Fischer na súde s Rezešovou: Prehovoril o deťoch, ich vzťahu aj alkohole

29. októbra 2013, 08:30
aktualizované 29. októbra 2013, 16:40
Tip redakcii

Eva Varholíková Rezešová sa opäť postavila pred sudkyňu Ágnes Fülöp. Na pojednávanie konečne prišiel aj Varholíkovej expartner Erik Fischer. Svojím svedectvom jej veru veľmi nepomohol...

Na súd s Evou Varholíkovou Rezešovou prišiel aj jej expartner Erik Fischer.

Na súd s Evou Varholíkovou Rezešovou prišiel aj jej expartner Erik Fischer.

Autor: MATEJ KALINA/Plus JEDEN DEŇ

V utorok pokračoval súd v prípade nehody Evy Varholíkovej Rezešovej na maďarskej diaľnici z augusta minulého roka. Po mesiaci oddychu sa pred sudkyňu postavilo hneď niekoľko znalcov, patológov a dokonca aj expartner Rezešovej Erik Fischer.

Práve jeho výpoveď priniesla do súdnej siene najväčší rozruch. Svoju bývalú partnerku vôbec nešetril. Otvorene porozprával o jej vzťahu k alkoholu, k nemu, ale aj k deťom. Počas jeho výpovede sa dostali aj do vzájomnej konfrontácie a on sám odchádzal zo súdnej siene so slzami v očiach.

Súd s Evou Varholíkovou-Rezešovou sme sledovali online

16:37 - Súdne pojednávanie s Evou Varholíkovou Rezešovou sa skončila. Portál Pluska.sk vám ďakuje za sledovanie. Nezabudnite, že u nás nájdete aj ďalšie informácie o priebehu celej kauzy!

16:20 - Sudkyňa domácu väzbu pre Varholíkovú odmietla. Naďalej je presvedčená, že by sa Eva mohla pokúsiť o útek.

15:55 - Okrem domácej väzby požiadal právnik aj o kauciu. Tvrdí, že sa mu podarilo vyvrátiť prvý bod obžaloby. Psychológ potvrdil, že Rezešová podľa neho dodrží pravidlá domácej väzby. Byt, ktorý obhajca s rodinou Rezešovcov vybrali podľa polície spĺňa pravidlá pre väzbu. S náramkom nie je možné, aby utiekla.

Obhajca pripomenul, že Rezešová má deti a ako matka by mala byť s nimi. Na svoju obhajobu prehovorila aj sama Rezešová: "Chcela by som domácu väzbu, nemám v úmysle utiecť, nemám na to dôvod. Strašne mi chýbajú deti a neviem im zabezpečiť, aby sme boli spolu.

15:37 - Rezešovej advokát opäť predložil sudkyni žiadosť o domáce väzenie pre svoju klientku.

15:31 - Všetci technickí znalci sa zhodli na tom, že počas reakčného času 1,3 sekundy mohol fiat raz zabliknúť. Znalci aj patológovia povedali posledné slová tohto pojednávania, sudkyňa ráta ich náklady.

15:23 - Sudkyňu postavila prezentácia Melegha na nohy! Ale nie preto, že by ju rozčúlil, ale musela sa presunúť, aby videla na plátno. Prezentácia však netrvala dlho a už opäť sedí na svojom mieste.

15:11 - Rezešovej znalec Gábor Melegh dostal možnosť, aby predviedol svoju simuláciu, ako k nehode došlo.

14:51 - Sudkyňa zavolala aj patológov, ktorí sa zúčastnili predošlého pojednávania, kedy objasňovali príčinu smrti obetí nehody. Lekári mali odpovedať na otázku, či by obete prežili zrážku, ak by Rezešová išla povolenou rýchlosťou a obete rýchlosťou 110 km/h. Lekári sa zhodli na tom, že by prežili.

Melegh tvrdí, že smrteľné zranenia neboli spôsobené zrážkou s bmw, kamiónom a zvodidlami, ale vzplanutím nádrže. Z toho vyplýva, že keby išla Rezešová povolenou rýchlosťou, zrážka by bola menej intenzívna. Obete by však aj tak najviac smrteľných zranení utrpeli pre poškodenú nádrž auta.

