Záhrada pre alergikov. Aby vám neškodil váš malý raj

15.07.2017

Existuje niečo krajšie než záhrada v lete? Relaxujete v nej, šantíte s deťmi, grilujete s priateľmi, slníte sa, čľapkáte v bazéne. Kým vám pekné chvíle neprekazí alergia či astma.

Keď máte vy alebo niekto z rodiny peľovú alergiu, vidiecku záhradu si rozmyslite.

Keď máte vy alebo niekto z rodiny peľovú alergiu, vidiecku záhradu si rozmyslite.Autor: Profimedia.sk

V strede leta vdýchnete denne približne osemtisíc peľových zrniečok. Vyberajte si do záhrady rastliny, ktoré ich majú menej. V najlepšom prípade žiadne. 

Čítajte aj: Manuál alergika: Ktoré lieky zaberú a kedy treba dať chlpáča preč?

„Potenciál na peľové alergie majú všetky rastliny, ktoré kvitnú a ktorých peľ sa šíri vzduchom,“ upozorňuje krajinný architekt Ing. Tomáš Novotný z bratislavskej spoločnosti pôsobiacej v oblasti krajinnej a záhradnej tvorby. V prvom rade sú to najmä buriny ako palina a ambrózia, ktoré sa rýchlo rozširujú na neudržiavaných plochách.

Ihličnaté nie sú neškodné 

Problémové sú aj okrasné trávy a rastliny s okrasnými kvetmi. Väčšina ľudí sa mylne domnieva, že ihličnany sú v pohode. Nie je to tak, aj ony kvitnú, ale ich peľ je ťažší a nešíri sa na veľké vzdialenosti. Veľa peľu produkujú napríklad samčie kvety borovice, borievky či tisu.

Radšej samičie

„Vyberajte si dreviny a byliny s okrasnými listami, napríklad vavrínovec či fotínie, ďalej kultivary, ktoré kvitnú málo alebo vôbec, prípadne tie, ktorých kvety sa dajú rezom odstrániť ešte pred rozkvitnutím. Ak je to možné, voľte rastliny, na ktorých sa nachádzajú iba samičie kvety, ktoré neprodukujú peľ. Veľmi dôležité je odstraňovať burinu zo záhonov a kosiť trávnik, aby na ňom nekvitli trávy či iné byliny,“ radí odborník.

Viac: FOTO: S alergiou a astmou dokáže zvíťaziť. Títo športovci vás o tom presvedčia

Voľbu si dobre zvážte

„Vo vidieckej záhrade sa vo zvýšenej miere využívajú trávy, kvetiny a dreviny s okrasnými kvetmi, ktoré takisto produkujú veľa peľu.“ Nie sú vhodné ani vodné prvky so stojatou vodou, napríklad jazierka, na ktorých hladine sa vo veľkom zhromažďuje peľ. Okrem toho sa vo vode dobre darí baktériám a siniciam.

Tečúci potôčik či fontána by nemali byť problém, naopak, mali by pele filtrovať. Foto: Profimedia.sk 

Jedovaté a voňavé

Okrem peľových zrniek vás môžu alergizovať aj rastlinné látky, ktoré sa dostanú do kontaktu s kožou. Tá pri dotyku sčervenie, opuchne, svrbí, objavia sa na nej vyrážky.

„Kontaktnú alergiu vám môžu spôsobiť okrasné rastliny s chlpatými listami, napríklad pľúcnik, borák, hluchavka. Iné rastliny obsahujú toxické látky, ktoré sa uvoľnia pri porušení, napríklad ruta, brečtan, oleander. Obľúbené aromatické a koreňové rastliny, ako mäta, levanduľa, rozmarín, šalvia či pamajorán, sa pestujú pre aromatické látky, na ktoré však takisto môžete reagovať neprimerane. Aj buriny produkujú dráždivé látky,“ vysvetľuje Tomáš Novotný.

Úžitkové záhrady 

„Ľudia chcú mať okrem okrasnej aj úžitkovú časť. Aj rastliny pestované na kuchynské využitie môžu vyvolávať peľové, dotykové či potravinové alergie.“ Mnohým spôsobujú problémy omamné vône kvitnúcich rastlín, ktorými sa doslova zadúšajú: „V takom prípade si do záhrady nesaďte spomínaný oleander, hyacint, jazmín ani orgován. Najmä nie pod okno spálne.“

Ako pomôcť dieťaťu s alergiou? Odpoveď máte na tanieri, radí odborník

Pozor na postreky

Problematické bývajú aj umelé hnojivá a chemické postreky proti škodcom.„Na jednej strane pomáhajú udržiavať záhradu v dobrej kondícii, na druhej vás môžu silne dráždiť. Najmä deti, ktoré sa rady hrajú na trávniku, mávajú kontaktnú alergiu.“ Ak vám škodia plesne a huby, zrejme máte o zábavu postarané po celý rok. Ich spóry sa síce prenášajú vzduchom, ale darí sa im najmä v mulčovacej kôre, vo zvlhnutom lístí a v komposte.

