Zúfalá matka nad hrobom mŕtveho synčeka: Za Maroška ďalej bojujem

23. októbra 2012, 08:00
Tip redakcii

Stále chodí na synčekov hrob! Zdrvená matka Katka Skurcoňáková (27) z Novote tvrdí, že jej trojmesačný Maroško zomrel v januári preto, že ho zaočkovali vakcínou Infanrix HEXA. Išlo o šaržu, ktorú v októbri tohto roka stiahli z obehu. Nešťastná mladá žena sa nevzdáva a chce vedieť, prečo jej synček musel zomrieť.

Nad synovým hrobom:
Katka stále verí, že Maroška
zabila vakcína.
Maroško:
Rozkošný chlapček
žil iba tri mesiace.

Nad synovým hrobom: Katka stále verí, že Maroška zabila vakcína. Maroško: Rozkošný chlapček žil iba tri mesiace.

Autor: MIROSLAVA DÍREROVÁ/Plus JEDEN DEŇ, archív

Katke v martinskej nemocnici povedali, že Maroško zomrel na zápal mozgových blán. Ona tomu neverí a tvrdí, že synček bol celkom zdravý.

Chce poznať pravdu, hoci verdikt nemocnice potvrdil aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. „Stále uvažujem, že sa proti rozhodnutiu úradu odvolám. Aj keď neviem, či to bude mať nejaký zmysel,“ hovorí roztrpčene Katka.

K Maroškovmu hrobčeku chodí aj so starším synom Jakubkom (4). Ten na nebohého bračeka stále spomína. „Je v nebíčku, odtiaľ mi každý deň posiela hviezdičku a na Vianoce mi s Ježiškom donesie darček,“ domnieva sa Jakubko.

Túžia po dieťatku

Katka s manželom túžia po ďalšom dieťatku. „Ale ešte ma stále spútava strach. Bála by som sa o dieťa. Neviem, či by som ho dala zaočkovať. Už vakcínam nedôverujem,“ dodáva zlomená matka.

Očkovať áno či nie?

O názor na očkovacie vakcíny sme požiadali dvoch lekárov. Každý z nich má rozdielny postoj k očkovaniu. Svetozár Dluholucký z Detskej nemocnice v Banskej Bystrici:

„Súvislosť medzi očkovaním a chorobou chlapčeka odmietam. Žiadne očkovanie nevyvolá zápal mozgových blán. A žiadne očkovanie neoslabí imunitu dieťaťa tak, žeby preto dostalo zápal mozgových blán. Príčinná súvislosť tu nie je. Ak dieťatko malo fľaky, je možné, že išlo o zápal mozgových blán spôsobený baktériou meningokok.“

Juraj Štofko, primár neurologickej kliniky nemocnice Mickiewiczova Bratislava:

„Vakcíny vyvolávajú neinfekčný zápal mozgu, teda spôsobujú opuch mozgu. Mal som vo svojej ambulancii takýto prípad, hoci išlo o dospelého človeka. Priamo očkovanie však u chlapčeka určite nevyvolalo nákazu meningokokom. Keď už je dieťa nakazené meningokokom a práve v tom čase dostane vakcínu, očkovanie prechodne zníži imunitu dieťaťa. Dokonca tvrdím, že ak je dieťa zaočkované a v jeho okolí sa nachádza človek nakazený meningokokom, toto dieťa ľahšie chytí meningokoka.“

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/MIROSLAVA DÍREROVÁ ,VIERA MAŠLEJOVÁ 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Zúfalá matka nad hrobom mŕtveho synčeka: Za Maroška ďalej bojujem
Plus JEDEN DEŇ/MIROSLAVA DÍREROVÁ
VIERA MAŠLEJOVÁ