14:43 - Patológovia určili rozmedzia rýchlosti v kilometroch a k akým zraneniam by pri nich mohlo dôjsť. Vytvorili štyri kategórie a uviedli, že vo štvrtej ide o život.

14:28 - Pred sudkyňu predstúpili patológovia. Opäť majú hovoriť o tom, aké zranenia utrpeli obete po zrážke.

14:26 - Advokát sa pýta Melegha, či chodí aj on po diaľnici a či používa diaľkové svetlá. Z toho vychádza jeho ďalšia otázka, či je podľa neho možné, aby diaľkové svetlá z protiidúcej strany spôsobili oslepenie a či sa nehody takéhoto druhu stávajú. Melegh odpovedá, že áno.

Túto možnosť pripúšťa aj znalec Kovács. Opäť prízvukuje, že počas troch sekúnd, keď človeka oslepí protiidúce auto, je akoby paralyzovaný. Aj napriek tomu, že nie je doktor, z jeho skúsenosti vyplýva, že oko sa niekedy nevie vyhnúť tomu, aby sa pozrelo do svetla.

14:16 - Rezešovej znalec Melegh sa snaží celú situáciu zhodiť na živý plot. Ak by bol podľa jeho slov dobre nastavený, nespôsoboval by oslepenie.

14:10 - Tretí znalec Kovács je najviac presvedčený o tom, že živý plot medzi zvodidlami môže oslepiť vodiča, pretože ten nevidí oprotiidúce autá a to svetlo, ktoré sa náhle zjaví, je preňho nepredvídateľné. Neočakávané svetlo môže vodiča odpútať od pozornosti.

14:04 - Magyar nevylučuje ani spojitosť oslepenia s nehodou, pretože na základe záznamov z kamery vidieť, že premávka bola v osudnú noc hustá. Kofalvi tvrdí, že oslepenie z náprotivnej strany trvá aj tri sekundy.

14:00 - Znalec Pál Magyar tvrdí, že na ceste je skutočne úsek živého plota, ktorý môže pri určitých okolnostiach vodičov oslepiť. Tvrdí, že sa tomu dá predísť tak, že sa vodič koncentruje len na cestu pred sebou.

13:55 - Prestávka sa skončila, k slovu sa opäť dostávajú znalci.

12:58 - Nasleduje ďalšia prestávka, po ktorej budú znalci hovoriť o možnosti, čo by sa stalo, ak by auto nezačalo horieť.

12:56 - Melegh tvrdí, že keby obžalovaná išla povolenou rýchlosťou 130 km/h a auto obetí 110 km/h, nádrž by sa poškodila a auto by vzbĺklo. Traja predošlí znalci s ním súhlasia.

12:54 - Sudkyňa vracia slovo znalcom. Podľa Melegha je ťažké určiť, čo spôsobilo poškodenie nádrže na Fiate, pretože okolo nehody je príliš veľa nepodložených tvrdení. Hovorí, že každý ďalší náraz - do zvodidiel, do kamióna, sa podpísal pod to, že auto obetí vzplanulo.

12:39 - Súdne pojednávanie pokračuje ďalej bez Fischera.

12:36 - Fischer chcel odpovedať na otázku, aký je otec, ale sudkyňa ho prerušila. Rezešová mu ešte pripomenula začiatky ich vzťahu. "Keď sme začali spolu žiť, tak sa tvoja žena dostala do Prahy na protialkoholické liečenie a spolu sme vychovávali pár mesiacov tvoje dieťa. Ty sa za akého otca považuješ?" Fischer táto otázka dohnala k slzám, rozhovor medzi nimi dvoma zastavila sudkyňa a svedka pustili von.

12:31 - "Vypovedám úplnú pravdu," hovorí Fischer. Je podľa neho veľmi zložité odpovedať na otázku, či je Eva zlá matka, pretože v jej výchove sú zlé aj dobré veci. "Okrem cirkusov a excesov som jej nemohol nič zásadné vyčítať. Moje dieťa z prvého manželstva nás pravidelne navštevovalo, trávilo s nami víkendy a voľný čas. Môjho syna som mal každý deň v určenom čase od 15-tej do osemnástej," uviedol.

