predplatne
 

Všade dobre, doma nezdravo?! Viete, čo všetko by mal spĺňať zdravý byt?

30.06.2019

Viete, že najviac sa zadlžujeme pre strechu nad hlavou? Dali by ste veľa peňazí za bývanie, keby ste vedeli, že vás z neho bude bolieť hlava a vaše deti riskujú poškodené obličky?

Ilustračná foto.

Ilustračná foto.Autor: Shutterstock

Ani za nič by ste nevymenili pohodlie mesta, kde máte všetko poruke, alebo nedáte dopustiť na vidiecky vzduch ani za cenu dochádzania za prácou a dovážania detí na krúžky? Hoci väčšina Slovákov žije v domoch, v súčasnosti sa stavia rekordne veľa bytov. A podľa architekta Drahana Petroviča zďaleka nielen tých zdravých.

Na vidieku sa ľahšie žije zdravšie. Pri stavbe rodinného domu si človek môže vyberať materiály i orientáciu. No dá sa žiť zdravo v mestách?

Určite áno. Zásadné je umiestnenie bytového domu. Bývanie pri parku, respektíve lese je určite príjemnejšie ako pri rušnej ceste. Dom, ktorého súčasťou je dvor alebo záhrada, kde sa môžu deti bezpečne hrať a rodičia stretávať, je opäť príjemnejší ako solitér s akýmsi neohraničeným „verejným“ priestorom v okolí, o ktorý sa navyše nik poriadne nestará. Naopak, na súkromnom dvore môžete mať športoviská, alebo čoraz populárnejšie komunitné záhrady s pestovateľskými boxami. Už to, ako prídete domov a kde potom trávite podvečery a víkendy, vám formuje zdravšie bývanie.

Keď sa Jon Bon Jovi oženil, manažér zúril. S láskou zo strednej žije už 30 rokov!

Čo by mal spĺňať zdravý byt?

Príbytky si budujeme, aby sme sa chránili pred silami prírody. Dnes v nich žijeme viac ako 90 percent nášho života. Vďaka novým prístupom a vedeckým poznatkom vieme čoraz viac o vzťahu medzi naším zdravím a prostredím, v ktorom žijeme. Dokážeme vytvárať priestory, ktoré nás robia zdravšími, namiesto toho, aby nám škodili. Môžeme merať a následne zlepšovať kvalitu okolitého vzduchu, vody a svetla. Vieme, ako navrhovať prostredie, ktoré „nabíja“ naše telo energiou, podporuje naše aktivity, dostáva z nás najlepšie výkony a na druhej strane nám zabezpečuje kvalitný oddych a spánok.

Dá sa to konkretizovať?

Je to súhrn viacerých komponentov. Byt by mal byť orientovaný na viacero svetových strán, aby sa dal ľahko prevetrať a presvetliť. Veľké okná sú určite plus, aj keď by malo byť samozrejmé zatieniť ich vonkajšími žalúziami. Na fasáde by mala byť kuchyňa a pokiaľ možno aj kúpeľňa s oknom, aby v nich bolo svetlo a aby sa rodičia mohli pozerať na deti hrajúce sa na dvore a nemuseli na ihrisku nevyhnutne stáť a dozerať. Mal by mať veľký balkón alebo lodžiu, ideálne uzatvárateľnú sklom, dostatočne širokú na to, aby si tam rodina mohla umiestniť stôl na nedeľný obed, prípadne ležadlá na odpočinok. No a bonusom pre byt je flexibilita, ktorá vám umožní ľahkú úpravu interiéru podľa rozrastania rodiny alebo len podľa vašich predstáv o obytnom priestore.

Čítajte tiež: Najšpinavšie miesto v domácnosti vás prekvapí! Na záchod zabudnite, je v kuchyni

Nie je jedno, z akých materiálov je bytový dom postavený. Na čo si dať pozor? Aké materiály by nemali byť vnútri použité?

Mali by sme sa v maximálnej miere vyhnúť materiálom, ktoré obsahujú prchavé organické zlúčeniny VOC. Tie sú vylučované ako plyny z určitých tuhých látok alebo kvapalín. Niektoré môžu mať krátkodobé a iné dlhodobé nepriaznivé účinky na zdravie. VOC sú uvoľňované širokou škálou produktov. Ich počet sa ráta v tisícoch.

Ako vplývajú tieto látky na zdravie?

Dlhodobé vystavenie týmto materiálom má veľmi rôznorodý vplyv na zdravie. Od podráždenia očí, nosa a hrdla cez bolesti hlavy, stratu koordinácie a nevoľnosť, poškodenie pečene, obličiek a centrálneho nervového systému. Patrí sem aj podráždenie spojoviek a kožné alergické reakcie.

Čoho sa Maroš Kramár strašne bojí? Exmanželka to nie je

Kde sa môžu nebezpečné látky nachádzať?

Spektrum týchto materiálov je pomerne široké. Od sadrokartónovych konštrukcií, omietkových zmesí a vnútorných stierok, cez kompletné skladby podláh - vinyl, laminát, drevo, keramickú dlažbu, až po povrchy stien a stropov – maľby a nátery...

Väčšinu z týchto materiálov však nevyberá majiteľ, ale staviteľ.

