Mamina

Otázka: Kontrola zo sociálnej poisťovne

07.05.2011
 

Môže mi prísť domov kontrola zo sociálnej poisťovne, keď som s dieťaťom na OČR? Ak áno, môžu mi odobrať dávky OČR, keď budem práve na nákupe a dieťa nechám s babičkou?

Odpoveď:
 

Kontrola dodržiavania liečebného režimu sa mô že vykonávať len v prípade vyplácania ne - mo cenského, ktoré zabezpečuje poistenca po čas jeho dočasnej pracovnej neschopnosti. Kon trola sa nevykonáva v prípade ošetrovania člena rodiny.

Ďalšie otázky a odpovede

Čo ak nesúhlasím so striedavou starostlivosťou nášho 2,5 ročného syna?

dnes
 
S partnerom, s ktorým mám 2,5 ročného synčeka spolu nežijeme už vyše roka a až teraz som si podala o zverenie do mojej starostlivosti. On silou mocou trvá na striedavej starostlivosti. Ja som zo začiatku súhlasila, lebo som nechcela robiť rozbroje, ale snažila som sa aby to bolo plynulé a veľmi časté (max na 1 - 2 dni)....no on mi ho niekedy nedonesie aj 4 dni! Som presvedčená, že to nášmu synovi veľmi ubližuje a že je veľmi stratený. Povedala som si že dosť, ale on to vníma ako boj a vyhráža sa mi, že zariadi to a to... Strašne sa bojím, že mu súd odklepne "striedavku". Je to vôbec vhodné pre tak malé dieťa?
Prečítať odpoveď
 

Ako darovať byt ženatému synovi, aby bol výlučne v jeho vlastnístve?

17.06.2014
 
Synovi, ktorý je ženatý kupujeme byt. Bývať v ňom bude s manželkou a deťmi. Úhradu kúpnej ceny v plnej výške platíme my, jeho rodičia. Ako sa v kúpnej zmluve zabezpečiť do budúcna v prípade ich rozchodu. Môže byť na kúpnej zmluve uvedený ako kupec iba náš syn? Ako to má byť v uvedené liste vlastníctva?
Prečítať odpoveď
 

Môže sa podať návrh na súd o vysporiadanie BSM a žiadosť o zvýšenie výživného naraz?

16.06.2014
 
Môže sa súčasne podať návrh na súd o vysporiadanie BSM a žiadosť o zvýšenie výživného (vzhľadom na zmenu pomerov?) Výživné bolo naposledy určené v r. 2011. Aký časový odstup musí byť medzi jednotlivými podaniami (BSM a výživné)? Ako je to so súdnymi poplatkami v prípade vysporiadania BSM súdom, koľko percent sa platí z vysúdenej ceny?
Prečítať odpoveď
 

V akej výške by som mohla žiadať výživné?

03.06.2014
 
Mám osemročnú dcéru, rozviedli sme sa keď mala 5 rokov. Sudkyňa vtedy na základe exmanželových príjmov a výdavkov na dcéru určila výživné vo výške 80 Eur. V súčasnosti dcéra navštevuje súkromnú základnú školu, obedy musíme hradiť v plnej výške bez príspevku od školy, navštevuje tiež súkromnú ZUŠ výtvarný odbor, keďže v tomto umení je mimoriadne nadaná. Okrem výživného manžel dcére neprispieva absolútne na nič (na žiadny krúžok, na školské obedy, na životné poistenie), jediné čo jej dá navyše je počas pobytu uňho (väčšinou len drobnosti ako sladkosti, sponky). Navyše, keď mala 5 rokov, exmanžel si ju brával dokopy na 10 dní v mesiaci, teraz iba na 5. Tým pádom, sa od posledného určenia výživného situácia pre nás podstatne zmenila a rada by som požiadala o zvýšenie výživného. Exmanžel však tvrdí, že si nemôže dovoliť platiť viac, lebo má splátky a pôžičky a vraj súkromná škola ako aj krúžky pre dcéru boli môj nápad a nevidí dôvod prečo by to mal financovať. V súčasnosti žijeme v spoločnej domácnosti s novým priateľom a čakáme druhé dieťa. Príjem exmanžela je asi 700 Eur v hrubom, súčasného partnera 1300 v hrubom, ja budem na materskej s príjmom asi 600 Eur. V akej výške by som mohla žiadať výživné? Do akej miery sa berie do úvahy príjem súčasného partnera – ten predsa moju dcéru nemá živiť a navyše v mojom byte nemá ani trvalý pobyt... Je pravda, že od príjmu exmanžela pre posúdenie vyživovacej povinnosti sa odrátavajú všetky jeho náklady aj vrátane pôžičiek? Obstojí exmanželov argument že súkromná škola bola môj nápad?
Prečítať odpoveď
 

Skúste aj naše ďalšie poradne

Otázka

Dobrý deň, mám 1,5 ročného synčeka a rada by som sa opýtala na zavádzanie kravského mlieka. Doteraz pije UM, ale zdá sa mi , že ho zapeká. Vystriedala som už viacero variant ale stále je to rovnaké. Známa mi poradila, nech začnem dávať klasické kravské mlieko,...

Prečítať odpoveď
 
Otázka

Chcela by som šetrne odstaviť dcérku. Rada by som na to íst postupne, najprv upustiť od denného kojenia , večerné (pri tom aj zaspáva) a nočne by ostalo...a potom postupne aj to vylúčiť... Problém je, že ona sa prsníka dožaduje naozaj intenzívne, keď jej...

Prečítať odpoveď
 
Otázka

Trpím migrénami a užívam frontin. Včera som si však spravila test a výsledok je pozitívny. Poslednú menštruáciiu som mala 10.6 strašne sa bojím neviem čo mám robiť. Nemôze frontin ovplyvnit tehotenstvo?

Prečítať odpoveď
 

Byt kúpil manžel, platili sme ho spoločne. Ako vyporiadať BSM?

22.05.2014
 
S manželom sme sa rozviedli pred troma rokmi. Dohodli sme sa, že na vyporiadanie BSM uzavrieme dohodou. Je predmetom BSM byt, ktorý bol kúpený exmanželom pred uzavretím sobáša, avšak úver naň ako i úver na jeho rekonštrukciu sa platil už z BSM - zo spoločných prostriedkov - našich príjmov? Ako má vyzerať dohoda, treba si ju odobriť súdom, alebo stačí ak ju len podpíšeme my dvaja? Co sa tyka hnutelnosti - z bytu si narokujem len na sedaciu supravu a pracku, ktoru nam do bytu zakupila moja mama - s tym, ze v tom byte mozu ostat, ale to ze ich vlastnim chcem mat na papieri. Ako som uviedla na zaciatku, chceme sa s exmanzelom na vyporiadani BSM dohodnut pisomne a tuto dohodu predlozit sudu - ako by prosim mala vyzerat nasa dohoda - ake nalezitosti v nej su potrebne? Je byt predmetom BSM v nasom pripade? Musi vobec mat nasa dohoda pisomnu podobu, v pripade ze byt nie je predmetom BSM? Treba dohodu dorucit sudu, ake prilohy by mala obsahovat? Dakujem velmi pekne
Prečítať odpoveď