Varholíková sa na súde prvý raz rozplakala. Dojali ju slová z posudku, že je dobrá matka

19. novembra 2013, 00:00
aktualizované 19. novembra 2013, 16:17
Tip redakcii

Režim sa jej možno sprísni. Jednou z možností je, že košická boháčka Eva Varholíková (36), zvyknutá na prepych, bude musieť po vynesení rozsudku zarezávať vo väzenských dielňach. Ak vydrží, čaká ju finančná odmena.

Eva Rezešová bola celý čas počas pojednávania bez akéhokoľvek citového pohnutia. Dojali ju až slová v posudku o tom, že je dobrá matka.

Eva Rezešová bola celý čas počas pojednávania bez akéhokoľvek citového pohnutia. Dojali ju až slová v posudku o tom, že je dobrá matka.

Autor: Matej Kalina/Plus JEDEN DEŇ

V utorok pokračoval súd s Evou Varholíkovou-Rezešovou záverečnými rečami. Na záver aj samotná obvinená využila príležitosť prehovoriť pred súdom. Po vynesení ortieľa, ktorý by mal byť známy už tento piatok, by sa Rezešová mala vrátiť do cely v budapeštianskej väznici.

Dianie v súdnej sieni sme sledovali ONLINE:

16:17 - Súdne pojednávanie s Evou Varholíkovou-Rezešovou sa skončilo. Bude pokračovať v piatok, kedy sudkyňa vynesie rozsudok. Portál Pluska.sk vám ďakuje za sledovanie.

16:15 - Eva Rezešová využila na záver možnosť prehovoriť pred súdom. "Cítim sa nevinná. Je mi ľúto, čo sa stalo a súcitím s rodinou, ktorí prišli o najbližších. Ani pre mňa to nie je ľahké. Ja a moja rodina sa s tým budeme musieť naučiť žiť do konca života," povedala pred súdom trasúcim sa hlasom.

16:00 - Ádam Novák hovorí, že nemôže stopercentne vylúčiť Rezešovej vinu na dopravnej nehode, ale žiada súd, aby prihliadal na vecné fakty. Advokát požiadal súd o jej oslobodenie a tiež aby pri vynesení rozsudku prihliadal na to, že Eva sa správa vzorne a za mrežami pracuje.

15:39 - Advokát hovorí, že plamene, v ktorých obete uhoreli, spôsobil výbuch nádrže.

15:17 - Podľa obhajcu nemohla Rezešová brzdiť aj normálnou aj ručnou brzdou, lebo by sa sama zabila. Podľa neho si počínala správne v zmysle dopravného zákona. Nad týmito slovami pozostalí len neveriacky krútia hlavami.

15:08 - Novák zľahčuje prekročenie povolenej rýchlosti. "Eva išla po diaľnici rýchlosťou 165 km/h. To je to isté, ako keď niekto v obci ide namiesto 50-tky rýchlosťou 73 km/h," obhajuje prekročenie rýchlosti.

15:00 - Advokát Novák žiada súd, aby Rezešovú zbavili obžaloby aj v tom, že šoférovala opitá, lebo na to vraj neexistuje žiadny dôkaz. Podľa neho nemohla nehode zabrániť, lebo nemohla v tej situácii ubrzdiť.

14:54 - Novák sa vyjadril aj na adresu Rezešovej bývalého právnika Gábora Tótha. Ten podľa neho nemal dosť skúseností, ani dosť informácií o prípade. Rezešovej obhajca kritizoval prokurátora, ktorý ju obvinil z klamstva. "Nemá na to právo," myslí si.

14:52 - Advokát obhajuje opäť to, že Eva doplnila v utorok svoju výpoveď. "Nie je dôležité, kedy to povie, ale čo povie," tvrdí právnik.

14:39 - Rezešovej obhajca sa opäť venuje jej expartnerovi Erikovi Fischerovi. Ten hovoril, že pila alkohol, keď spolu žili. Jeho výpoveď podľa Nováka vôbec nesúvisí s alkoholom v aute. Trvá na tom, že po fľaši siahla zo stresu po nehode.

14:36 - Pojednávanie po krátkej prestávke pokračuje. Obžalovaná Rezešová sedí pokojná na svojom mieste. Novák pokračuje vo svojej záverečnej reči.

