28.05.2018
Meniny má Viliam

Riška zastrelil Adamčo, potvrdil to kľúčový svedok vraždy

12.04.2012 12:49|Zdroj: TASR
Mladú ženu a desaťročného chlapca v Moste pri Bratislave na konci roku 2004 zastrelil Branislav Adamčo. Na pojednávaní Okresného súdu Bratislava I to dnes potvrdil kľúčový svedok prípadu Peter Tirpák.
Branislav Adamčo.
Foto: TASR

Peter Tirpák na  súde vyrozprával okolnosti, ktoré akcii predchádzali, rozdelenie úloh aj priebeh skutku. Tvrdil, že okrem Branislava Adamča to nikto nechcel robiť, ale báli sa odporovať. Na vraždu mali pripravené zbrane, autá aj plán už deň vopred. Vtedy sa ubytovali v Nitre, aby na druhý deň mohli podľa svedka vyraziť do Mosta pri Bratislave. Do obce prišli na dvoch autách. Prvé šoféroval Nikola Pajdič a kontroloval, či na ceste na miesto akcie nie sú policajné hliadky. Potom obec Most pri Bratislave mal križovať dovtedy, kým nedostane správu o tom, že "robota je hotová" a mal prísť na miesto, kde sa podpáli auto.


Riškova babička so slzami v očiach stískala v rukách vnúčikovu fotku, archívna fotka z roku 2008
Foto: Matej Kalina

V druhom aute bol podľa Petra Tirpáka Branislav Adamčo, jeho bratranec z druhého kolena Jozef Balogh a on. Mali pripravené dva samopaly, jeden vzoru 58 a Kalašnikov. Strieľať mal svedok a Branislav Adamčo. Ich obeťou mal byť bývalý policajt Juraj Gála, ktorého čakali, kým sa vráti domov z oslavy. Svedok vypovedal, že Branislav Adamčo po celý čas komunikoval s Karolom Mellom, ktorý podľa obžaloby celú vraždu organizoval a podľa Petra Tirpáka mu veľmi záležalo, aby Gála nežil, pretože "na neho niečo vedel". Akcia sa začala, keď muži zbadali vozidlo, ktoré Gála používal. Traja muži si nasadili kukly, stiahli okná na autách a vyrazili za ním. Keď sa dostali na jeho úroveň, Branislav Adamčo mal spustiť streľbu, auto havarovalo, Branislav Adamčo mal k nemu priskočiť a spustiť ďalšiu dávku, vypovedal ďalej svedok.

Z miesta mali odísť za obec, kde auto podpálili. Na druhom ich vyzdvihol Nikola Pajdič, zničili mobilné telefóny a smerovali do Nitry. Až vtedy im mal Branislav Adamčo povedať, že akcia nevyšla a "zabil nejaké decko". Všetci v aute mlčali. Peter Tirpák vypovedal, že vraždu zorganizoval Branislav Adamčo na objednávku Karola Mella. Potvrdil, že to nebol jediný pokus zavraždiť Gála. Do akcie vyrazili aj predtým, ale nevyšla. Branislav Adamčo ho chcel zavraždiť aj v Nitre, kde mal Gála herňu, ale s tým vraj nesúhlasilo miestne podsvetie. Peter Tirpák vyzeral pri svojej výpovedi nervózny, triasli sa mu ruky a keď hovoril o zavraždení desaťročného chlapca, vyhŕkli mu z očí slzy. Výsluch svedka je naplánovaný na dva dni, očakáva sa, že obhajcovia a aj Branislav A. mu budú klásť množstvo otázok.

Riška zastrelil Adamčo, potvrdil to kľúčový svedok vraždy
TASR