PLUS 7 DNÍ pripravuje NOVÝ WEB. Vyskúšajte našu novú stránku

 

 

Keď sa nadšenci histórie vrátia do stredoveku

Lúka neďaleko Rozhanoviec pri Košiciach sa zmenila na bojové pole.

23. júna 2012, 09:00
Súdržní: V stredovekej bitke
bojovali všetci, čo vedeli narábať so
zbraňami.

Súdržní: V stredovekej bitke bojovali všetci, čo vedeli narábať so zbraňami.

Autor: RUDOLF FELŠÖCI

Vzduchom lietali šípy, po emotívnom zápolení ostali na zemi ležať desiatky zranených a mŕtvych. Proti sebe stáli chlapi dvoch nepriateľských skupín. Jedni boli ochotní položiť život za mladučkého kráľa Karola Róberta z Anjou, ich protivníci, Omodejovci, chceli kráľa defi nitívne o trón pripraviť. Boj bol neúprosný. Ten, kto vyhrá, získa majetok i moc. V rytierskom boji pätnásteho júna 1312 sa stretlo okolo desaťtisíc bojovníkov, straty na životoch boli značné. Minulý víkend, o sedemsto rokov neskôr, sa bitka odohrala opäť.


Divadlo: Predstavenieprilákalo tisícky divákov.
Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Nákladný koníček

Historici označujú boje pri Rozhanovciach za najväčšiu stredovekú bitku našich dejín od čias tatárskeho vpádu na územie Slovenska. Viac ako 260 nadšencov historického bojového umenia z dvadsiatich štyroch klubov zo Slovenska, z Poľska a Maďarska sa snažilo čo najautentickejšie priblížiť takmer 12tisíc zvedavcom z Košíc a okolia, ako sa v stredoveku skutočne bojovalo. Na rozdiel od minulosti však teraz na divákov i účastníkov čakali aj mobilné toalety, cisterny s pitnou vodou, desiatky stánkov so suvenírmi, s klasickým občerstvením i pečený býk. Prví návštevníci si tie najlepšie miesta na lúke obsadzovali už o siedmej ráno. Ťažkú a krvavú historickú bitku premietli organizátori do trinástich výjavov hodinového predstavenia. „Nacvičovali sme dva mesiace vždy raz týždenne. Potrebovali sme všetko zladiť a naštudovať choreografi u,“ prezrádza Boris Macko, ktorý si zahral rytiera rádu johanitov. Pripúšťa, že skôr ako nácvik samotného boja bolo náročné skompletizovať si výstroj. „Všetci, čo sme tu, si svoj odev a výstroj platíme z vlastného vrecka. Je to fi nančne náročný koníček,“ konštatuje Macko. Za pravdu mu dávajú i ďalší účastníci historickej bitky. „Niečo si vieme vyrobiť, ale zbrane si väčšinou kupujeme cez internet. No niet nad vlastnú manuálnu prácu. Mimoriadne drahé sú krúžkové košele, bez ktorých sa nezaobídeme. Preto si ich pletieme z drôtu sami, rovnako aj krúžkovú kuklu a rukavice,“ ukazuje svoj výstroj stredoveký žoldnier Slavo Geffert. Každý kúsok komplikovaného oblečenia dôkladne pozná. Obdivuje stredovekých bojovníkov nielen pre ich odhodlanosť a odvahu, ale už aj pre to, čo všetko museli na sebe nosiť. Okrem krúžkovej košele má totiž oblečený aj prešívaný kabát z vlny, takzvaný gambezon, varkoč, čo je vrchná časť odevu zdobená heraldikou, helmu a, samozrejme, štít. „Ja vážim 90 kíl. Keď som odchádzal z domu oblečený do boja, mal som 138 kíl, takže výstroj s oblečením váži 48 kíl,“ smeje sa. V tridsaťstupňových horúčavách to nie je bohviečo. Bez okolkov priznáva, že odev vôbec nie je vzdušný a človek sa v ňom mimoriadne potí. Aj napriek tomu by za nič na svete svoj špecifi cký koníček nevymenil. Venuje sa mu už pätnásť rokov a vraj to nie je obyčajné hoby. Vážne vraví, že je to sčasti poslanie, sčasti životný štýl. „V každom chlapovi stále drieme kus hravého chlapca. Myslíte si, že by sme sa tu inak v tom teple potili a naháňali?“ prezrádza príčiny vášne k historickému šermu.


Koníček: „V každom drieme kúsok dieťaťa“ vraví jeden z bojovníkov.
Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Hraná história

Pred vystúpením si všetko nacvičili do najmenších detailov. Na lúke proti sebe stáli vojská mladého kráľa Karola Róberta z Anjou a odbojných oligarchov Omodejovcov. Dej ukážky začal zdrvujúcim útokom vojsk veliteľov Demetriusa a Abu Pekného. Karol Róbert sa už lúčil so životom a neveril vo víťazstvo. „Kritickým okamihom je smrť kráľovského taverníka Gurkeho, s ktorým sa kráľovská zástava ocitá na zemi. Bol to podnet pre bojovníkov johanitov, aby sa prebili k panovníkovi a pomohli mu dostať sa z najhoršieho,“ vysvetľoval zaujatým divákom rozprávač príbehu. Napokon smrť v radoch Omodejovcov a pomoc košických mešťanov kráľovi zvrátili výsledok boja a Karol Róbert víťazí. Historické listiny jasne dokazujú, že kráľ pomoc Košičanov patrične odmenil. Odvtedy nad mestom držal ochrannú ruku až do svojej smrti v roku 1342. Navyše Košiciam ako prvému mestu v Európe jeho syn Ľudovít I. Veľký udelil erbovú listinu.  VANDA JAKUBOVÁ

Autor: Plus 7 dní/Vanda Jakubová
FocusMedia

video

 


 

Plus7dní pre iPad
Myšlienka týždňa

„Ak by som si bol vedomý alebo by mi bolo dokázané, že som skutky, z ktorých som bol obvinený, spáchal, pri mojej povahe odídem sám.“
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko ku kauze otvárania listov v parlamente

Hodnotenie: 4/5

Anketa

Úrad pre verejné obstarávanie poukázal na porušenie zákona zo strany ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý to však odmieta. Je to podľa vás výsmech občanom?

ÁNO 81%
NIE 19%
Celkový počet hlasujúcich: 1963
 
 

Plus 7 dní

Plus 7 dní
Denník PLUS7DNÍ Báječná žena Šarm EMMA
Pekné bývanie Zdravie Záhradkár Dobré jedlo Poľovníctvo a rybárstvo

 

Keď sa nadšenci histórie vrátia do stredoveku
Plus 7 dní/Vanda Jakubová