„Nahraďte kôru štrkom, kamienkami či iným anorganickým materiálom. Kompost umiestňujte v odľahlejších miestach záhrady a pravidelne odstraňujte lístie. Zabezpečte, aby medzi rastlinami dostatočne prúdil vzduch. Eliminujete tak vlhkosť, ktorú plesne obľubujú.“

Poraďte sa

Pravda je taká: záhrada pre peľových alergikov neexistuje. Jedinou šancou je vyhýbať sa v kritickom čase alergénnemu prostrediu. To sa však dá len ťažko. Darmo sa snažíte, keď sa sused o svoj trávnik nestará alebo v okolí vášho obydlia rastie lán slnečnice či repky. Lesy, lúky aj mestské parky sú v sezóne plné poletujúceho sezónneho peľu.

Viac: Vo vzduchu je agresívny peľ. Sliznice alergikov trpia

„Nie vždy musíte reagovať na svoj alergén rovnako,“ prízvukuje Tomáš Novotný. Alergiu totiž ovplyvňuje veľa faktorov, napríklad stravovanie, stres, zdravotný stav či aktuálne počasie. Jej prejavy vám pomôže výrazne zmierniť liečba, ktorú vám predpíše alergiológ.

Čo so záhradnými prácami?


Foto: Profimedia.sk 

Rez, kosenie trávnika, výsadbu a hnojenie rastlín, vytrhávanie buriny zo záhonov a postreky radšej prenechajte niekomu inému. Ak sa to nedá, dodržiavajte rady:

  • Pracujte so záhradným náradím, ktoré má dlhú rúčku. Postará sa o odstup od rozvírených peľov či spór húb.
  • Nádobu na kompostovanie presuňte na miesto, kde sa nezdržiavate.
  • Noste ochranný odev na celé telo. Vyzlečte si ho pred dverami do domu a vyperte po každom použití. Používajte okuliare, rukavice, klobúk alebo šiltovku, v prípade potreby aj rúško. Pomôže aj navlhčená šatka cez ústa a nos.
  • V čase svojej alergie sa v záhrade pohybujte čo najmenej. Najlepšie skoro ráno alebo neskoro večer.

Viac: Ľudí ohrozuje superpeľ! Vyvoláva silnú alergiu

Najrizikovejšie

Záhrada bez peľov neexistuje. Tie sa šíria prostredníctvom vetra a hmyzu. Najrizikovejšie alergény sú v kvitnúcich drevinách (lieska, jelša, breza, baza, agát, lipa), v trávach a obilninách, v bylinách a burinách (žihľava, palina, ambrózia) a v sene. Niektoré rastliny však majú nižší alebo minimálny alergický potenciál. Pýtajte sa záhradného architekta, ktoré sú pre vás vhodné.

Zdravá rada

Ak vám to alergia dovoľuje, používajte širokú škálu rastlín, rozmanitosť má svoje opodstatnenie. Taká záhrada má menej problémov s hmyzom a plesňami, vyhnete sa častému používaniu chemických postrekov. Keď sú rastliny veľmi pri sebe, prerieďte ich. Viac svetla, slnko a čerstvý vzduch sú účinné proti plesniam.

VIDEOrozhovor: Agresívnych peľov v ovzduší pribudlo. Uľaví imunoterapia

V tomto článku sa zaoberáme Alergia ...viac Astma ...viac
Autor: Adriana Fábryová, bd
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Bolel ho žalúdok, ale takmer zomrel na infarkt! Srdce mu spočítalo hriechy

Bolel ho žalúdok, ale takmer zomrel na infarkt! Srdce mu spočítalo hriechy

včera
Infarkt nesignalizujú len bolesti na hrudi či v chrbte. Podozrivá je aj bolesť brucha. U žien sa príznaky rozpoznávajú ťažšie ako u... Čítať viac
 
Viete, aká háveď sa bežne ukrýva v bytoch a domoch? Aj u vás!

Viete, aká háveď sa bežne ukrýva v bytoch a domoch? Aj u vás!

včera
Hmyz je najpočetnejší živočíšny druh na zemi. Je prakticky všade. A to doslova. Aj u vás doma. Myslíte, že máte v byte len muchu, čo vletela... Čítať viac
 
S koľkými partnermi ste mali sex? Mužské vyjadrenia sú na zamyslenie

S koľkými partnermi ste mali sex? Mužské vyjadrenia sú na zamyslenie

16.08.2018
Európski muži udávajú v porovnaní so ženami dvojnásobné čísla. Hovoria pravdu, alebo preháňajú? Čítať viac
 
S hlavou ku gastrológovi, s hnačkou k psychológovi? Možno je to aj váš prípad!

S hlavou ku gastrológovi, s hnačkou k psychológovi? Možno je to aj váš prípad!

16.08.2018
Septembrové Zdravie zistilo, že hlava vás môže bolieť aj z vecí, na ktoré by ste to vôbec nepovedali. A vyskočenú platničku netreba... Čítať viac
 
Čo robiť, keď vás popŕhli medúza alebo stúpite na ježka?

Čo robiť, keď vás popŕhli medúza alebo stúpite na ježka?

15.08.2018
Radosť z dovolenky môže byť razom fuč, ak natrafíte na útok zdanlivo nenápadnej potvory s bolestivými následkami. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Záhrada pre alergikov. Aby vám neškodil váš malý raj
Adriana Fábryová
bd