14:26 - Advokát Novák si pre výpoveď Erika Fischera, že je Eva Rezešová zlá matka a často pije, nechal vypracovať posudok o tom, aká je Eva matka. Na pojednávaní prečítal posudok košickej expertky Ľubomíry Galovej. V posudku sa píše, že Eva Rezešová je dobrá mama a svojim deťom sa snaží splniť všetko, čo im na očiach vidí. Eva Rezešová sa pri týchto slovách rozplakala. Sudkyňa prerušila pojednávanie na 10 minút.

14:24 - Advokát Novák zhodnotil výpoveď Rezešovej expartnera Erika Fischera. Podľa neho Fischer opisoval skutočnosti, ktoré sa diali v rokoch 2006 - 2008 a netýkajú sa skutočnosti.

14:21 - Advokát sa vyjadril aj k bolesti hrdla, ktorú Rezešová udávala a čo mal byť dôvod, prečo užívala kvapky Bromhexin. Prístroj, ktorým jej vyšetrovali hrdlo, ukazoval totiž negatívne výsledky. Podľa advokáta to bolo preto, lebo Eva už doberala lieky. Hrdlo ju však stále bolelo.

14:09 - Novák spochybňuje svedkov. Podľa neho sa policajt na mieste nehody nemal Rezešovej vypytovať na to, čo sa stalo. Mal ju poučiť o jej právach. Ten istý svedok, ktorý hovoril, že sa Rezešová tackala, to uviedol až na súde a v zápisnici jeho vyjadrenie chýbalo.

14:00 - Rezešovej obhajca ďalej tvrdí, že dnes nie je možné zistiť, kde sa fľaša alkoholu v čase nehody nachádzala. Myslí si, že ňou pri zaisťovaní stôp pohli. Vraj sa mohlo pokojne stať, že policajti boli unavení a fľašku postavili, aby ju odfotili.

Advokát: Nedá sa zistiť, kedy Rezešová pila

13:48 - Podľa Nováka sa nedá jednoznačne dokázať, kedy Rezešová vlastne pila, pretože pred nehodou a po nej je veľmi krátky časový rámec.

13:42 - Rezešovej právnik napáda odbery. Hovorí, že lekári pochybili, lebo medzi odbermi uplynul väčší čas. To by podľa neho mala byť pre jeho klientku poľahčujúca okolnosť.

13:41 -
V sále konečne vypli kúrenie. V miestnosti začalo byť znesiteľnejšie, čo privítali všetci prítomní.

13:34 - Rezešovej advokát Novák žiada súd, aby vyňal z obžaloby ohrozovanie. Tento bod do obžaloby zaradila sama sudkyňa Ágnes Fülöp. Rezešovej právnik si myslí, že až na jedného lekárskeho znalca boli všetci zaujatí.

13:30 - Novák sa snaží vyvrátiť výpoveď kamionistu. Podľa neho kamerové záznamy dokazujú, že sa s účastníkmi nehody na kilometri, ktorý opísal, nemohol stretnúť. Tým pádom tak nemohol vidieť, že Eva Rezešová dnes už nebohé manželské páry ohrozovala.

13:20 - Advokát Novák hovorí, že je veľmi ľahko dokázateľné, že Eva Rezešová fiatku neohrozovala. V prípade pitia alkoholu je to už ťažšie. Najťažšie je podľa neho vylúčiť jej zodpovednosť za nehodu.

13:13 - Rezešovej advokát Péter Novák sa vyjadril aj k spornému znalcovi Meleghovi. "Mali ste napadnúť jeho tvrdenia a nie vyhlásiť, že je zaujatý. Keby sa to nepáčilo ostatným znalcom, mali jeho tvrdenia vyvrátiť," hovorí Novák.

13:10 - Advokát napáda aj výpoveď kamionistu, ktorý hovoril o vytláčaní a ohrozovaní fiatky. Vo svojej výpovedi pred súdom si podľa neho na veľa nepamätal. Žiada sudkyňu, aby nebral jeho výpoveď do úvahy.

13:08 - Dcéra pozostalých Judit pri slovách Rezešovej advokáta len krúti hlavou. Všetky tri Rezešové pozorne počúvajú.


Dcéra pozostalých Judit znáša súdne pojednávanie ťažko.
Foto: Matej Kalina/Plus JEDEN DEŇ

13:03 - Podľa Rezešovej advokáta pochybila polícia pri vypočúvaní na mieste činu, lekári pri odberoch, polícia pri zadokumentovaní fľaše vodky a tiež tým, že neskúmali kamerové záznamy z diaľnice, aj keď boli k dispozícii.

