predplatne
 

Žijete so psychopatom? 10 vlastností, ktoré ho prezradia

24.02.2014

Psychopati nie sú šialení. Sú veľmi inteligentní, v práci úspešní a vyzerajú mimoriadne dobre. Rozpoznajte ich skôr, ako vám zničia život.

Psychopat: Pre svoje okolie je na prvý pohľad neodolateľný.

Psychopat: Pre svoje okolie je na prvý pohľad neodolateľný.Autor: profimedia.sk

Každý dvadsiaty piaty človek na svete je psychopat. Žiaľ, väčšinou bez sekery a motorovej píly. „Tento obraz je síce pravdivý, ale týka sa kriminálnych psychopatov. Okrem nich existuje aj skupina ľudí, hadov v oblekoch. Tí sa dostanú na významné pozície späté s mocou. Priťahujú ich miesta, kde niečo znamenajú a môžu rozhodovať. Najčastejšie si vyberajú manažérske, sudcovské alebo politické posty,“ vysvetľuje psychológ PhDr. Martin Jakubek, PhD.

NEODOLATEĽNÍ

Ak sa obzriete okolo seba, psychopata rozoznáte. Nie je to všedný človek, vždy vytŕča z davu. „Je oblečený nápadnejšie, pretože to ladí s jeho osobnosťou. Nie je nudný,“ opisuje psychoporadkyňa Mgr. Silvia Korbášová, PhD. Pre svoje okolie je na prvý pohľad neodolateľný. Pri bližšom kontakte s ním však rýchlo odhalíte, že niečo nie je v poriadku. Môžete sa stretnúť až s tromi typmi, všetkým však chýba empatia, súcit a pocit viny, nech robia čokoľvek.

Niektorí vedia predstierať a výrazy súcitu, zdesenia alebo smútku trénujú pred zrkadlom. Machiavellista je chladný sebec, ktorý svoje úspechy dosahuje na úkor iných. Zaujíma ho iba moc a peniaze. Narcista je zas arogantný žiarlivec, silno zaľúbený do seba, ktorý očakáva výnimočnú pozornosť a zaobchádzanie. Rád sa fotí s celebritami a fotky si rozkladá v kancelárii. Najhorší prípad je psychopat či sociopat. Má mimoriadny osobný šarm. Parazituje na svojich kolegoch aj partneroch, je neľútostný, krutý a chladný. „Dokáže to však veľmi dobre maskovať nacvičenými prejavmi emócií,“ varuje odborníčka, podľa ktorej psychopatov nájdeme medzi vojakmi, policajtmi, ale aj medzi kňazmi.

BOSS

Analytik a bývalý pracovník FBI Lilian Glass opísal sedem znakov, podľa ktorých psychopata identifikujete. Dávajte si pozor, ak váš šéf, kolega alebo partner stále používajú minulý čas, vyhlásenia typu príčina – následok, hovoria pričasto o svojich základných potrebách, nedokážu si priznať vlastnú chybu, protirečia si, nevedia plakať a reč ich tela protirečí tomu, čo hovoria. Šéfovia tyrani vyvíjajú na svojich podriadených tlak formou šikanovania známu ako bossing, dokazuje sa však ťažko. Za rok 2012 prišlo na inšpektorát práce stotri podaní, v ktorých zamestnanci poukazovali na nevhodné až vulgárne správanie, nespravodlivosť pri hodnotení, pri riadení a kontrole pracovných činností.Úrad vyhodnotil ako opodstatnené jedenásť z nich. Chýbajú hmatateľné dôkazy a z problému sa stáva iba tvrdenie proti tvrdeniu. Čo môžete robiť? Psychológ Martin Jakubek radí útek. Ak sa práce nechcete vzdať, obmedzte komunikáciu so psychopatom na minimum, uprednostnite maily. Budete mať aspoň dôkazy o jeho správaní a úlohách, ktoré vám zadal. Pomôže i to, ak si budete stále opakovať, že „narušený“ je on, nie vy.

MRAVCE A PSY

Niekedy si ľudia vyberajú zviera, aby im nahradilo ľudského spoločníka. Majú s kým tráviť voľný čas alebo sedieť pred televízorom na gauči. Aj psychopat občas zneužije na ukojenie svojich mocenských potrieb zviera, ktoré je celkom odkázané na jeho vrtochy. Najbizarnejším príkladom je chov mravcov v priehľadnej plastovej škatuľke, známej ako mravčia farma, pri ktorej sa majiteľ môže cítiť ako boh alebo majiteľ vesmíru. Niekedy mu však stačí pes, ktorý splní každý jeho povel.

