predplatne
 

Váš príbeh: 29-ročný a porážka?! Záchranári nechceli veriť, vraj je dehydrovaný

11.10.2018

Záchranárom trval príchod trištvrte hodiny. Ani v nemocnici nikto nepredpokladal, že Martin má v takom mladom veku porážku.

Opäť funguje normálne, ale životné tempo poriadne pribrzdil.

Opäť funguje normálne, ale životné tempo poriadne pribrzdil.Autor: Robo Hubač

Martin Repka (29) si pamätá to ráno úplne presne. Bol máj a so snúbenicou mali pred sebou pekný deň. V práci si vzali voľno a chystali sa na raňajky do mesta. „Večer predtým sme s priateľmi trochu oslavovali, ale pil som minimálne,“ začne opisovať svoj neuveriteľný príbeh mladík. Ako tak čakal obutý na chodbe, začalo mu intenzívne hučať v hlave. „Bol to veľmi nepríjemný drnčavý zvuk. Myslel som si, že odpadnem, preto som sa radšej zosunul k zemi. Cítil som, ako sa mi ťažko vyslovuje.“

Neprešlo to

Priateľka išla rýchlo po vodu. Martin predpokladal, že sa ovlaží a bude opäť v poriadku. Ale nepríjemný pocit neprechádzal. „Snažil som sa dostať do obývačky na gauč. Ledva som sa však udržal na nohách, cestou sa musel pridŕžal stien. Hádzalo ma do jednej strany. Cítil som, že každú chvíľu stratím vedomie a začal som vracať. No išla zo mňa len kyselina, keďže som ešte nič nejedol.“ Keď mu priateľka podávala pohár s vodou, nedokázal ho chytiť. Až sa mu ho podarilo zhodiť na zem. „Závraty neprestávali, čoskoro som nedokázal vôbec rozprávať. Ale stále som si myslel, že si len ľahnem a ono to prejde.“ Po pol hodine, čo sa mu stav nezlepšil, zavolala priateľka záchranku. 

Zabudnete sa napiť a bojujete o život! Hrozí to aj vám?

Kútik bez záujmu

Trvalo ešte trištvrte hodiny, kým zdravotníci prišli. Napriek tomu, že Martin býva takmer v centre hlavného mesta. „Priateľka už tušila, že ide o mozgovú porážku. Čítala si o príznakoch na internete, ale mne nič nepovedala. A keď sa na to pýtala záchranárov, tvrdili, že som na to príliš mladý a som len dehydrovaný,“ hovorí Martin. Až tu si mladší zo záchranárov všimol, že má spadnutý kútik. Spýtal sa Martinovej snúbenice, či to tak má bežne. Povedala, že nie, ale tým sa nádejná cesta k úspešnej diagnóze predčasne skončila.

Prekonali ste porážku!

„Urobili mi bežné vyšetrenia a chceli odo mňa, aby som sa obliekol a išiel s nimi do nemocnice. Ale nedokázal som to. Čudovali sa, ale pomohli mi do sanitky a odviezli ma do nemocnice.“ Ani praktická lekárka nič nezistila, udalosti nabrali spád, až keď sa na mladíka pozrel neurológ. Poslal ho na CT vyšetrenie, ktoré ukázalo zrazeninu v mozgu. „Dali ma na jisku. Vedel som, že mám problém, ale ešte stále som netušil skutočnú diagnózu. Začul som ju náhodou od sestričiek, keď sa o mne bavili. Opýtal som sa ich, čo sa mi stalo a ony, že veď vy ste prekonali porážku!“ Našťastie, účinnú liečbu mu stihli podať do štyroch hodín od prvých príznakov. Potom je už na rozpúšťanie zrazeniny neskoro.

Ako spoznať mŕtvicu? Konajte rýchlo, sanitka vás vezme do týchto nemocníc 

Prvý v rodine

Bezprostredne po trombolýze sa Martin začal cítiť lepšie - dokázal artikulovať, pomaly sa mu vracal cit do končatín, no jemná motorika ruky ešte chýbala. Po týždni sa vrátil domov a stuhnutú ruku cvičil hrou na klavíri.