12:58 - Rezešovej advokát bráni doplnenie jej výpovede, vraj to neoslabuje a nevyvracia jej predchádzajúce slová. Obžalovaná preto podľa neho vypovedala v decembri, lebo si myslela, že pôjde na Vianoce domov. Čo sa týka rýchlosti, akou išla, povedal, že keby si výpoveď pripravila, ako je možné, že to znalci dokázali.

12:56 - Rezešovej advokát požiadal prokurátora, aby prečítal výpoveď svedka č. 6, ktorý videl Rezešovej auto vytláčať fiatku.

12:51 - "Do auta si sadala pripitá, videli ju v Košiciach rozbiť bránu, neustále ju rodina i partner hľadali. Chcela upriamiť na seba pozornosť. To je dôvod nehody a nie zmena pruhu fiatky," povedal Hantos a požiadal súd, aby nebral do úvahy Rezešovej tvrdenia, lebo ich menila.

12:47 - Advokát Ádam Hantos sa vyjadril aj k znalcom. Iba jeden z nich mal pracovať s relevantnými informáciami a počas celého pojednávania nezmenil svoj názor.

12:45 - Podľa Hantosa sa nedá rýchlosť 165 až 175 km/h zameniť s rýchlosťou 130 km/h, ako tvrdila Rezešová, že išla.

12:42 - Advokát Hantos tiež napadol Rezešovej tvrdenie, že bola oslepená. "Ani raz v tom duchu predtým nevypovedala," zdôraznil. Čo sa týka zmeny pruhu fiatky, Hantos tvrdí, že ani svedkovia a ani zničené veci v aute to nedokazujú.

12:36 - "Obžalovaná vo svojej výpovadi klame." Tak znela prvá veta advokáta Hantosa. Naráža tým na Rezešovej tvrdenie, že vypila  naraz deci vodky po nehode a tiež že vypila pol fľašky Bromhexinu. "Aj keby vypila viac, zdvihne to hladinu alkoholu o minimum," hovorí Hantos. "A navyše fľašu vodky si ťažko mohla pomýliť s vodou, ako tvrdila," dodal advokát.

12:30 - Po prestávke pojednávanie pokračuje. Obžalovaná milionárska dedička Eva Rezešová je v súdnej sieni. So svojou rečou vystupuje advokát pozostalých Ádam Hantos.

12.30 - Sudkyňa vyhlásila prestávku do 12.30.

11:41 -
Prokurátor žiada trest pri hornej hranici. Eva Rezešová na neho bez mihnutia oka pozerá.

11:38 - Poľahčujúcou okolnosťou pre obžalovaného je podľa prokurátora to, že ešte nebola trestaná a má dve malé deti. Najvyššia možná hranica trestu je 13 rokov.

11:25 - Podľa obžaloby Rezešová ani pri prvom vypočúvaní, ani pri prvom vyšetrení nepovedala, že je chorá. Vraj tak neurobila ani o dva dni neskôr. Tým sa snaží prokurátor dokázať, že nemohla vypiť naraz pol fľaše kvapiek na kašeľ, ako tvrdila.

11:19 - Prokurátor ďalej pokračuje vo svojej záverečnej reči. Tvrdí, že nie je možné, že Rezešová neprišla okamžite na to, že pije alkohol. Prokurátor vystupuje bez prestávky už takmer dve a pol hodiny bez toho, aby sa napil.


Na stole sudkyne sú postavené kvapky Bromhexin a fľaša vodky.
Foto: Matej Kalina/Plus JEDEN DEŇ

10:57 - Prokurátor už vyše dvoch hodín číta pred súdom svoju záverečnú reč. Momentálne sa venuje toxikologickým testom obžalovanej. Hovorí o Bromhexine, že sa v Maďarsku nedá zohnať.

10:40 -
Prokurátor vyčíta Eve Rezešovej, že živý plot doteraz nespomenula ani polícii, ani vo výpovedi. Chytila sa toho, až keď s ním vyrukoval znalec Melegh.

10:23 -
Prokurátor stále číta svoj pohľad na nehodu. Eva Džodlová sa zatiaľ na svojom telefóne venuje čítaniu online prenosu z procesu na pluska.sk.

10:16 - Dcéra obetí Judit plače. Prokurátor totiž číta výpoveď o šoférskych schopnostiach jej otca. Vraj to bol pokojný šofér a na ceste nemal potrebu nikomu sa mstiť.

