Zázračné hurmikaki: Odoženie stres aj únavu, pomôže obličkám a imunite

27.12.2011

Kaki alebo hurmikaki sa stali celoeurópskym hitom zimnej sezóny. Oranžové plody pripomínajú rajčiny a správne vyzreté chutia ako žltý melón, mrkva a jabĺčko dohromady. Keď pôjdete na nákup, určite ich neprehliadnite!

V Číne a Japonsku patrí kaki k absolútne najobľúbenejšiemu ovociu. Rozdiely medzi jednotlivými odrodami spočívajú vo veľkosti, v tvare, chuti a tvrdosti plodov.

V Číne a Japonsku patrí kaki k absolútne najobľúbenejšiemu ovociu. Rozdiely medzi jednotlivými odrodami spočívajú vo veľkosti, v tvare, chuti a tvrdosti plodov.Autor: profimedia.sk

Španielska Valencia je domovom azda najobľúbenejšej odrody – ovocia hurmikaki kaki persimon, ktorá nerastie nikde inde na svete. Celé leto tu pod horúcou oblohou zrejú okrúhle oranžové plody. Keď udrie mráz a studená zima zalieza pod kožu, prichádza ich čas. Široká paleta vitamínov, ktoré do nich vložilo rozpálené slnko, pridá na kráse a zdraví každému, kto je ochotný sa s nimi zoznámiť.

GUĽATÉ ZDRAVIE

V domovskej krajine sú hurmikaki obľúbené pre svoju sladkú, no zároveň jedinečnú chuť, ale aj nízku energetickú hodnotu a blahodarné účinky na celý organizmus. Odborníci ich považujú za významný zdroj vitamínov skupiny B, tiamínu, riboflavínu, niacínu, vitamínu C a najmä vitamínu A. Dužina, ktorá obsahuje až osemdesiat percent vody, má veľké množstvo vlákniny, prírodných antioxidantov, fosforu či magnézia. Je dokázané, že kaki posilňujú imunitný systém.

Kaki upravujú metabolizmus, zmierňujú stres, napätie, nervozitu, únavu, ale i svalové bolesti. Podporujú zdravý rast a vývoj kostí. Sú vynikajúce pre ľudí so srdcovo-cievnymi problémami. Práve pre vysoký podiel vlákniny a kombinovaných fenolov sú ideálnym doplnkom rozličných špecializovaných diét.

Ešte stále sme vás nepresvedčili, že kaki sú malý slnečný zázrak? Lekári ich odporúčajú aj pacientom s chorou pečeňou i obličkami. Vďaka pektínu, ktorý reguluje funkciu čriev, a spomínaným vitamínom, sú vhodné pre deti všetkých vekových kategórií a tehotné ženy. Tak čo, ochutnáte?

NEODOLÁVAJTE!

Charakteristická sladkosť, ľahké čistenie i krájanie, aj toto sú dôvody, pre ktoré sú čoraz obľúbenejšie. Vyzreté plody pripomínajú oranžové paradajky. Majú však lesklejšiu a pevnejšiu šupku. Zastavte sa na tržnici alebo v hypermarkete, siahnite po niektorom kúsku a privoňajte. Cítite vôňu leta a vanilky? Tak to má byť! Vnútorná štruktúra pripomína tekvicu, broskyňu alebo žltý melón.

Pozor: nezrelé hurmikaki majú nepríjemne trpkú chuť. No správne vyzreté sú hotovou lahôdkou. Ťažko to opísať. Niekomu pripomínajú žltý melón, iní v nich zacítia aj mrkvu či jabĺčko.

ZMRZLINA PRE DOSPELÝCH

Kaki si môžete nakrájať „na lodičky“ a zjesť ako jablko. Dokonca aj so šupkou. No môžete ju ošúpať a chutné kúsočky pridať do ovocného šalátu. Využitie je veľmi pestré. Používajú sa aj na zdobenie pokrmov. Francúzi ich dokonca zavárajú na kompót. Ak rozkrojíte kaki na polovicu a dužinu vyberiete lyžicou, vytvoríte originálne misky na zmrzlinový pohár.

Stačí ich už len vytrieť likérom, pridať kopčeky obľúbenej zmrzliny, vrch poliať rozmixovanou alebo prepasírovanou dužinou a podávať! Pozvite si priateľov. Pri praskajúcom kozube nemusíte servírovať vždy len varené víno. Táto netradičná, skvelá a originálna zmrzlina bude mať úspech. Kaki milujú Číňania, Vietnamci i Rusi. Plody rozkrojené na polovice zapečú s prírodným cukrom, so škoricou a s plátkom masla, čím vznikne chutný dezert.

Autor: ZDRAVIE

Ďalšie články z tejto sekcie

SÚŤAŽ: Spoznajte profesie nevhodné pre cukrovkárov a vyhrajte 1 z 20 balíčkov výživy

SÚŤAŽ: Spoznajte profesie nevhodné pre cukrovkárov a vyhrajte 1 z 20 balíčkov výživy

včera
Napadlo vás, že sú povolania či pracovné pozície, ktoré by nemal vykonávať diabetik? Samozrejme, netýka sa to všetkých cukrovkárov.... Čítať viac
 
Strážite si výšku krvného tlaku? 7 činností, ktoré ho ženú hore

Strážite si výšku krvného tlaku? 7 činností, ktoré ho ženú hore

včera
Krvný tlak vám nedvíhajú len slané a mastné jedlá. Vyletieť do závratných výšin môže aj pri celkom bežných činnostiach. Toto sú tie... Čítať viac
 
Trpí neustálym smädom? Asi máte doma diapsíka, rýchlo k veterinárovi!

Trpí neustálym smädom? Asi máte doma diapsíka, rýchlo k veterinárovi!

19.11.2017
Mnohé diagnózy, ktoré si spájame len s nami ľuďmi, ohrozujú aj domácich miláčikov. Cukrovka sa týka najmä sučiek a zistíte ju rýchlo,... Čítať viac
 
Chystáte sa do Mexika? Neobíďte obchodníkov s kobylkami!

Chystáte sa do Mexika? Neobíďte obchodníkov s kobylkami!

19.11.2017
Chcete ochutnať niečo, čo zaručene nepoznáte? V mexickom Oaxace sa vám tento sen splní. Len sa netreba báť, lebo v ponuke je aj hmyz či... Čítať viac
 
Dámy, mizne vám z kúpeľne TOTO? Váš muž potrebuje pomoc lekára

Dámy, mizne vám z kúpeľne TOTO? Váš muž potrebuje pomoc lekára

17.11.2017
Páni o tom neradi hovoria, hoci pyšný problém sa týka aj ich. Buďte pozorné! Čím dlhšie budú odkladať návštevu u lekára, tým horšie.... Čítať viac
 
 

wanda.sk