Do jeho výpovede sa po prvý raz zapojila aj Rezešová. "Spoločne sme vychovávali deti." Keď sa však Fischera opýtala, či si on o sebe myslí, že je dobrý otec, sudkyňa ju zastavila.

erik fischer, eva rezesova, sud

Erik Fischer a Eva Rezešová spolu komunikovali počas jeho výpovede.
FOTO: Matej Kalina/Plus JEDEN DEŇ

12:23 - Fischer odpovedá v rovnakom duchu aj na otázky prokurátora. "V niektorých situáciách bola hysterická. Zabuchla za sebou dvere. Bál som sa, čo sa môže stať."

12:19 - Fischer kontaktoval aj Evinho snúbenca Lukáša Trnovského. Pýtal sa na to, čo sa stalo, čo je s Evou, pretože u nich na ulici sa stala nehoda.

12:18 - Otázky Rezešovej právnika zatiaľ Fischera nevyviedli z miery. "Opisujem situácie, ktoré sme spolu prežili. Ja s Evou nemám žiadny problém," odpovedá. Aj na otázku Evinho právnika o nehode pri jeho dome, hovorí rovnako, že počas nárazu auto nevidel, len ho počul. Potom uvidel odchádzajúce auto - BMW X5.

Aj Varholíkovej právnik sa pýtal na ich osobné vzťahy. "Na obžalovanú sa za to, že nevídam dcéru, nehnevám. Nie na ňu," odpovedal pokojne.

12:17 - Rezešovej obhajca sa snaží Fischerovu výpoveď spochybniť. Fischer však stále odpovedá rovnako: "Eva zle znášala alkohol. Stalo sa aj to, že sadla do auta a odišla do mesta. Dôrazne som žiadal matku obžalovanej, aby s touto problematikou začala pracovať. Obžalovaná akoby utekala z domu. Eva je nešťastná žena. V takýchto prípadoch pútala celú pozornosť na seba. Nebolo možné spojiť sa s ňou telefonicky, nereagovala. Predstierala, že došlo k nehode.

12:16 - Fischer sa má vyjadriť aj k tomu, aká je Rezešová podľa neho matka. "Aká je matka žena, ktorá v noci opustí svoje deti a vydá sa von," odpovedal sudkyni protiotázkou.

12:15 - Rezešovej expartner, s ktorým má obžalovaná dcéru, uviedol, že mal informáciu o tom, že v tom čase si Eva kupovala alkohol. "Povedali mi, že si kupovala vodku na benzínke. Neviem ale o akú vodku išlo," tvrdí Fischer.

12:12 - Fischer potvrdil aj to, že mu od Rezešovej prišla nezrozumiteľná, výsmešná sms. Záznam sms je v zápisnici slovenskej polície. Slovenskí policajti totiž majú zápisnicu s jeho výpoveďou. Ráno po nehode prišli a zisťovali, čo sa stalo a ako došlo k poškodeniu plota.

12:09 - Fischer tiež potvrdil, že Rezešová mala zavedený implantát. Sudkyňa sa ho opýtala aj na noc, počas ktorej sa nehoda stala. Rezešová totiž mala ešte pred tým prísť k jeho domu a naraziť do susedovho plota. Fischer si nepamätal presne, kedy k incidentu došlo, podľa neho to bolo okolo pol druhej až druhej ráno.

Nevie však potvrdiť, či auto šoférovala naozaj Rezešová. Plot však bol podľa jeho slov naozaj poškodený. Keď počul úder, prišiel k oknu a pozrel sa von, nikto tam však nebol. Ako uviedol, býva v slepej ulici.

12:03 - Fischer vypovedá o rokoch 2006 až 2008, kedy žil s Rezešovou. "Stalo sa niekedy počas vášho spolužitia, že pila alkohol?" Jeho odpoveď Rezešovú asi veľmi nepotešila. "Nebolo to pravidelné, ale stalo sa to." Ďalšia otázka však Rezešovej priťaží ešte viac: "Šoférovala pod vplyvom alkoholu?" Fischer odpovedal jednoznačne: "Áno!"