Prokurátor: Vo výpovedi sú nezrovnalosti

10:14 - Prokurátor si všíma nezrovnalosť v Rezešovej výpovedi. "Vo výpovedi uviedla, že sledovala premávku, v dnešnom doplnení už hovorí, že ju oslepilo," dodal. "Spomínam si, že tesne pred haváriou ma vyrušil náhly zdroj svetla z druhej strany diaľnice, čo mi na chvíľu odviedlo pozornosť," cituje internetové vydanie týždenníka Heti Világgazdaság doplnok k výpovedi zo súdneho spisu a dodáva, že predtým slovenská milionárka nikdy nehovorila o tom, že by ju vyrušilo svetlo protiidúceho auta. Kvôli úprave výpovede možno na dnešnom pojednávaní očakávať zvraty, podotkol Heti Világgazdaság.

10:13 -
Prokurátor spochybňuje Rezešovej výpoveď. "Policajtovi povedala, že zaspala. Napriek otrasu a traume o štyri mesiace presne popísala priebeh nehody. A povedala to inak. Podľa mňa je dôkazom aj policajné hlásenie," povedal.

10:05 - Výpoveď kamionistu podľa prokurátora obžalovaná Rezešová využila vo svoj prospech, lebo tvrdila, že jej fiatka náhle vbehla do cesty. "Avšak tento svedok nikdy nepovedal, že fiatka náhle zmenila smer," zdôraznil prokurátor.

10:01 - Prokurátor stále číta svoje zhodnotenie dokazovania výpovedí znalcov. Spotené čelo si utiera vreckovkou. V súdnej miestnosti je príšerne horúco. Venuje sa výpovedi kamionistu, od ktorého auta sa fiatka odrazila. Kamionista vo svojej výpovedi uviedol, že v spätnom zrkadle videl vo vnútornom pruhu veľké auto so zapnutými diaľkovými svetlami. Dvanásť sekúnd pred nehodou bola fiatka zaradená za ním.

9:41 -
Prokurátor spomína aj zvláštne konanie znalca Gábora Melegha, ktorý najskôr odmietol pozostalých a nakoniec vystúpil na strane obžalovanej.

9:38 -
Rezešová staršia si kráti čas cmúľaním cukríkov, jej nevesta Eva Džodlová stále kontroluje telefón. Vyhýbajú sa pohľadu na pozostalých. Dcéra pozostalých Judit Medveczka si ich stále nenávistne premeriava.

9:36 -
Pojednávacia miestnosť je už tradične plná novinárov zo Slovenska aj z Maďarska. Prítomným je príšerne teplo, lebo v súdnej miestnosti silno kúria. Obžalovaná Rezešová však napriek tomu sedí vo vetrovke.

9:33 -
Prokurátor hovorí o zaisťovaní stôp na mieste činu. Brali ich z oboch poškodených áut. Na základe simulačného programu vypočítali mechanizmus nehody. Počítali tiež to, ako by sa dalo predísť zrážke. Prokurátor tvrdí, že smerovky fiatu pred nehodou boli v poriadku a fungovali.

9:14 -
Prokurátor vyčíta Rezešovej nedostatok ľútosti. "Pravdu by povedala, keby po roku uznala: Je mi to ľúto, prepáčte," hovorí prokurátor. Eva sa na neho len pozerá bez akéhokoľvek výrazu v tvári. Jej reakcie sleduje aj jej matka.

9:11 -
Svedok, ktorý išiel okolo nehody, tvrdil, že po tragickej udalosti bol pri Rezešovej muž, ktorý prišiel na audine zo Slovenska. Maďarské médiá tvrdili, že na mieste nehody bol Rezešovej vtedajší snúbenec Lukáš Trnovský, ktorý ju vraj naháňal z Košíc. Trnovský dnes už randí s mladou Košičankou Zuzanou, o čom vás ako prvý exkluzívne informoval denník Plus JEDEN DEŇ.

9:09 -
Podľa prokurátora je dôležitá aj "košická výpoveď". Zrejme tým má na mysli výpoveď jej expartnera Erika Fischera, ktorý pred súdom tvrdil, že Rezešová sa sadala za volant opitá bežne. Okrem toho podľa neho Košičanka neposkytla žiadny dôkaz, že fiatku nenaháňala.

