Zázračné hurmikaki: Odoženie stres aj únavu, pomôže obličkám a imunite

27.12.2011

Kaki alebo hurmikaki sa stali celoeurópskym hitom zimnej sezóny. Oranžové plody pripomínajú rajčiny a správne vyzreté chutia ako žltý melón, mrkva a jabĺčko dohromady. Keď pôjdete na nákup, určite ich neprehliadnite!

V Číne a Japonsku patrí kaki k absolútne najobľúbenejšiemu ovociu. Rozdiely medzi jednotlivými odrodami spočívajú vo veľkosti, v tvare, chuti a tvrdosti plodov.

V Číne a Japonsku patrí kaki k absolútne najobľúbenejšiemu ovociu. Rozdiely medzi jednotlivými odrodami spočívajú vo veľkosti, v tvare, chuti a tvrdosti plodov.Autor: profimedia.sk

Španielska Valencia je domovom azda najobľúbenejšej odrody – ovocia hurmikaki kaki persimon, ktorá nerastie nikde inde na svete. Celé leto tu pod horúcou oblohou zrejú okrúhle oranžové plody. Keď udrie mráz a studená zima zalieza pod kožu, prichádza ich čas. Široká paleta vitamínov, ktoré do nich vložilo rozpálené slnko, pridá na kráse a zdraví každému, kto je ochotný sa s nimi zoznámiť.

GUĽATÉ ZDRAVIE

V domovskej krajine sú hurmikaki obľúbené pre svoju sladkú, no zároveň jedinečnú chuť, ale aj nízku energetickú hodnotu a blahodarné účinky na celý organizmus. Odborníci ich považujú za významný zdroj vitamínov skupiny B, tiamínu, riboflavínu, niacínu, vitamínu C a najmä vitamínu A. Dužina, ktorá obsahuje až osemdesiat percent vody, má veľké množstvo vlákniny, prírodných antioxidantov, fosforu či magnézia. Je dokázané, že kaki posilňujú imunitný systém.

Kaki upravujú metabolizmus, zmierňujú stres, napätie, nervozitu, únavu, ale i svalové bolesti. Podporujú zdravý rast a vývoj kostí. Sú vynikajúce pre ľudí so srdcovo-cievnymi problémami. Práve pre vysoký podiel vlákniny a kombinovaných fenolov sú ideálnym doplnkom rozličných špecializovaných diét.

Ešte stále sme vás nepresvedčili, že kaki sú malý slnečný zázrak? Lekári ich odporúčajú aj pacientom s chorou pečeňou i obličkami. Vďaka pektínu, ktorý reguluje funkciu čriev, a spomínaným vitamínom, sú vhodné pre deti všetkých vekových kategórií a tehotné ženy. Tak čo, ochutnáte?

NEODOLÁVAJTE!

Charakteristická sladkosť, ľahké čistenie i krájanie, aj toto sú dôvody, pre ktoré sú čoraz obľúbenejšie. Vyzreté plody pripomínajú oranžové paradajky. Majú však lesklejšiu a pevnejšiu šupku. Zastavte sa na tržnici alebo v hypermarkete, siahnite po niektorom kúsku a privoňajte. Cítite vôňu leta a vanilky? Tak to má byť! Vnútorná štruktúra pripomína tekvicu, broskyňu alebo žltý melón.

Pozor: nezrelé hurmikaki majú nepríjemne trpkú chuť. No správne vyzreté sú hotovou lahôdkou. Ťažko to opísať. Niekomu pripomínajú žltý melón, iní v nich zacítia aj mrkvu či jabĺčko.

ZMRZLINA PRE DOSPELÝCH

Kaki si môžete nakrájať „na lodičky“ a zjesť ako jablko. Dokonca aj so šupkou. No môžete ju ošúpať a chutné kúsočky pridať do ovocného šalátu. Využitie je veľmi pestré. Používajú sa aj na zdobenie pokrmov. Francúzi ich dokonca zavárajú na kompót. Ak rozkrojíte kaki na polovicu a dužinu vyberiete lyžicou, vytvoríte originálne misky na zmrzlinový pohár.

Stačí ich už len vytrieť likérom, pridať kopčeky obľúbenej zmrzliny, vrch poliať rozmixovanou alebo prepasírovanou dužinou a podávať! Pozvite si priateľov. Pri praskajúcom kozube nemusíte servírovať vždy len varené víno. Táto netradičná, skvelá a originálna zmrzlina bude mať úspech. Kaki milujú Číňania, Vietnamci i Rusi. Plody rozkrojené na polovice zapečú s prírodným cukrom, so škoricou a s plátkom masla, čím vznikne chutný dezert.

Autor: ZDRAVIE

Ďalšie články z tejto sekcie

Poďte do kúpeľov! Zdravie má zľavu pre každého

Poďte do kúpeľov! Zdravie má zľavu pre každého

dnes
Bolia vás kĺby, ste chorí z práce, alebo vám chýbajú minerály? So Zdravím si užijete liečivý kúpeľný pobyt v Rajeckých Tepliciach... Čítať viac
 
Všetko pre erekciu? Vyskúšali elektrinu aj implantovanie rebra

Všetko pre erekciu? Vyskúšali elektrinu aj implantovanie rebra

dnes
Zaviesť elektródy do penisu a naštartovať ho cez káble ako batériu v aute? Muži skúšali všeličo, aby dosiahli erekciu. Vákuová pumpa... Čítať viac
 
TEST: Zhoršuje sa vám zrak? Zistite, čo vám škodí

TEST: Zhoršuje sa vám zrak? Zistite, čo vám škodí

včera
Zrak sa vekom zhoršuje. Niektorým problémom však môžete včasným podchytením zabrániť. Čo pomôže? Čítať viac
 
10 dôvodov, prečo vás štípe v hrdle. Tri posledné neviníte

10 dôvodov, prečo vás štípe v hrdle. Tri posledné neviníte

16.01.2018
Hrdlo vás nerozbolí len preto, že si niekto vedľa vás kýchne. Väčšinou sa ozve štípaním celkom z iných dôvodov a za väčšinu si môžete... Čítať viac
 
Vyplachujete si zuby po čistení? Možno robíte chybu!

Vyplachujete si zuby po čistení? Možno robíte chybu!

15.01.2018
Vyplachovanie ústnej dutiny po čistení zubov je podľa mnohých zubných lekárov nezmysel. Ďalší tvrdia, že je dokonca škodlivé. Čítať viac
 
 

wanda.sk