predplatne
 

VIDEO: Halucinácie aj výjavy. Zahľaďte sa na 10 minút do očí a začnú sa diať zvláštne veci!

12.09.2019

Intenzívne pozeranie vás zhypnotizujem a vyvolá rôzne výjavy. Zvládne to každý, stačí len vydržať a neodvrátiť zrak.

Čo sa skrýva za tajomstvom hlbokého pohľadu? Odpoveď dáva experiment.

Čo sa skrýva za tajomstvom hlbokého pohľadu? Odpoveď dáva experiment.Autor: Shutterstock

Hovorí sa, že oči sú oknom do duše. Keď sa na vás niekto zahľadí, dokážete vycítiť, o aký pohľad ide. Ak je príliš dlhý, intenzívny, zväčša je vám nepríjemný a potrebujete odvrátiť zrak. Skúšali ste však niekedy tento pocit prekonať? Neurológovia popísali, čo sa deje, ak sa vydržíte pozerať niekomu do očí 10 minút. Začnú sa diať zvláštne až strašidelné veci a vy uvidíte výjavy, ako nikdy predtým. 

Čítajte aj: Internet sa zrýchľuje. Škodí alebo neškodí nám žiarenie 5 G siete?!

Na začiatku bol experiment. V roku 2015 taliansky psychológ prišiel na to, ako vyvolať zmenené vedomie bez drog. Požiadal 20 dobrovoľníkov, aby sedeli v pároch a hľadeli jeden druhého priamo do očí počas 10 minút. Zdanlivo jednoduchá úloha nielenže priniesla dobrovoľníkom podivné „mimotelové“ skúsenosti, ale tiež spôsobila, že videli halucinácie príšer, ich príbuzných alebo seba v tvári svojho partnera. 

Zvláštny pokus

Experiment, ktorý uskutočnil Giovanni Caputo z University of Urbino, vyskúšal v slabo osvetlenej miestnosti. Dobrovoľníci boli od seba vzdialení asi meter a 10 minút nerobili nič iné, len nepretržite pozerali do očí partnera z dvojice. Osvetlenie v miestnosti bolo dosť jasné na to, aby ľahko rozoznali rysy tváre svojho partnera, ale dosť nízke na to, aby sa znížilo ich celkové vnímanie farieb.

Už aj vy sledujete svoje dieťa cez GPS? Odborníci varujú!

Mŕtvi aj vlastná tvár

Dobrovoľníci nemali takmer žiadne informácie o experimente, a tak nemohli vedieť, čo bude nasledovať. Po uplynutí 10 minút popisovali, čo videli a výsledky boli skutočne ohromujúce. Prostredníctvom dotazníka priraďovali svoje pocity k tomu, čo približne videli. Až 90% uviedlo, že videlo deformované rysy tváre, 75% tiež zaznačilo, že sa im zjavilo monštrum, 50% zazreli črty vlastnej tváre v tvári svojho partnera a 15% videlo tvár príbuzného, dokonca aj mŕtveho.

Iné vnímanie

Psychológ Giovanni Caputo zážitky popisuje ako disociatívne symptómy, ktoré sa v psychológii označujú na opis celej škály psychologických zážitkov spôsobujúcich, že sa osoba cíti oddelená od svojho bezprostredného okolia. Takéto príznaky, ako videnie v skreslených farbách alebo pocit, že svet nie je skutočný, môžu byť spôsobené tiež zneužívaním a traumou, liekmi, alkoholom alebo drogami. Ako je však možné, že tieto stavy môžu vzniknúť pri pozeraní do očí? 

Aj vy to cítite? Spln na vás vplýva omnoho viac, než si myslíte

Vysvetlenie s nervami

V časopise Psychiatry Research vedec Caputo uviedol, že ak sa niekto nepretržite pozerá do očí inej ľudskej bytosti počas 10 minút, má to výrazný vplyv na jeho vizuálne vnímanie a duševný stav. Účastníci napríklad opisovali, že videli tváre živých alebo zosnulých rodičov, archetypálne tváre, ako je stará žena, dieťa alebo portrét predka, zvieracie tváre mačky, prasaťa alebo leva a dokonca aj fantastické a príšerné bytosti. Niektorí pri tom cítili silné emócie.

Ale ako je to možné? Psychológovia vysvetľujú, že to pravdepodobne súvisí s nervovou adaptáciou. Tá za určitých podmienok dokáže neuróny spomaliť alebo dokonca zastaviť a ostanú tak na veľmi krátky čas bez reakcie. Stáva sa to, keď sa pozeráte na akúkoľvek scénu alebo objekt počas dlhšej doby. Vaše vnímanie sa začne strácať, až kým nezažmurkáte alebo kým sa scéna nezmení.

Pozrite si VIDEO, ktoré vám objasní záhadu pozerania do očí:


Zdroj: youtube.com/ Brain Sponge Blog

Autor: nh
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Na jeho narodenie si otec omylom pripil močom, dnes je urológ

Na jeho narodenie si otec omylom pripil močom, dnes je urológ

dnes
Žeby to predznamenalo osud mladého lekára Jána Švihru mladšieho (28)? A čo mladý odborník odporúča proti močovým kameňom? Čítať viac
 
Smrteľné dobroty pre domácich miláčikov. Týchto 17 na čiernom zozname ešte nemáte

Smrteľné dobroty pre domácich miláčikov. Týchto 17 na čiernom zozname ešte nemáte

včera
Vaša maškrta či liek na boľavú hlavu môžu chlpáča zabiť. O mnohých z nich ste doteraz vôbec netušili. Čítať viac
 
Psychologička: Stihli ste tieto kroky do 30-ky? Ak nie, máte problém!

Psychologička: Stihli ste tieto kroky do 30-ky? Ak nie, máte problém!

20.09.2019
Myslíte si, že odkladať dôležité rozhodnutia a životné kroky je lepšie po tridsiatke? Psychologička pred takýmto prístupom varuje... Čítať viac
 
Leto končí, hurá k moru! Jesenná exotika nie je len pre snobov a boháčov

Leto končí, hurá k moru! Jesenná exotika nie je len pre snobov a boháčov

18.09.2019
Leto končí, no je len na vás záleží, či si teplo a slnko ešte užijete v plnej sile. Za veľmi prístupné ceny sa totiž práve teraz dá ísť nazbierať... Čítať viac
 
Pozor na nástrahy pri vytúženom relaxe: Plesne na nás číhajú v saunách i bazénoch

Pozor na nástrahy pri vytúženom relaxe: Plesne na nás číhajú v saunách i bazénoch

18.09.2019
Užili ste si leto pri bazénoch a už teraz sa tešíte na sezónu wellnesov? Pozor, návšteva verejných kúpalísk, plavární či wellness... Čítať viac
 
 

wanda.sk

VIDEO: Halucinácie aj výjavy. Zahľaďte sa na 10 minút do očí a začnú sa diať zvláštne veci!
nh