9:06 -
Prokurátor považuje za najsilnejší dôkaz výpoveď kamionistu, ktorý tvrdil, že fiatku vytláčala z cesty. Ďalší silným dôkazom je podľa neho tvrdenie policajtov, ktorí dosvedčili, že z Evy tiahol na mieste nehody alkohol.

8:56 -
Prokurátor hovorí o tom, ako Rezešová vypovedala. Dopravnému policajtovi na mieste nehody nepovedala nič. Na druhý deň tvrdila, že sa o priebehu nehody vôbec neháda. O štyri mesiace už poskytla písomnú výpoveď, v ktorej uviedla, že sa cíti byť nevinná. V pondelok písomne cez svojho právnika doplnila výpoveď. "Tá sa však od pravdy odchyľuje," vyhlásil prokurátor.

8:49 -
Prokurátor číta informácie o priebehu nehody. Podľa obžaloby išla Rezešová rýchlosťou minimálne 165 km/h. Fiatku vytláčala z cesty a prenasledovala ju. Obžaloba pozorne počúva a upiera pohľad na svojho advokáta. Nové skutočnosti, ktoré na súde odzneli, podľa prokurátora vôbec nevyvrátili to, z čoho ju žalujú.

8:45 -
Pozostalí žiadajú súd, aby im veci ich nebohých rodinných príslušníkov vrátili, alebo aby ich zničili.

Rezešová doplnila výpoveď

8:42 - Sudkyňa číta výpoveď Rezešovej, ktorá ju zmenila. Obžalovaná tvrdí, že vrchnák z vodky počas zrážky sám vypadol z fľaše. Kvapkadlo z Bromhexinu dala dole hneď po tom, ako si lieky kúpila. Vraj tak zvykla robiť zakaždým, lebo si dávkovala lieky od oka. V doplnenej výpovedi tiež tvrdí, že ju na chvíľu tiež oslepil živý plot.

8:34
- Pred súd už prišla aj obžalovaná Rezešová s putami na rukách, v červenej bunde, sivých rifliach a svetri. Vo vlasoch nechýba povestná mašlička a zostala verná aj svojim pukačkám. Pri vstupe do sály sa obzerala po miestnosti, pokiaľ nezachytila pohľad svojej matky, ktorá sedí vedľa nevesty Džodlovej a konzulky.

8:30 - Na súd sa dostavila aj slovenská konzulka v Maďarsku, Adriana Galbavá.

8:28 - Na stole sudkyne sú postavené kvapky Bromhexin a fľaša vodky. Právnik pozostalých sa možno pokúsi dokázať, že pre odmerku na hrdle fľaše nemohla obžalovaná Rezešová vypiť naraz jedno deci hneď po nehode ako tvrdila vo výpovedi.

8:25 - Rezešová staršia má na sebe čierny kabát, bielo-čierne legíny a na začiatku sa stihla porozprávať aj s advokátom dcéry, Petrom Novakom. Eva Džodlová má oblečený čierny outfit a na nohách luxusné čižmy značky Louboutin.

8:20 - Proces s Evou Varholíkovou - Rezešovou sa o pár minút začne. V budove budapeštianskeho súdu sú už pozostalí po obetiach autonehody a prišla aj matka obžalovanej Eva Rezešová staršia s nevestou Evou Džodlovou.

8:15 - Vítame vás pri ONLINE prenose zo súdu s Evou Varholíkovou - Rezešovou.

Práca aj pláca

Doteraz mala ako zahraničná väzenkyňa menej prísny program. V čase, keď ostatní väzni šili, varili či prali, Eva si mohla užívať takmer 9 hodín sladkého ničnerobenia.

Takýto režim však bude v prípade odsúdenia minulosťou. Raňajky a obedy jej skrátia o 15 minút a ak lekár nerozhodne inak, bude musieť denne robiť 7,5 hodiny.

Nebude to zadarmo. Jej mesačná práca bude odmenená do výšky 25-tisíc forintov (84 eur), píše organizácia zastrešujúca ľudské práva Magyar Helsinki Bizottság.

Medzi odsúdenými je známe, že čas v dielňach plynie rýchlejšie. V ktorej sa však Eva (ak ju odsúdia) uchytí, je otázne.

Podľa ľudskoprávnej organizácie práca vo väzení závisí od predchádzajúcich skúseností väzňov.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/kass, ep, TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Varholíková sa na súde prvý raz rozplakala. Dojali ju slová z posudku, že je dobrá matka
Plus JEDEN DEŇ/kass
ep
TASR