Varholíkovú nešetril ani v ďalšej výpovedi, pretože podľa neho bývala po alkohole hysterická. "Nikdy som nevedel, čo mám od nej čakať, keď sa opila," zakončil Fischer.

11:58 - Sudkyňa sa Fischera pýta, či je s Rezešovou v príbuzenskom vzťahu a aký vzťah bol medzi nimi v roku 2012, keď k tragickej nehode na maďarskej diaľnici došlo.

11:54 - Pred sudkyňu sa konečne postavil Rezešovej expartner Erik Fischer. Sudkyňa sa Varholíkovej opýtala, či chce počas jeho výpovede stáť, ona odmietla.

eva varholikova rezesova, erik fischer, nehoda, sud

Na súd dorazil aj expartner Evy Rezešovej Erik Fischer.
FOTO: Michal Smrčok/Plus JEDEN DEŇ

11:42 - Všetci znalci sa odvolávajú na počítačové simulácie. Sudkyni sa však tento dôvod nepozdáva, podľa nej predsa vedeli, pod akým uhlom sa nehoda stala (78 stupňov). Znalec Kofalvi pripustil, že tomu neprikladal dôležitý význam.

11:39 - Sudkyňu zaujíma, prečo ani jeden zo znalcov nevzal do úvahy možnosť, že Punto nedokončilo predbiehací manéver.

11:27 - Že by sa Rezešovej zhoršil vo väzení sluch? Jej tlmočník rozprával priveľmi nahlas, sudkyňa ho musela napomenúť, aby obvinenej prekladal potichšie.

11:15 - Dožaduje sa, aby na súde pustili jeho animáciu, pretože je dôležitá a nedá sa opísať slovami. Na prípade pracoval v úzadí už predtým, než ho zavolali Rezešovci ako svojho znalca. Jeho prezentácia obsahuje 50 obrázkov a 7 pohyblivých animácií.

11:13 - Melegh tvrdí, že veľa ľudí si pri čase 1,3 sekundy nevie predstaviť iný ako športový manéver. Hovorí, že do programu sa dá vložiť aj to, o aký typ auta ide.

11:06 - Sudkyňa sa pýta na program, vďaka ktorému Melegh vypočítal simuláciu. Ten tvrdí, že keby išli vozidlá vedľa seba, súhlasil by s reakčným časom 2,2 sekundy. Keďže však podľa neho neboli vedľa seba, ale Fiat náhle odbočil do vedľajšieho pruhu, čas je menší. Tvrdí, že jeho metóda spočíva v trojuholníku - troch bodoch, ktorými sú točenie volantu vľavo, vpravo a vyrovnanie.

Fiat však podľa neho nedokončil manéver odbočovania na 100 percent. Bráni sa tomu, že by v jeho výpovedi bola zmienka o pretekárskom manévri. Tvrdí, že to bol pokojný, ale nedokončený manéver.

10:53 - Všetci traja znalci - Magyar, Kofalvi aj Kovács sa zhodli na tom, že reakčný čas Punta je 2,1 sekundy. Na otázku sudkyne, ako sa zmenila situácia, odpovedali, že svoje výpočty museli zopakovať, pretože pôvodne nerátali s tým, že Punto nedokončilo zmenu pruhu úplne.

10:51 - Znalec Kovács uznáva, že ak by bola pri uhloch vypočítaných Meleghom pripustiteľná odchýlka 5 stupňov, Punto naozaj mohlo odbočiť až po prevedení pretekárskeho manévra.

10:44 - Znalci dokončia svoje výpovede o manévroch Punta. Po nich bude vypovedať Erik Fischer.

10:14 - Sudkyňa vyhlásila prestávku.

10:13 - Fiat podľa znalcov nedokončil prechod do druhého pruhu na 100 percent. Tretí znalec tvrdí, že nerátal s tým, že auto nedokončilo odbočenie úplne. Aj podľa neho to mohlo pri rýchlom manévri trvať 1,5 sekundy.

