predplatne
 

VIDEO: Vedci našli spôsob, ako nechať zmiznúť telo. Vylieči psychiku?

14.08.2018

Šialený nápad či seriózny liek proti bolesti a psychickým problémom? Vedci odhaľujú, aký je mozog prelietavý.

Vo švédskom laboratóriu ľuďom miznú telá. Dali by ste sa nahovoriť?

Vo švédskom laboratóriu ľuďom miznú telá. Dali by ste sa nahovoriť? Autor: Shutterstock.com

Mali ste niekedy chuť prepadnúť sa od hanby pod zem? Alebo zmiznúť kamsi veľmi ďaleko? Príbeh, v ktorom to dokážete otočením prsteňa, nie je až taký pritiahnutý za vlasy. Vo švédskom Karolinska Institutet sa dejú neuveriteľné veci. Ľuďom miznú telá, myseľ sa priemiestňuje do hlavy iného človeka alebo cítite ruku, ktorá nie je vaša. Nejde o žiadnu ezoteriku, vyvolávanie duchov či mimotelové zážitky pred smrťou. Ale vedecké sci-fi experimenty, ktoré majú pomôcť ľudí seriózne liečiť.

VIDEO: Neuveríte vlastným očiam! Takto vás dokáže klamať zrak

Moja nevlastná

Mladý profesor Henrik Ehrson z oddelenia neurovedy a vedúci laboratória v Štokholme so svojimi kolegami takto „mučí“ stovky dobrovoľníkov už takmer dvadsať rokov. Na hlavu im nasadí zariadenie s kamerou prepojenou na obraz z druhej kamery, ktorá je oproti a otočená k zemi. Má navodiť dojem, že sa pozeráte na vlastné telo, no sníma postavu figuríny. Potom vezme maliarsku štetku a hladká ňou brucho, ruky, nohy i chodidlá. Vaše aj atrapy. Skúste si to predstaviť. Presvedčiť sa, že sledujete vlastné údy, je oveľa ľahšie, ako si myslíte. Obalamutenie ilúziou dokázali aj merania nervovej aktivity.


Ak účastník sleduje v zariadení nasmerovanom na jeho telo figurínu, mozog sa ľahko pomýli. Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov

VIDEOTEST: Popletiete mozog? Ilúzia pohne predmetmi a budete sa vznášať

Na tento kúsok sa vedci odhodlali po tom, ako podobným spôsobom mozog oklamali, že mu patrí cudzia končatina. Ak hľadíte na ruku z gumy, ktorej sa experimentátor dotýka súčasne s vašou skutočnou rukou, ktorá je skrytá, tiež uveríte. Ak ste videli všetky časti doktora Housa, určite aj tú, kde slávny lekár vyskúšal čosi podobné – „mirror box“ test. Pacientovi s fantómovou bolesťou po amputácii strčil obe horné končatiny do boxu oddeleného v strede priehradkou. Zdravú končatinu odrážalo zrkadlo, takže vznikol dojem dvoch úplných. Potom už len stačilo uvoľniť kŕč pohybom celej ruky a niekoľkoročné utrpenie jednoducho prešlo.

Video: Mirror Box test v časti Dr. Housa


Zdroj videa: TJonLongIsland

Desať sekúnd

Ak dokážete mozog presvedčiť, že máte ruku inde, prečo to neskúsiť s celým telom? „Odstránili sme manekýna a dotýkali sa prázdneho priestoru. Ilúzia neviditeľného tela sa dá naozaj vyvolať,“ prekvapuje Ehrson, že v teste, kde namiesto figuríny kamera prepojená so zrakom účastníka snímala holý priestor pod sebou, jej podľahlo až sedemdesiat percent. Ak dobrovoľník cez kameru sledoval, ako sa k nehmatateľnému telu približuje zbraň, zmenila sa mu vodivosť kože, teda doslova zježili chlpy. Je naozaj možné tak ľahko zrušiť celoživotný zvyk mať ruku či brucho na svojom mieste? „Mnoho ľudí si myslí, že pocit seba je pevný, ale vôbec to tak nie je. Veľmi rýchlo to možno zmeniť,“ mieni Miguel Nicolelis, neurobiológ na Medical Center Duke University v Severnej Karolíne. No ako rýchlo? Podľa meraní švédskych výskumníkov mysle na to stačí iba desať sekúnd!

