na ktoré by ste to vôbec nepovedali. A vyskočenú platničku netreba... Čítať viac
 
Čo robiť, keď vás popŕhli medúza alebo stúpite na ježka?

Čo robiť, keď vás popŕhli medúza alebo stúpite na ježka?

15.08.2018
Radosť z dovolenky môže byť razom fuč, ak natrafíte na útok zdanlivo nenápadnej potvory s bolestivými následkami. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Uvedomte si! Pár jasných signálov, že toto priateľstvo už skončilo 
Lenka Štefánková