10 faktov o ryšavých ľuďoch, ktoré ste určite netušili

21. mája 2014, 14:13
Tip redakcii

Ryšaví ľudia hneď padnú každému do oka. Sú nejakým spôsobom iní - výnimoční. Teda aspoň navonok. Od ostatných ľudí sa ale odlišujú aj v iných veciach. Vedeli ste napríklad, že ryšaví ľudia by sa nemali nikdy stať kriminálnikmi?

Ryšavý človek by sa radšej nemal dať na dráhu kriminálnika.

Ryšavý človek by sa radšej nemal dať na dráhu kriminálnika.

Autor: ilustračné, sxc.hu

1. Väčšina červenovlasých ľudí pochádza zo Škótska.

Ryšaví ľudia tvoria len veľmi malú časť celosvetovej populácie, ako ukazuje aj mapka. Väčšina z nich pochádza zo Škótska. Tam je 14 zo 100 ľudí ryšavých. V Írsku je to 10 percent obyvateľstva.

Červenovlasí ľudia sú takí výnimoční preto, lebo sa gén zodpovedajúci za ich farbu vlasov horšie dedí. Na to, aby sa narodilo ryšavé dieťa, musia mať obaja rodičia tento gén vo svojom genotype.

2. Červené vlasy v starobe nezošedivejú

V porovnaní s inými farbami vlasov si červené zachovávajú svoj prirodzený pigment výrazne dlhšie. Ale aj napriek tomu sa farba vlasov mení s vekom. Môže sa zmeniť na svetlo medenú, ružovkastú blond až po striebristo bielu.

3. Červené vlasy sa len ťažko prefarbujú

Červené vlasy sa dajú prefarbiť len vtedy, ak sú predtým odfarbené. V inom prípade na nich nová farba nedrží. Je to aj preto, že červené vlasy si lepšie zachovávajú svoj pigment.

Keďže sú červené vlasy aj omnoho citlivejšie ako ostatné, nerobí im odfarbovanie dobre.

4. Ryšavci s modrými očami sú najmenšou menšinou na svete

Aj táto skutočnosť súvisí s problematickým dedením. Tak ako červené vlasy aj modré oči musia mať v DNA zakódované obaja rodičia. Väčšina ryšavých ľudí má zelené oči. Iba jedno percento svetovej populácie sa môže pýšiť ryšavými vlasmi a modrými očami.

5. Červenovlasí otroci boli v starovekom Ríme najdrahší

V starom Ríme sa o ryšavých ľuďoch hovorilo, že majú zvláštne schopnosti. Napríklad, že sú silnejší a odhodlanejší ako iní ľudia. Preto boli otroci s touto farbou vlasov drahší.

Vraj existovali väzni, ktorí si vlasy zafarbili, aby tak zvýšili vlastnú cenu. Zo severnej Európy sa dokonca mali dovážať parochne červenej farby.

6. Ryšavé ženy majú menej vlasov

Ryšavky majú v priemere 90 000 vlasov, blondínky 110 000 a brunetky 140 000 vlasov.

Ale na druhej strane sú červené vlasy často hrubšie a preto to často pôsobí tak, akoby mali hustejší porast.

7. Ľudia s červenými vlasmi produkujú viac vitamínu D pri menšom svetle

Ryšaví ľudia majú spravidla bledú pokožku. Je to preto, že majú málo eumelanínu (čiernohnedý vlasový pigment). Dôsledkom je, že dokážu prijať menej vitamínu D ako ostatní ľudia.

Táto nevýhoda sa stáva v niektorých prípadoch výhodou. Slnečné lúče totiž dokážu bledou pokožkou ľahšie preniknúť. To vedie zase k tomu, že sa zvýši produkcia vitamínu D.

Lenže svetlá koža je náchylnejšia k vzniku rakoviny kože.

8. Adolf Hitler zakázal červenovlasé manželstvá

Chcel zabrániť, aby sa rozmnožila "árijsky nečistá" rasa.

9. Ryšaví ľudia inak vnímajú bolesť

Mnohé výskumy sa touto témou už zaoberali, ale ešte mnoho otázok zostalo bez odpovede.

Štúdie ale priniesli dôkazy, že ľudia s červenými vlasmi sú citlivejší na zmeny teploty a tiež viac reagujú na tlakovú a bodavú bolesť.

Výskumy okrem toho dokázali, že ryšaví ľudia sú rezistentnejší na narkózu, preto pri operácii musia lekári použiť vyššiu dávku prostriedku. Presná príčina stále nie je úplne jasná, ale asi ju má na svedomí mutácia génu MC1R.

10. Osoby s červenými vlasmi sa dajú rýchlejšie identifikovať

Kto má červené vlasy, by sa nemal dať na dráhu kriminálnika. Pretože kvôli génu MC1R je taký páchateľ pre forenzných vedcov ľahšie odhaliteľný.

Aj s pomocou testu na farbu vlasov vyšetrovatelia vytvárajú profil páchateľa zločinu. Presnosť testu je asi 80 percent, pri čiernovlasých osobách 90 percent. Ryšavých ľudí test identifikuje vždy jednoznačne.

 
Autor: Pluska.sk/rd 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
10 faktov o ryšavých ľuďoch, ktoré ste určite netušili
Pluska.sk/rd