10:06 - Znalec Kofalvi presviedča sudkyňu, že jeho výsledky sa najviac približujú skutočnosti, pretože využíva všetky metódy európskeho štandardu. Stále tvrdí, že najreálnej výpočty sú tie, ktoré vypočítali v septembri a nie teraz.

10:00 - Prvý znalec tvrdí, že pri rýchlom predbiehacom manévri to trvá 2,1 sekundy. Pri normálnom bežnom manévri, narastie tento čas o polovicu. Ďalší znalec si však myslí, že odbočenie z pruhu do pruhu sa stalo za čas 3,6 sekundy. Fiat bol podľa znalcov bližšie k stredovej čiare ako v strede pruhu.

9:52 - Znalci idú prezentovať, aký čas prešiel od otočenia volantu doľava a zrážkou. Hodnoty počítajú z tabuľky.

eva resova, sud

Eva Rezešová so svojím právnikom.
FOTO: Matej Kalina/Plus JEDEN DEŇ

9:49 - Znalec tvrdí, že tieto odchýlky môžu znamenať aj to, že auto, ktoré išlo odbočovať, dalo smerovku a potom išlo do ľavého pruhu. Na tomto tvrdení sa však znalci nezhodli. To, na čo sa pýtal advokát pozostalých, sa dá podľa znalca doložiť len simuláciou držania volantu.

9:43 - Prokurátor sa pýta na deformáciu áut: "Ako je možné uviesť pri tak zhorenom aute presné výpočty?" Znalec tvrdí, že pri poškodení ohňom je odchýlka 1 - 2 cm. Podľa vlastných slov dokázal určiť z výpočtov deformácie presný uhol zrážky. Advokát pozostalých sa pýta aj na to, kedy sa dá určiť, že ide o predbiehanie a ako môžu vypočítať, kde sa autá nachádzali.

9:34 - Magyar poukazuje na to, že slovenská vodička mala dosť času na to, aby dokázala zabrzdiť a predísť nehode. Rezešovej advokát na neho však poriadne tlačí a snaží sa ho chytať na jeho vlastných slovách.

9:32 - Súdny znalec Pál Magyar tvrdí, že tesne pred nehodou boli obe autá veľmi tesne pri sebe. Nedovolí si však presne tvrdiť, pod akým uhlom sa autá zrazili. Počítač dokáže podľa neho len priblížiť situáciu, ktorá sa mohla na ceste stať.

9:20 - "V čom môže pomôcť vaša prezentácia?" pýta sa Rezešovej obhajca Melegha. "Pomôže dokázať, v akej pozícii boli autá pred zrážkou a po nej," odpovedal. Do úvahy pritom podľa vlastných slov berie aj posudok Atillu Dallosa.

9:19 - Na rozdiel od ostatných znalcov, ktorí pracovali so simuláciami a stopami na mieste činu, Melegh ešte doplnil vlastnil výpočty.

9:17 - Rezešovej súkromný znalec Gábor Melegh nepochybuje o tom, že Fiat zmenil pruh jazdy. Na potvrdenie svojej analýzy si pripravil projekciu.

9:14 - Fischer ostal pred dverami súdnej siene, dnu ho pustia pravdepodobne až po prestávke. Súdnemu zriadencovi odovzdal len nejaké dokumenty.

9:13 - Znalec Kovács tvrdí, že jeho rozdielny výpočet uhla zrážky vznikol pre to, že ho počítal zo simulácie nehody, ktorú mal k dispozícii.

9:12 - Na súde podporuje svoju dcéru už tradične mama Eva Rezešová. Po prvý raz však prišiel aj Varholíkovej bývalý partner Erik Fischer.

eva rezesova, sud,

Eva Džodlová Rezešová (vľavo) a Eva Rezešová staršia počas pokračovania hlavného súdneho pojednávania s obvinenou Evou Varholíkovou - Rezešovou.
Autor: Michal Smrčok/Plus JEDEN DEŇ

9:10 - Ďalší znalec súhlasí s uhlom zrážky, ktorý vypočítal Melegh. Keď sa ho sudkyňa spýtala, prečo je jeho výpočet uhla rozdielny o päť stupňov, pripustil, že existuje určitá tolerancia, pretože na výpočet sú potrebné tri faktory - deformácia, stopy a simulácia.

