predplatne
 

Vo víne nájdete nielen pravdu: Jedinečný antioxidant vás môže ochrániť

25.03.2015

Francúzi nie sú zvlášť striedmi v konzumácii tukov. Bežne konzumujú veľmi tučné syry, pitie vína patrí priamo k národnému charakteru, navyše stále fajčia.

Červené víno obsahuje množstvo látok prospievajúcich vášmu zdraviu.

Červené víno obsahuje množstvo látok prospievajúcich vášmu zdraviu.Autor: Profimedia.sk

A predsa trpia 3x menej srdečnými chorobami než Američania. Zdanlivá záhada má svoje zdravé vysvetlenie.

Vo víne je zdravie

Jednoduché tajomstvo spočíva v každodennej konzumácii vína a rýb spolu s bohatou stravou na vitamíny. Podobne ako Francúzi sú na tom i Taliani.
Každý pohár vína obsahuje až 200 rôznych fenolických látok. Najdôležitejšia z nich sa volá resveratrol.

Všestranná ochrana

Doterajšie výskumy ukázali, že resveratrol účinne chráni srdce a celý cievny systém tým, že znižuje napätie ciev, kladne ovplyvňuje metabolizmus lipidov a zabraňuje nadmernej zrážanlivosti krvi. Vedci tvrdia, že resveratrol významne účinkuje i proti zhubných nádorovým ochoreniam, má antioxidačný vplyv a vie blokovať procesy, počas ktorých sa zdravá bunka mení na bunku rakovinovú.

Resveratrol má pozitívny vplyv aj na pľúca, predovšetkým v prípade chronickej obštrukčnej chorobe pľúc, má protizápalové, antibakteriálne, protiplesňové a antialergické účinky, pretože neutralizuje vylučovanie histamínu, obnovuje kolagénové vlákna, udržuje hladkosť a pružnosť pokožky.

Resveratrol obsahujú:

  • Šupky a jadierka modrej révy
  • Arašidy
  • Šupky a jadierka čiernych rýbezlí
  • Moruša
  • Šupka z grapefruitu
  • Červené víno
  • Koreň krídlatky japonskej

Resveratrol má silné antioxidačné účinky, je 20-krát silnejší ako vitamín C, 5-krát silnejší ako betakaroten a má 50-krát vyšší antioxidačný účinok ako vitamín E.

Antioxidanty

Všeobecne sú antioxidanty látky rastlinného pôvodu, ktoré dokážu ničiť voľné radikály. Voľné radikály nepriaznivým spôsobom ovplyvňujú isté procesy v bunkách nášho tela a sú súčasťou mechanizmov takých chorôb, ako je ateroskleróza, rakovina, oslabenie imunity, ale aj Parkinsonova či Alzheimerova choroba a podobne. Antioxidanty sú schopné znefunkčniť časticu voľného radikálu a zlikvidovať ju skôr, ako vyvolá reťazovú reakciu. Stav, keď sú antioxidanty a voľné radikály v rovnováhe, je optimálny. Porušeniu tejto rovnováhy hovoríme oxidačný stres. Medzi významné antioxidanty patria napríklad vitamín E, C, betakarotén, selén či zinok.

Bohaté červené víno

Vysoký obsah resveratrolu má v porovnaní s bielym predovšetkým červené víno, pretože pri jeho fermentácii sa používajú aj šupky z hrozna. Práve v nich sa nachádzajú spomínané fenolické látky, medzi aké patrí aj resveratrol. Darí sa mu najmä v chladných a vlhkých viniciach, pretože vyšší obsah resveratrolu vo víne je spôsobený aj bojom rastlín proti zvýšenému výskytu plesní. 

Čínska rastlina

Resveratrol sa po prvý raz podarilo izolovať už v roku 1963. Nebolo to z vína, pretože proces získavania resveratrolu z vína by bol technologicky veľmi náročný. Vedci objavili bohatý zdroj resveratrolu v rastline tradičnej čínskej medicíny, ktorá sa nazýva krídlatka japonská, najmä v jej koreni. V jedinej kapsule či tablete tak človek môže prijať toľko resveratrolu, ako sa nachádza v niekoľkých litroch vína.

Viaceré doplnky výživy s obsahom resveratrolu sa vyrábajú ako extrakt z jadierok červeného hrozna, z grepových kôstok, z kôry borovice čiernej, ale predovšetkým z koreňa krídlatky.

Vyplavte jedy z tela: 7 tipov na účinný detox potravinami

Autor: izdravie/ ezv

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Idete s nami do raja? Zdravie vám dopraje relax, ktorý potrebujete

Idete s nami do raja? Zdravie vám dopraje relax, ktorý potrebujete

dnes
Predstavte si scenériu zasnežených lesov a samých seba vo vyhriatom bazéne s liečivou vodou. Potom si užijete masáž a výbornú večeru... Čítať viac
 
Prečo sa muži nechcú hádať? Experti: Emócie ich môžu zabiť, riskujú infarkt

Prečo sa muži nechcú hádať? Experti: Emócie ich môžu zabiť, riskujú infarkt

včera
Z čoho sa nevyrozprávajú, to si odnesie chrbát, hlava alebo smutná štatistika samovrážd. Zachránia to holiči? Čítať viac
 
Farby osvetlenia majú svoje pre aj proti. Z ktorej je vaše telo v strese?

Farby osvetlenia majú svoje pre aj proti. Z ktorej je vaše telo v strese?

17.11.2018
Neviete, akú žiarovku si priniesť domov? Sledujte farby. Čítať viac
 
Dospíte ťažké rána cez víkend? Dôvod, pre ktorý je to veľká chyba

Dospíte ťažké rána cez víkend? Dôvod, pre ktorý je to veľká chyba

16.11.2018
Rátali ste aj dnes večer ovečky? Spomeňte si, čo ste robili podvečer. Aj drobnosti vo vašom životnom štýle môžu podporiť nespavosť... Čítať viac
 
Váš príbeh: Srdce Daniela zradilo v bani. Pre lieky infarkt riskoval 2-krát

Váš príbeh: Srdce Daniela zradilo v bani. Pre lieky infarkt riskoval 2-krát

15.11.2018
Aj napriek ukážkovej životospráve prekonal Daniel prvú srdcovú príhodu ešte pred šesťdesiatkou. A tortúra sa len začala... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Vo víne nájdete nielen pravdu: Jedinečný antioxidant vás môže ochrániť
izdravie/ ezv