predplatne
 

Vo víne nájdete nielen pravdu: Jedinečný antioxidant vás môže ochrániť

25.03.2015

Francúzi nie sú zvlášť striedmi v konzumácii tukov. Bežne konzumujú veľmi tučné syry, pitie vína patrí priamo k národnému charakteru, navyše stále fajčia.

Červené víno obsahuje množstvo látok prospievajúcich vášmu zdraviu.

Červené víno obsahuje množstvo látok prospievajúcich vášmu zdraviu.Autor: Profimedia.sk

A predsa trpia 3x menej srdečnými chorobami než Američania. Zdanlivá záhada má svoje zdravé vysvetlenie.

Vo víne je zdravie

Jednoduché tajomstvo spočíva v každodennej konzumácii vína a rýb spolu s bohatou stravou na vitamíny. Podobne ako Francúzi sú na tom i Taliani.
Každý pohár vína obsahuje až 200 rôznych fenolických látok. Najdôležitejšia z nich sa volá resveratrol.

Všestranná ochrana

Doterajšie výskumy ukázali, že resveratrol účinne chráni srdce a celý cievny systém tým, že znižuje napätie ciev, kladne ovplyvňuje metabolizmus lipidov a zabraňuje nadmernej zrážanlivosti krvi. Vedci tvrdia, že resveratrol významne účinkuje i proti zhubných nádorovým ochoreniam, má antioxidačný vplyv a vie blokovať procesy, počas ktorých sa zdravá bunka mení na bunku rakovinovú.

Resveratrol má pozitívny vplyv aj na pľúca, predovšetkým v prípade chronickej obštrukčnej chorobe pľúc, má protizápalové, antibakteriálne, protiplesňové a antialergické účinky, pretože neutralizuje vylučovanie histamínu, obnovuje kolagénové vlákna, udržuje hladkosť a pružnosť pokožky.

Resveratrol obsahujú:

  • Šupky a jadierka modrej révy
  • Arašidy
  • Šupky a jadierka čiernych rýbezlí
  • Moruša
  • Šupka z grapefruitu
  • Červené víno
  • Koreň krídlatky japonskej

Resveratrol má silné antioxidačné účinky, je 20-krát silnejší ako vitamín C, 5-krát silnejší ako betakaroten a má 50-krát vyšší antioxidačný účinok ako vitamín E.

Antioxidanty

Všeobecne sú antioxidanty látky rastlinného pôvodu, ktoré dokážu ničiť voľné radikály. Voľné radikály nepriaznivým spôsobom ovplyvňujú isté procesy v bunkách nášho tela a sú súčasťou mechanizmov takých chorôb, ako je ateroskleróza, rakovina, oslabenie imunity, ale aj Parkinsonova či Alzheimerova choroba a podobne. Antioxidanty sú schopné znefunkčniť časticu voľného radikálu a zlikvidovať ju skôr, ako vyvolá reťazovú reakciu. Stav, keď sú antioxidanty a voľné radikály v rovnováhe, je optimálny. Porušeniu tejto rovnováhy hovoríme oxidačný stres. Medzi významné antioxidanty patria napríklad vitamín E, C, betakarotén, selén či zinok.

Bohaté červené víno

Vysoký obsah resveratrolu má v porovnaní s bielym predovšetkým červené víno, pretože pri jeho fermentácii sa používajú aj šupky z hrozna. Práve v nich sa nachádzajú spomínané fenolické látky, medzi aké patrí aj resveratrol. Darí sa mu najmä v chladných a vlhkých viniciach, pretože vyšší obsah resveratrolu vo víne je spôsobený aj bojom rastlín proti zvýšenému výskytu plesní. 

Čínska rastlina

Resveratrol sa po prvý raz podarilo izolovať už v roku 1963. Nebolo to z vína, pretože proces získavania resveratrolu z vína by bol technologicky veľmi náročný. Vedci objavili bohatý zdroj resveratrolu v rastline tradičnej čínskej medicíny, ktorá sa nazýva krídlatka japonská, najmä v jej koreni. V jedinej kapsule či tablete tak človek môže prijať toľko resveratrolu, ako sa nachádza v niekoľkých litroch vína.

Viaceré doplnky výživy s obsahom resveratrolu sa vyrábajú ako extrakt z jadierok červeného hrozna, z grepových kôstok, z kôry borovice čiernej, ale predovšetkým z koreňa krídlatky.

Vyplavte jedy z tela: 7 tipov na účinný detox potravinami

Autor: izdravie/ ezv

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Doprajte si: 7 dôvodov, prečo krátky šlofík cez deň prospieva

Doprajte si: 7 dôvodov, prečo krátky šlofík cez deň prospieva

včera
Čo sa stane s vaším telom, keď si po obede pospíte? Taký „šlofík“ robí zázraky. Prečo sa oplatí? Čítať viac
 
7 mýtov o vlasoch, ktorým veríte zbytočne

7 mýtov o vlasoch, ktorým veríte zbytočne

17.09.2018
Padajú vám vlasy, sú riedke, alebo ich jednoducho máte iné, ako by ste chceli? Vitajte v klube! Viete, ktorým vlasovým poverám netreba... Čítať viac
 
Zatočte s krutou bolesťou a získajte náskok pred rakovinou

Zatočte s krutou bolesťou a získajte náskok pred rakovinou

17.09.2018
Bolieva vás česanie vlasov alebo stuhnuté miesto na chrbte? Nedá vám spať palec na nohe či sa budíte, tam kde ste ani nezaspali? Predplaťte... Čítať viac
 
Herec Martin Nahálka: Po plastike srdca. Mal som šťastie!

Herec Martin Nahálka: Po plastike srdca. Mal som šťastie!

16.09.2018
Herca z Liptova chytila Nitra za srdce. No keď sa mu začalo nebezpečne zväčšovať, museli Martina Nahálku (38) vziať do parády lekári.... Čítať viac
 
Životabudič po prehýrenej noci: Účinky sú neuveriteľné, nielen na opicu!

Životabudič po prehýrenej noci: Účinky sú neuveriteľné, nielen na opicu!

15.09.2018
Lemujú takmer všetky cesty a chodníky. Kvety, ktoré neprehliadnete, vás zbavia zápchy, obličkových kameňov aj vyrážok. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Vo víne nájdete nielen pravdu: Jedinečný antioxidant vás môže ochrániť
izdravie/ ezv