9:02 - Sudkyňa číta výpoveď Gábora Melegha a jeho najznámejšiu vetu, že Fiat urobil pretekársky manéver, preto Rezešová nevedela nehode zabrániť. Tým vyvracia posudky ostatných.

8:57 - Sudkyňa predstavila ďalší znalecký posudok Atillu Dallosa. Aj pozostalí potvrdili, že ide o nezávislého znalca. Dnes sa však nenachádza v Maďarsku, preto nemôže prísť na súd vypovedať osobne. V posudku sa píše, že znalec zhodnotil obidve situácie - prvú, ak by sa Punto preradilo do vedľajšieho pruhu a išlo by rýchlosťou 130 km/h a BMW rýchlosťou 185 km/h. Reakčný čas BMW by bol podľa neho 1,3 sekundy. Druhou hodnotenou situáciou bola možnosť, keby išli obe autá v rovnakom pruhu. Pri týchto rýchlostiach sa dalo zrážke zabrániť.

8:56 - Počas pojednávania by mali vypovedať štyria znalci. Všetci potvrdili, že v prípade nie sú zaujatí.

8:54 - Rezešovej právnik predložil sudkyni dva dokumenty. Jeden sa týka bytového komplexu, ktorý preverila aj polícia. Ide o byt, do ktorého by sa mohla Rezešová nasťahovať, ak by jej sudkyňa odobrila domáce väzenie. Obsah druhého ostáva záhadou.

8:53 - Sudkyňa však tvrdí, že znalec sa musí držať zásad etiky maďarskej komory znalcov. Melegh tvrdí, že si je tejto povinnosti vedomý.

8:51 - Ako jeden z dôvodov, prečo nie je zaujatý, uviedol Melegh aj skutočnosť, že s  obeťami ani s obvinenou nie je v príbuzenskom vzťahu. Taktiež uviedol, že si je vedomý toho, čo by znamenalo, ak by bol zaujatý. Keď však odmietol spolupracovať s pozostalými, obracal sa na pravidlá komory. „Odmietol nás vtedy veľmi zaujímavým spôsobom. Povedal, že je nezlučiteľné, aby bol v prípade zainteresovaný, lebo ešte stále pôsobí v komisii, ktorá môže pomôcť sudkyni zhodnotiť výsledky pri vynesení rozsudku,“ povedal pre Plus JEDEN DEŇ právnik pozostalých Ádam Hantos.

8:48 - V liste Melegh napísal, že jeho pomoc pre pozostalých nie je možná, pretože by to bol konflikt záujmov. Následne sudkyňa prečítala aj jeho odôvodnenie, prečo podľa neho môže pomáhať Rezešovej. Až keď sa na neho obrátil Evin právnik, zistil, že jeho účasť nie je nespojiteľná s prípadom.

eva rezesova, sud

Eva Rezešová prichádza na súd.
FOTO: Michal Smrčok/Plus JEDEN DEŇ

8:43 - Sudkyňa číta list znalca Gábora Melegha, ktorý poslal rodine pozostalých. Ako sme už informovali, v liste ich odmietol a odkázal na iného znalca.

8:39 - Na súde sa číta výpoveď Rezešovej expartnera Erika Fischera. Ten sa mal dostaviť už na niekoľko pojednávaní, ani na jedno však nakoniec neprišiel.

8:30 - Ďalší súd s Evou Rezešovou sa začal. Jej advokát sa pokúsi dostať svoju klientku do domáceho väzenia. Ďalší znalec má zasa dosvedčiť, že šofér Fiatu urobil "pretekársky manéver" a Rezešová tak nemohla zabrániť tragickej zrážke na maďarskej diaľnici.

 
Autor: Pluska.sk/zm, kass, mab 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Fischer na súde s Rezešovou: Prehovoril o deťoch, ich vzťahu aj alkohole
Pluska.sk/zm
kass
mab