Foto: Robo Hubač

Viac vo ► FOTOGALÉRII

„Opäť fungujem normálne, ale životné tempo som poriadne pribrzdil. Pracujem ako IT inžinier už len na polovičný úväzok, okrem toho sa ako projektový manažér venujem filantropickým projektom.“ Hoci lekári ho podrobili najrôznejším vyšetreniam, aj genetickým, nezistili príčinu mozgovej príhody. V rodine bol s ňou prvý. „Možno som si to spôsobil sám – prehliadal som prepracovanosť, stres, neriešil som, keď ma seklo v krížoch, mal som problémy s trávením...“ spytuje si svedomie.

Váš príbeh: Nebola to obyčajná bolesť hlavy! 4-ročná Anetka dostala mozgovú príhodu 

Našťastie

Záchranári, ktorí viezli Martina do nemocnice, ho po prepustení brali domov. „Keď v karte videli, že som po porážke, boli dosť zaskočení. Myslím, že si sami uvedomili, ako môj stav podcenili. Porucha stability, koordinácie, reči, zraku, spadnutý kútik – všetko nasvedčovalo tomu, že mám mozgovú príhodu,“ dopĺňa Martin, ktorý však vtedy sám nevedel, že také niečo sa nedeje len starším ľuďom. „Chýba osveta. Najmä mladí si myslia, že sa ich to netýka. Preto prešlo priveľa času, kým sme privolali záchranku. Našťastie to dopadlo dobre,“ neskrýva radosť mladý muž.

Podobné prípady: 

Terapeutické okno

Účinne liečiť náhlu cievnu mozgovú príhodu možno najmä u tých pacientov, ktorým stav spôsobilo upchatie niektorej mozgovej tepny. Vzniknutá krvná zrazenina sa môže „rozpustiť“ pomocou trombolýzy. Použitie lieku je však obmedzené najmä časom, ktorý uplynul od vzniku mozgovej príhody. Ide o takzvané terapeutické okno. Liečbu možno podať do 4,5 hodiny od prvých príznakov choroby. Potom ide buď o život, alebo aspoň o vážne následky v podobe invalidity.

Robí vám starosti tlak, srdce či cievy? Rady a tipy, čo pre seba sami môžete urobiť, skutočné príbehy, informácie o liečbe, aj tej alternatívnej a cviky, ktoré prospejú nájdete v najnovšom špeciálnom vydaní Zdravia - Všetko pre srdce až na 100 stranách. Práve v predaji! 

Mozgová príhoda

Autor: Nina Haceková, bd
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Názory mladých Slovákov: Prečo nemajú vzťahy a sex? Do TOHTO investujú radšej

Názory mladých Slovákov: Prečo nemajú vzťahy a sex? Do TOHTO investujú radšej

dnes
Žijeme v západnej kultúre, ktorá o sexe hovorí tak uvoľnene ako nikdy predtým. Napriek tomu sa mladí ľudia milujú oveľa menej ako rodičia... Čítať viac
 
VIDEOtip na zimu: Vírusy milujú chlad. Upleťte si hrejivú ochranu bez ihlíc

VIDEOtip na zimu: Vírusy milujú chlad. Upleťte si hrejivú ochranu bez ihlíc

včera
Šál nie je len módny doplnok. Je vedecky preverené, že ak si ho natiahnete cez nos, môže vás ochrániť pred virózou. Čítať viac
 
O 30 rokov mladší? Stačí maličkosť, prekvapili sa aj vedci!

O 30 rokov mladší? Stačí maličkosť, prekvapili sa aj vedci!

včera
Viete, že už teraz môžete začať mladnúť? Odhodlajte sa konečne robiť to, na čo prišli výskumníci. Čítať viac
 
6 problémov zo zrakom. Ako vidíte, keď máte problém?

6 problémov zo zrakom. Ako vidíte, keď máte problém?

09.12.2018
Niektorý z najčastejších problémov, s ktorými sa stretávajú oční lekári, môže trápiť aj vás. Spravte si malú samodiagnostiku zraku.... Čítať viac
 
- 20 hodín spánku týždenne nakopne mozog. Odvážite sa po názore experta?

- 20 hodín spánku týždenne nakopne mozog. Odvážite sa po názore experta?

08.12.2018
Šialený hit s polyfázovým spánkom zo zahraničia sľubuje povzbudenie mozgu k skvelým výkonom. Vyskúšate? Čítať viac
 
 

wanda.sk

Váš príbeh: 29-ročný a porážka?! Záchranári nechceli veriť, vraj je dehydrovaný
Nina Haceková
bd