Tip redakcii
 

 Partner? A načo?! Život bez záväzkov sa nám páči

Žijete sami, partner či rodina vám k šťastiu zatiaľ nechýbajú? Zdá sa, že ste in! Najnovšie štatistiky potvrdzujú, že mužov a žien bez záväzkov výrazne pribúda aj na Slovensku. Ale pozor, byť single môže byť nevýhoda!

20. novembra 2013, 00:00
Spoločnosť potrebuje každý:  Mnohí mladí ľudia však pred partnerom  uprednostia napríklad domáceho  miláčika.

Spoločnosť potrebuje každý: Mnohí mladí ľudia však pred partnerom uprednostia napríklad domáceho miláčika.

Autor: profimedia.sk

Počet singles ľudí rastie v celej Európe. Pokiaľ ide o nás, za posledných trinásť rokov je nezadaných až dvakrát viac. Potvrdili to aktuálne údaje Štatistického úradu SR, ktoré však zahŕňajú nielen slobodných, ale aj rozvedených alebo ovdovených Slovákov. Fenomén singles sa tak postupne stal predmetom serióznych vedeckých štúdií.

Nie je to celkom ono

Aj vy ste single, no nie z vlastnej vôle, ale jednoducho preto, že si vhodného partnera neviete nájsť? V tom prípade vás poteší ďalší štatistický údaj: bez vzťahu je oveľa viac mužov ako žien! Najrýchlejší nárast nezadaných ľudí je medzi tridsiatkou a štyridsiatkou a potom po dovŕšení veku 55 rokov. Rastie totiž aj počet rozvedených Slovákov.

„Aj keď mnohí vnímajú singles ako životný štýl, väčšina z týchto ľudí nechce zostať samými navždy. Plánujú najskôr rozbehnúť kariéru a rodinu zakladať, až keď budú finančne zabezpečení. No keď sa zastavia, často zistia, že to vôbec nie je jednoduché. Príležitostí na nájdenie partnera je minimum,“ tvrdí psychologička Zdenka Némethová.


infografika Marek Kováčik

Ako singles žijú podľa nej často vzdelaní a úspešní ľudia a tí chcú k sebe niekoho seberovného. Aj preto si najmä v neskoršom veku ťažko hľadajú partnera a zostávajú sami. „Zdanlivo síce majú všetko, ale nie sú šťastní,“ myslí si odborníčka.

Deti last minute

Fenomén singles zaznamenal boom po roku ’89. Špeciálnou skupinou sú takzvané Husákove deti, teda dnešní tridsiatnici. Nové možnosti – štúdium, práca v zahraničí, ale tiež prísľub dovtedy nemožnej kariéry v renomovaných firmách, mnohí využili a založenie rodiny odkladali. A tak nám dnes chýba celá jedna generácia detí.

„Na šťastný život nestačí mať len rozbehnutú kariéru. Dôkazom je fakt, že práve skupina dnešných tridsiatnikov a dokonca štyridsiatnikov si zakladá rodiny a takpovediac na poslednú chvíľu má deti,“ upozornila profesionálna koučka Denisa Kmecová.

Hendikep v zamestnaní?

Ak si myslíte, že zamestnávatelia uprednostňujú singles ľudí, tak máte pravdu len čiastočne. Nezadaní sú zaujímaví len do určitého veku a len na niektoré pozície. Prečo?

„Každý zamestnávateľ vie, že celkovo spokojný človek podáva lepšie výkony ako ten, ktorý sa fixuje len na jednu oblasť života. Najmä na vysoké manažérske pozície firmy hľadajú vyrovnaných ľudí s dobrým zázemím,“ zdôraznila personalistka Erika Matwij.

Kvalitné rodinné vzťahy sú totiž priestorom na dostatočný oddych – miestom, kde načerpáte potrebnú energiu a silu na to, aby ste dokázali dlhodobo zvládať pracovnú záťaž. A to je podľa mnohých zamestnávateľov významný predpoklad vášho stabilného výkonu a lojálnosti.

Z postele ma nik nevytláča


Foto: TV Markíza

Športový moderátor Peter Varinský (30) má na to, aké je žiť single, svojský názor. Ako to vidí? Výhody: Tam, kde veci necháte, tam ich aj nájdete. Jete len to, čo si navaríte a z postele vás nikto nevytláča. Nevýhody: Tam, kde veci necháte, tam ich aj nájdete. Jete len to, čo si navaríte a z postele vás nikto nevytláča.

Teším sa na vzťah


Foto: Matej Kalina/Plus JEDEN DEŇ

Nezadaná Jana Hospodárová (37) sa na single život nepozerá z pohľadu výhod alebo nevýhod. „Ak je vzťah harmonický a partneri sú veľkorysí, takýto vzťah musí byť selankou. Teším sa na taký! Myslím si, že žiť v páre má tisíc výhod. Ako hovoria naši susedia Česi – „Ve dvou se to lépe táhne!“

(mst)

Bez internetu ani na krok!

Pripojenie na internet má doma až osem z desiatich Slovákov, pričom väčšina z nich sa s ním navyše stretáva aj v práci. A ďalší z nás sú neprestajne online ešte aj vďaka smartfónu.

Je to aj váš prípad? Pozor! Odborníci zisťujú, že závislosť od internetu je porovnateľná s gamblerstvom alebo fajčením cigariet. Podľa prieskumu spoločnosti Iconic Displays až tretina opýtaných nevydrží bez bezdrôtového pripojenia viac ako hodinu, 60 percent ľudí si bez neho nevie predstaviť svoj deň a tri štvrtiny ľudí ho potrebujú na prežitie každého týždňa.

(mh)

Online život ničí vzťahy

Ak sa váš blízky nevie odtrhnúť od monitora počítača alebo mobilu, pripravte sa na všetko. Najprv začne strácať predstavu o čase a prestane si plniť stanovené úlohy. Často sa pritom izoluje od svojej rodiny a priateľov, pretože sa cíti previnilo, no zároveň euforicky, keď je online. V USA má táto choroba aj svoje pomenovanie – Internet Use Disorder ( IUD – porucha používania internetu).

(mh)

Autor: Plus JEDEN DEŇ/os

video

 


 

Vaše diétne tipy

Táto sladká strukovina vás zbaví kíl! Skúste týždňovú DIÉTU so zeleným hráškom

Prvý zelený hrášok sa už objavil v obchodoch. Vyskúšajte týždňovú diétu...
 

Chcete úspešne chudnúť? Jedzte potraviny, ktoré stimulujú hormóny sýtosti

Máte pri diéte problém s pevnou vôľou? Skúste raňajkovať ovsená kašu. Pokusy...
 

Chlebová diéta: Z nopálového chleba nepriberiete, dokonca vám pomôže spáliť tuk

Aj keď to znie neuveriteľne, toto pečivo vás zbaví nadbytočných kíl.
 

SUPER TIP: Tieto naklíčené semienka nesmú chýbať na jarnom šaláte. Majú zázračné účinky

Propagátorka kvalitnej stravy Anetta Vaculíková sa správnym zložením...
 

Trénerka zo šou Najväčší víťaz odhalila svoj jedálniček. Vieme, prečo na jej tanieri mäso nenájdeme!

Soňa Sedláčková sa zbavila nadváhy, napriek tomu sa dráždi hranolčekmi....
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
 Partner? A načo?! Život bez záväzkov sa nám páči
Plus JEDEN DEŇ/os