ZLO PRIŤAHUJE

Psychologička Marianne Powerová vo svojej knihe Máte psychopata vo svojom živote vystríha ženy, aby sledovali partnerov. Prečo upozorňuje iba ženy? Pretože medzi mužmi je psychopatov oveľa viac ako medzi nežnými polovičkami. Atraktívnemu, inteligentnému a úspešnému sa odolá len ťažko. Aj psychopat dokáže chvíľu predstierať milujúceho partnera. Vo svojej knihe opisuje jedného zo svojich klientov, ktorý o svojej partnerke povedal: „Je pre mňa iba spolupracovníčka. Dá mi bez problémov sex, vybaví za mňa mnohé veci, a keď mám chuť, robí mi spoločnosť.“ Najhoršie je, že ak žene jeho správanie začne prekážať, všetko otočí proti nej a ona sa mu nakoniec sama ospravedlní. Aj Marianne Powerová preto radí radšej utekať: „Ženy si musia uvedomiť, že takéhoto človeka nikdy nezmenia a nebude ich milovať. Nie je toho totiž schopný.“

Nájdite 10

Ak máte podozrenie, že vo vašom okolí je psychopat, overte si to v tabuľke ich najčastejších vlastností. Sedí vám na niekoho desať z nich? V tom prípade máte dočinenia so psychopatom.
• Neúprimnosť
• Arogancia
• Nedôveryhodnosť
• Manipulatívnosť
• Necitlivosť
• Absencia výčitiek svedomia
• Emocionálne ploché vzťahy
• Ľahko obviňuje iných
• Netrpezlivosť
• Nevypočítateľnosť
• Nespoľahlivosť
• Nesústredenosť
• Teatrálnosť
• Neetickosť
• Prejavy šikanovania
• Parazitovanie

Kde ich stretnete?

Najviac
1. Riaditeľ
2. Právnik
3. Pracovník v médiách
4. Predavač 5. Obchodník
6. Novinár
7. Policajt
8. Duchovný
9. Šéfkuchár
10. Štátny úradník

Najmenej
1. Opatrovateľ
2. Zdravotná sestra
3. Terapeut
4. Remeselník
5. Kozmetička
6. Pracovník v charite
7. Učiteľ
8. Výtvarník
9. Lekár
10. Účtovník

Autor: Zdravie/Lenka ŠTEFÁNKOVÁ

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Gamblerstvo potrápilo aj známych športovcov. Ktorý prehral pol miliardy?

Gamblerstvo potrápilo aj známych športovcov. Ktorý prehral pol miliardy?

dnes
Špičkoví športovci zarábajú veľké peniaze. S ich hráčskou povahou a často aj so stratou adrenalínových podnetov po skončení kariéry,... Čítať viac
 
Pozor na toto obľúbené jedlo, spustí depku! Plus ďalšie 4 problémy

Pozor na toto obľúbené jedlo, spustí depku! Plus ďalšie 4 problémy

včera
Stravujete sa, či otravujete? Za najchutnejšou mňamkou sa môže ukrývať čosi veľmi nebezpečné. Čítať viac
 
Nevinné zvyky, ktoré vám doma ničia zdravie. Zistite, ako ľahko znížite kvalitu vzduchu

Nevinné zvyky, ktoré vám doma ničia zdravie. Zistite, ako ľahko znížite kvalitu vzduchu

13.12.2018
Sviečku či radšej otvorený oheň? No ani dilema medzi utieraním a sušením vašim pľúcam nepomôže. Čítať viac
 
Rada nad zlato - čo všetko by ste mali a môžete recyklovať?

Rada nad zlato - čo všetko by ste mali a môžete recyklovať?

13.12.2018
Recyklácia a stav planéty je téma, ktorá by mala zaujímať každého človeka. Napriek tomu sa jej aktívne venuje len menšinová časť populácie.... Čítať viac
 
Akú máte farbu pier? Niektoré odtiene predpovedajú vážne ochorenie!

Akú máte farbu pier? Niektoré odtiene predpovedajú vážne ochorenie!

12.12.2018
Väčšinou vás potrápia suché, popraskané pery. Niekedy sa však oplatí na ústa lepšie prizrieť, lebo aj farba môže signalizovať závažnejšie... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Žijete so psychopatom? 10 vlastností, ktoré ho prezradia
Zdravie/Lenka ŠTEFÁNKOVÁ