Vyspovedali sme hľadača talentov vo firme Google. Ako získal prácu snov?

25. apríla 2014, 10:00
Tip redakcii

Slovák Ján Rosa (33) hľadá šikovných ľudí pre jednu z najznámejších svetových firiem. Už štyri roky pracuje v írskej pobočke spoločnosti Google ako hľadač talentov. Ochotne sa s nami podelil o skúsenosti a poradil, ako získať prácu snov.

Ján Rosa je hľadačom talentov pre firmu Google.

Ján Rosa je hľadačom talentov pre firmu Google.

Autor: nexteria, google

S hľadačom talentov v írskej pobočke Googlu, Jánom Rosom, sme sa rozprávali na podujatí Noc šancí o tom, ako sa správať na pohovore, ako sa naň pripraviť a aj čo môžete očakávať. Prezradil nám aj čo to z fungovania spoločnosti. Koho teda zoberú do Googlu? “Práca musí byť aj vaším hobby,” vysvetľuje Ján Rosa. Ak ste programátor, tak by ste mali mať vlastné projekty, na ktorých pracujete aj mimo zamestnania.

Dôležitými sú aj otázky kandidátov. “Ak vás ako prvá vec zaujíma plat, tak to je veľmi rýchly koniec,” vysvetľuje. ”Ak vás zaujímajú kariérne možnosti, čo sa naučíte, s kým budete pracovať alebo sa pýtate na konkrétne projekty, je to veľmi dobrý indikátor toho, že máte o prácu naozaj záujem,” dodáva.

Do životopisu aj lukostreľbu

Ako má vyzerať životopis? “Máte len krátky čas, kým ho zavriem a začnem čítať iný,” hovorí Ján Rosa. “Pokiaľ neuvidím základné veci, ktoré v ňom majú byť, tak idem na ďalší,” vysvetľuje a dodáva, že životopis musí obsahovať najmä relevantné veci k pozícii, na ktorú sa hlásite.

“Určite by ste mali mať životopis aj na internete,” myslí si Rosa. Ak si nespravíte profil na LinkedIn, tak ste pre hľadačov talentov neviditeľný. Taktiež je dobré mať on-line aj viditeľnú prácu, niečo, čím sa môžete predstaviť. Môže ísť napríklad aj o vlastný blog.

Avšak v životopise si nájdu miesto aj iné úspechy. “Keď vidím, že niekto je majster Slovenska v šachu alebo v streľbe, tak viem, že na to musel vynaložiť veľa úsilia. Je tam teda predpoklad, že bude dobrý aj v práci,” hovorí Rosa. Píšte čokoľvek, kde ste prejavili vlastnú aktivitu, robili vlastné projekty, či mali úspechy. “Čo nie je v životopise, to o vás nikto nevie,” dodáva.

Koľko holičov je v Bratislave

Počas pohovoru nie je vždy dôležitá správna odpoveď, ale postup ako ste k nej prišli. “Rozmýšľajte nahlas, nech vidíme ako myslíte,” zdôrazňuje Rosa. Nenechajte sa zaskočiť ani takou otázkou, ako koľko je kaderníkov v Bratislave.

“Presne to nevie nikto, ale nás bude zaujímať spôsob, ako sa dostanete k nejakému približnému číslu,” dodáva. Takéto otázky si musíte podľa Rosu rozložiť na viacero čiastkových problémov. “Koľko ľudí je v Bratislave? Ako často sa strihajú? Koľko stihne kaderník obslúžiť ľudí za deň? A už sa dostávate k nejakému číslu, ktoré má logiku a to je dôležité,” vysvetľuje.

Na obed bez dlhočizného radu

Google je spoločnosťou, kde sa nehrá na tituly. “Neexistuje žiaden junior alebo senior, ak ste programátor, tak váš titul je programátor celý čas, aj keď vo firme kariérne rastiete” hovorí Rosa o rovnosti vo firme. Ak tam nastúpite, musíte byť pripravený nielen brať, ale i dávať.

“Niečo neviete? Spýtate sa a požiadate o pomoc. Avšak musíte byť pripravený, že vzápätí za vami príde niekto, koho vidíte prvýkrát v živote a bude chcieť tiež poradiť,” opisuje kultúru v spoločnosti.

O tom, že v Googli je o zábavu postarané svedčí aj príbeh jedného zo stážistov. “Nechcelo sa mu nikdy dlho čakať v rade v kantíne,” vysvetľuje Rosa. Spravil taký program, ktorý analyzoval zábery verejných kamier v kantíne a rýchlosť radu. “Program mu potom sám písal správy, kedy má ísť na obed, aby nečakal dlhšie ako päť minút na jedlo,” s úsmevom dodáva.

Ján Rosa

V roku 2005 úspešne ukončil Slovenskú technickú univerzitu. Po krátkom čase sa vydal na skusy do Írska. Ako prezradil, niesol si len jeden ruksak, pár eur a mal dopredu zaplatený hostel na  jeden týždeň.

Podarilo sa mu zamestnať v telefónnom centre, ktoré nazval najlepšou školou angličtiny. Do spoločnosti Google prišiel až po štvorročnej praxi s naberaním talentovaných ľudí pre svetové korporácie ale aj malé firmy. V Googli pracuje dodnes.

Ako napísať životopis?

  •  Trvá len krátko, kým hľadač talentov váš životopis zavrie a začne čítať iný. Takže musíte zaujať hneď na začiatku.
  •  Pokiaľ ste neuviedli potrebné základné veci, nemáte veľké šance. Životopis musí obsahovať najmä podstatné informácie k pozícii, na ktorú sa hlásite.
  •  Určite by ste mali mať životopis aj na internete. Ak si nespravíte profil na LinkedIn, tak ste pre hľadačov talentov neviditeľní.
  •  Vždy je dobré mať on-line aj viditeľnú prácu, niečo, čím sa môžete predstaviť. Hoci napríklad aj vlastný blog.
  •  Nezabudnite v životopise uviesť aj iné úspechy. Aj keď ste napríklad majstrom Slovenska v šachu alebo v streľbe. Pretože ste na to museli vynaložiť veľa úsilia, takže je predpoklad, že sa vám bude dariť aj v práci.
  •  Uveďte čokoľvek, kde ste prejavili vlastnú aktivitu, robili vlastné projekty či mali úspechy.
  •  Základná poučka: Čo nie je v životopise, to o vás nikto nevie.

Čo je Noc šancí?

Ide o podujatie organizované najmä pre študentov vysokých škôl, ktoré pripravuje občianske združenie Nexteria. Už piaty ročník Night of Chances sa niesol v duchu "Ak nepríde študent k práci, príde práca k študentovi."

Na tomto podujatí vystúpil aj Ján Rosa z írskej pobočky Google. Mladým študentom na fakulte priblížil, aké to je pracovať v jednej z najväčších firiem sveta alebo ako sa v nej zamestnať.

Približne tristo študentov malo možnosť sa naživo stretnúť s lídrami najžiadanejších spoločností, vyskúšať si riešenie reálnych problémov v praxi či získať exkluzívnu stáž. Okrem veľkých osvedčených firiem bola časť Night of Chances venovaná aj mladým slovenským podnikateľom, ktorým sa podarilo rozbehnúť úspešný startup. 

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/Peter Borko 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Vyspovedali sme hľadača talentov vo firme Google. Ako získal prácu snov?
Plus JEDEN DEŇ/Peter Borko