predplatne
 

Vrhnete sa cez voľné dni na práce v záhrade? Aby vás to nestálo život!

20.04.2019

Chryzantémy v skleníku, strihanie stromov či okopávanie. Jarné práce dokážu dať zabrať. Naozaj chcete kvôli nim riskovať život?

Práce v záhradke sú skvelý relax, ale netreba to s námahou preháňať.

Práce v záhradke sú skvelý relax, ale netreba to s námahou preháňať.Autor: Shutterstock.com

Voľné dni mnohí z nás s radosťou trávia v záhradke. Lekári z toho ale až takú radosť mať nemusia, hlavne ak sa do jarných prác pustíte s príliš veľkou energiou. Nie všetci máme kondičku v takej forme, aby sme všetky úkony zvládli bez problémov. 

Závraty, rezné rany či úpal, záchranár vám poradí ako si ich ošetriť

Točí sa pri záklone

Či už sa pustíte do sadenia alebo strihania stromov, zvážte svoj vek i zdravotný stav. Ťažkosti vám nemusí robiť len výstup po rebríku, počítajte aj so záklonom. Stačí sa pozrieť na vyššie vetvy či pekné čerešne na vrchole stromu a už sa vám točí hlava. Dvojnásobne to platí pre ľudí v zrelom veku. S pribúdajúcimi rokmi sa prirodzene spomaľujú reflexy a narušiť sa môže i koordinácia.

Pri úrazoch nerozhoduje až tak diagnóza, ale funkčný vek. Ak starší človek dokáže stáť na jednej nohe bez pomoci desať sekúnd, mal by zvládnuť aj rebrík. Niektorí starší ľudia však mávajú závrat pri záklone hlavy. Tí by nemali pracovať vo výške, rizikoví sú aj ľudia s osteoporózou,“ upozorňuje záchranár doktor Viliam Dobiáš. 

Pri zranení chrbtice, nemusíte cítiť nič. A to je ešte horšie!

Vlhkosť tlaku nevonia

Rozhodli ste sa založiť v záhrade skleník? Ak máte problémy so srdcom alebo vysoký krvný tlak, dajte si pozor. Platí to počas slnečného počasia vrátane jarného i v prípade, keď skleník vykurujete. „Je tam vyššia teplota a vlhkosť vzduchu, takže dlhý pobyt v skleníku nie je pre ľudí s chorobami srdca, napríklad s ischémiou, s dýchavičnosťou pri námahe a poruchami srdcového rytmu,“ varuje prezident Slovenského červeného kríža Viliam Dobiáš. „Nevhodná je i pre tých, ktorí majú vysoký krvný tlak s nevyrovnanými hodnotami.“ Relatívne vysoká vlhkosť narušuje potenie ako základný ochladzovací mechanizmus.

Prácu v skleníku si vždy rozdeľte na kratšie etapy. Pravidelne vyjdite von, aby ste sa nadýchali čerstvého vzduchu a pot sa ľahšie odparil. „Pred prácou musíte mať doplnené tekutiny, vopred dbajte na dôsledný pitný režim,“ radí skúsený odborník. Pozornejší buďte, aj keď v predklone vytrhávate burinu či okopávate na vzduchu. Ťažkosti môžete pociťovať, ak máte zníženú hladinu tolerancie námahy, prípadne trpíte chronickým srdcovým zlyhávaním. Príčiny závratu po vystretí z dlhého predklonu však môžu byť rôzne. 

Martin Nikodým: Chcem pomôcť planéte, meditujem so včelami

Nehrajte sa na hrdinu

Pozor aj pri vláčení sadeníc alebo na jeseň pri zbere úrody. Rozhodli ste sa poukladať ťažké debničky s ovocím do poličky v pivnici? Aj pri týchto prácach platí rovnaké pravidlo ako v posilňovni. Pri vysokom krvnom tlaku sa vyvarujte dvíhania ťažkých bremien nad hlavu či vriec plných zemiakov. Ich zdvíhanie zvyšuje vnútrohrudný tlak, čo je viac než rizikové.

Nepúšťajte sa doma ani do prestavovania nábytku a neponúknite sa ani ako pomocník pri sťahovaní. Posilňujte radšej prekonávaním vlastnej hmotnosti. Odborníci pri dvíhaní závažia odporúčajú využiť približne tridsať percent maximálnej svalovej sily. 

Alergici, milujete kvety a záhradu? Stavte na rastliny, ktoré neobsahujú peľ

Vystierajte sa pomaly

Závraty a zmeny krvného tlaku najčastejšie súvisia s nedostatkom tekutín. Môžu sa za nimi skrývať aj pomalé reakcie ciev na zmenu tlaku, keď prechádzate z predklonu do vystretia. Pod ťažkosti sa podpisujú i problémy s krčnou chrbticou. Stereotypná práca ich zhorší. Riešenie je pritom jednoduché, nikdy sa prudko nevystierajte a nezotrvajte v predklone dlho. Vystierajte sa pomaly, postupne a pravidelne si urobte pri práci prestávku.

A rada na záver? Opatrní buďte najmä pri práci v záklone a v predklone – stačí, že máte predklonenú hlavu, už to môže byť riskantné. Pri práci v záhrade vždy dodržiavajte pitný režim! 

Váš príbeh: Cesta k lepšiemu životu. V hluku Bratislavy by už nechceli žiť za nič na svete

Autor: Katarína Posluchová, mp
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Dostanete rakovinu alebo infarkt? Čo všetko o vás genetici vedia odhaliť?

Dostanete rakovinu alebo infarkt? Čo všetko o vás genetici vedia odhaliť?

dnes
Minulosť svojich predkov si nesiete v génoch rovnako ako svoju budúcnosť. Ktorým chorobám sa nevyhnete a ktoré vás obídu oblúkom,... Čítať viac
 
Ničíte si v práci zdravie? Tieto choroby z povolania postihujú najviac Slovákov

Ničíte si v práci zdravie? Tieto choroby z povolania postihujú najviac Slovákov

včera
Takmer polovicu prípadov chorôb z povolania na Slovensku tvoria ochorenia horných končatín z prílišnej záťaže.  Čítať viac
 
TEST: Odpovedzte na otázky a zistite či vám hrozí ochorenie obličiek

TEST: Odpovedzte na otázky a zistite či vám hrozí ochorenie obličiek

včera
Chcete vedieť, ako sú na tom vaše obličky? Test prezradí, či patríte do rizikovej skupiny a hrozí vám hrozí chronické ochorenie. Čítať viac
 
Sníval sa vám príjemný sen a chcete v ňom pokračovať? Vieme, ako na to!

Sníval sa vám príjemný sen a chcete v ňom pokračovať? Vieme, ako na to!

22.05.2019
Ak ste sa prebudili v najlepšom a chceli by ste vedieť, ako sa sen skončí, môžete ho dosnívať. Podľa expertov sa dá prerušované snívanie... Čítať viac
 
Test osobnosti: Pozrite sa na obraz! Čo si všimnete prvé, o vás prezradí všetko

Test osobnosti: Pozrite sa na obraz! Čo si všimnete prvé, o vás prezradí všetko

22.05.2019
Zistite, čo sa vo vás skrýva. Stačí sa pozrieť na obraz od fenomenálneho kanadského umelca a psychológovia vedia, čo ste zač. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Vrhnete sa cez voľné dni na práce v záhrade? Aby vás to nestálo život!
Katarína Posluchová
mp