Oklamte mozog! 5 prekvapivých faktorov rozhoduje o vašej hmotnosti

Prelietavý

Znamená to, že mozog je oveľa prelietavejší a pocit tela prispôsobuje tomu, aké informácie dostane? Profesorovi Ehrsonovi sa podarilo ľudí úplne domotať, keď ich pomocou kamery umiestnenej na rôznych miestach a postavách presvedčil, že si vymenili telo s niekým iným, mali tretiu ruku, scvrkli sa na veľkosť bábiky či nadobudli rozmery giganta. Vravíte, že vám by sa to nestalo? Vedec priznáva, že podľahnú „len“ štyria z piatich. Tanečníci, hudobníci či športovci, ktorí vedia odhadnúť polohu rúk či nôh aj bez zraku, sa zdajú proti podvádzaniu mozgu imúnnejší.

Menej stresu

Švédsky výskumník v jednom z experimentov overoval, ako ovplyvní mimotelový zážitok vnímanie stresu. „Neviditeľnosť pre vonkajších pozorovateľov by mala zmeniť úzkosť z toho, že ste centrom pozornosti,“ nádejal sa, keď dobrovoľníka so snímačom na hlave postavil na minútu pred skupinu jedenástich vedcov s prísne upretým pohľadom. Čo zistil? Srdcová frekvencia a tep sa zvýšili a potil sa viac, ak mal telo figuríny, ako to nehmotné. „Neurálna predstava tela i sociálne oblasti mozgu a úzkosti sú dynamicky prepojené. Môžu tak znamenať nové možnosti liečby sociálnej úzkostnej poruchy,“ vidí výskumník využitie napríklad v takzvanej kognitívno-behaviorálnej terapii. V kombinácii s virtuálnou realitou (VRET, virtual reality exposure therapy) by vás vystavoval sociálne vypätým situáciám rôznej náročnosti. Stavte sa, že ako neviditeľným by sa vám zdali ľahšie.

Čítajte aj: 

Autor: Dáša Balogová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Bolesť chrbtice a príznaky, že vaša platnička sa ničí. Čo robiť, aby nebolo horšie?

Bolesť chrbtice a príznaky, že vaša platnička sa ničí. Čo robiť, aby nebolo horšie?

včera
Platničky sa vekom stenčujú a vysychajú. V tridsiatke už máloktorá platnička nevykazuje znaky starnutia. Čítať viac
 
Natierate sa olejom a máte ekzém? Opatrnosť nie je na škodu, varuje dermatologička

Natierate sa olejom a máte ekzém? Opatrnosť nie je na škodu, varuje dermatologička

včera
Rozhodli ste sa vymeniť krém za olej, lebo máte príliš citlivú pokožku? Aj na prírodu môžete byť alergickí. Dôslednejšie sa ich oplatí... Čítať viac
 
OTESTUJTE SA: Vážne ste vyhoreli alebo je to „len

OTESTUJTE SA: Vážne ste vyhoreli alebo je to „len" stres?

15.02.2019
Vyhorieť nemusíte iba kvôli práci. Psychiatri aj psychológovia používajú dotazníky, ktoré im uľahčia rozpoznať diagnózu syndrómu... Čítať viac
 
Vyhrali to spolu. Čo je za dlhoročnými vzťahmi večne zamilovaných športovcov?

Vyhrali to spolu. Čo je za dlhoročnými vzťahmi večne zamilovaných športovcov?

14.02.2019
Tenisové, biatlonové či atletické manželstvá to skrátka vyhrali. Čítať viac
 
Univerzálny painkiller proti bolesti hlavy, krížov i pri menštruácii. A nie je to tabletka

Univerzálny painkiller proti bolesti hlavy, krížov i pri menštruácii. A nie je to tabletka

13.02.2019
Pobolievajú vás kosti alebo máte ploché nohy? Šikovný vynález si poradí aj s tým. Čítať viac
 
 

wanda.sk

VIDEO: Vedci našli spôsob, ako nechať zmiznúť telo. Vylieči psychiku?
Dáša Balogová