Žiaľ, developerov zatiaľ zákon ani záväzná norma „netlačia“ do toho, aby nepoužívali materiály, ktoré by mohli škodiť zdraviu. Je iba na ich zvážení, či budú stavať lepšie ako doteraz. Momentálne sú v tejto oblasti skôr aktívnejší developeri kancelárskych budov, keďže ich klienti sú čoraz citlivejší na otázky tvorby zdravého pracovného prostredia. Európska únia však pracuje na nových požiadavkách na kvalitu stavebných materiálov a plánuje sa sprísnenie legislatívy aj pri bytových domoch.

Čo môže urobiť vlastník bytu po nasťahovaní, keď už s použitými materiálmi nič neurobí?

Tesne po nasťahovaní sa oplatí dlhší čas dostatočne vetrať, keďže zabudované materiály postupne vyzrievajú. Aj nové materiály ako nábytok či koberce vo väčšej alebo menšej miere uvoľňujú prchavé organické látky. Neskôr si treba dať pozor na to, že VOC sa často používajú aj ako zložky v domácich výrobkoch. Obsahujú ich farby, laky a vosky, rovnako mnohé čistiace, dezinfekčné, kozmetické, odmasťovacie a hoby produkty. Môžu uvoľňovať VOC počas ich používania, ale do určitej miery aj počas skladovania.

Čítajte tiež: ​Pozor na baktérie a plesne v práčke. Zamoria vám vypratú bielizeň!

Má človek vždy na výber?

Niektoré výrobky uvoľňujú VOC menej ako iné. Ak je to čo len trochu možné, vyberajte si farby a laky, ktoré neobsahujú žiadne alebo len nízke VOC. Ak sa tomu nedá vyhnúť, tak pri ich aplikácii dostatočne vetrajte. Dobrým zvykom je tiež skladovanie nábytku a stavebných materiálov mimo príbytku aspoň niekoľko týždňov pred tým, ako sa použijú vnútri. To umožní, aby VOC vyprchali skôr, ako si materiály prinesiete domov. Otvorené nádoby s nepoužitými farbami a podobnými prípravkami v interiéri neuchovávajte, presuňte ich do pivnice, kôlne alebo priestorov s dostatočným vetraním. Prípadne kupujte len také množstvo, aké dokážete minúť v najbližšom čase. Použitiu chemických materiálov, ktoré nám dlhodobo poškodzujú zdravie bez toho, aby sme o tom vedeli, keďže ich nevidíme a necítime, ale desiatky rokov v nich žijeme, sa dá vyhnúť.ä

Čo je VOC?

Ide o prchavé organické zlúčeniny, ktoré sa uvoľňujú z kvapalnej alebo tuhej formy pri bežnej izbovej teplote. Najbežnejší je formaldehyd, ale nie je jediný. Škodlivé VOC vás neotrávia okamžite, nebezpečné sú však práve ich dlhodobé účinky na zdravie. Koncentrácie v ovzduší sú zvyčajne nízke a príznaky sa vyvíjajú pomaly, preto je výskum VOC a ich účinkov komplikovaný.

Autor: Veronika Daničová, lua
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Neverte, že k spánku sa dá prejesť vybranými potravinami. Chce to ešte čosi viac!

Neverte, že k spánku sa dá prejesť vybranými potravinami. Chce to ešte čosi viac!

včera
Veríte, že banán a teplé mlieko pred zaľahnutím sú skvelé uspávače? Sú aj lepšie spôsoby! Aké zásady treba dodržať, aby ste sa prepracovali... Čítať viac
 
Roztržitosť za volantom je príčinou až štvrtiny dopravných nehôd

Roztržitosť za volantom je príčinou až štvrtiny dopravných nehôd

23.08.2019
Tri štvrtiny vodičov sa tesne pred nehodou venuje veciam, ktoré znižujú ich koncentráciu, a nemôžu sa tak plne sústrediť na dianie... Čítať viac
 
Keď ticho neexistuje: Ako sa žije s pískaním v ušiach? Tinitus trápil aj filmového Coopera

Keď ticho neexistuje: Ako sa žije s pískaním v ušiach? Tinitus trápil aj filmového Coopera

22.08.2019
Fantómový zvuk, ktorý je len v hlave. Navonok malý problém môže spôsobiť vážne psychické problémy. A nevyhýba sa ani slávnym! Čítať viac
 
7 dôvodov, prečo vám smrdí z úst. Modlite sa, nech to nie je ten šiesty!

7 dôvodov, prečo vám smrdí z úst. Modlite sa, nech to nie je ten šiesty!

22.08.2019
Každému občas zapácha z úst, stačí sa ráno zobudiť po poriadnej oslave alebo si dať cesnakovú hrianku. Ak so zápachom bojujete každý... Čítať viac
 
7 vecí, ktoré by ste mali urobiť predtým ako prestanete fajčiť

7 vecí, ktoré by ste mali urobiť predtým ako prestanete fajčiť

21.08.2019
Skončiť s fajčením je pre mnohých nadľudský výkon. Zbaviť sa závislosti si vyžaduje poriadne pevnú vôľu, hlavne vtedy, keď ste fajčili... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Všade dobre, doma nezdravo?! Viete, čo všetko by mal spĺňať zdravý byt?
Veronika Daničová
lua