Mamina

Otázka: Kontrola zo sociálnej poisťovne

07.05.2011
 

Môže mi prísť domov kontrola zo sociálnej poisťovne, keď som s dieťaťom na OČR? Ak áno, môžu mi odobrať dávky OČR, keď budem práve na nákupe a dieťa nechám s babičkou?

Odpoveď:
 

Kontrola dodržiavania liečebného režimu sa mô že vykonávať len v prípade vyplácania ne - mo cenského, ktoré zabezpečuje poistenca po čas jeho dočasnej pracovnej neschopnosti. Kon trola sa nevykonáva v prípade ošetrovania člena rodiny.

Ďalšie otázky a odpovede

Má manželka po rozvode nárok na dom, ktorý vlastním výlučne ja?

24.10.2014
 
Pred manželstvom som vlastnil byt,ktorý som počas manželstva (bezdetného) predal a za to kúpil dom, ktorého som jediným vlastníkom (bez manželky) zapísaným v katastri. Rozvádzam sa a manželka požaduje vyplatiť časť z domu. Má na to po právnej stránke nárok? Všetky náklady počas užívania domu ako aj spotrebný úver, ktorý sme zobrali po kúpe domu na zariadenie splácam ja. Manželka bola po kúpe domu nezamestnaná t.j.nemala príjem a ani neprispela žiadnou finančnou čiastkou pri kúpe domu. Ak má nárok je lepšie pre mňa sa s ňou dohodnúť alebo riešiť BSM súdnou cestou?
Prečítať odpoveď
 

Je možné žiadať zvýšenie výživného z dôvodu nástupu do školy?

23.10.2014
 
Starám sa o dve malé deti, na ktoré mi bývalý manžel posiela 220 eur. V tomto roku dcérka nastúpi do prvej triedy. Môže to byť dôvod, aby som požiadala o zvýšené alimenty? Čo by som mala uviesť do svojej žiadosti a kam ju mám adresovať?
Prečítať odpoveď
 

Ako vysporiadať podielové spoluvlastníctvo bytu po rozvode?

25.09.2014
 
Chcela by som sa opýtať, ako je to s rozdelením bytu po rozvode a či sa dá súdiť aj o to, kto v byte ostane... Máme s budúcim ex-manželom kúpený byt ešte pred manželstvom 1:1. Chcela by som v byte po rozvode ostať aj deťmi. Ak by však manžel trval na tom, aby sa byt predal.. Mám prednostné právo rozhodnutia ja? ..keďže sa budem starať o naše deti? Bude prihliadať na to súd?
Prečítať odpoveď
 

Otec narobil dlhy zo živnosti, čo s tým?

23.09.2014
 
Otec si založil živnosť hneď po manželstve s mojou mamou (1992). Už 5 rokov nebýva s nami a nemáme na neho žiaden kontakt. Spolu s mamou nevlastnia žiaden majetok, pretože všetko je napísané na nás, deti. Narastá mu dlh na daňovom úrade, v Sociálnej a aj v Zdravotnej poisťovni a domov nám poštou chodia ďalšie upomienky o ktorých mama nič nevie. Mama nefigurujete ako spoludlžník, znamená to, že nie je povinná splácať otcove dlhy? Ako má mama postupovať, aby sa vyhla vyplateniu dlhov, ktoré nie sú jej. Dá sa to vôbec? Ako má postupovať? Ďakujem za každú radu.
Prečítať odpoveď
 

Skúste aj naše ďalšie poradne

Otázka

Môj 7-ročný syn mal vysoké teploty, ktoré nešli zraziť pod 39 C liekmi ani vlažnými sprchami. Na druhý deň ustúpili, ale rozbolelo ho bruško a vyzeralo to na zápal slepého čreva. Lekár ma nakoniec upokojil, že deťom sa pri viróze môžu zduriť uzliny v brušku,...

Prečítať odpoveď
 
Otázka

Mám 21 mesačného syna,ktorý sa, mám pocit, vracia vo vývoji. Nemal ani 10 mesiacov, keď v pohode používal nočník, takisto 1,5 ročný sa pýtal na malú potrebu,teraz sme sa vlastne vrátili ku plienkam, nemá snahu sa pýtať a je mu jedno či sa pociká. Podobné...

Prečítať odpoveď
 
Otázka

Mám 36 rokov a 3 deti. Nedopatrením som opäť otehotnela. Rozhodla som si síce dieťa nechať, no chcem podstúpiť sterilizáciu. Dá sa sterilizácia zrealizovať aj počas pôrodu?

Prečítať odpoveď
 

Môžem reklamovať auto ak je v zmluve o kúpe klauzula "stojí a leží"?

13.09.2014
 
Dobrý deň. Kúpili sme cez inzerát 4 ročné auto. Predajca nám dal zmluvu ktorú sme podpísali. Je tam aj klauzula, že auto kupujeme "ako stojí a leží". Teraz sa nám auto pokazili a oprava nás bude stáť nemalé peniaze. Môžeme auto predajcovi reklamovať a žiadať od neho nejaké náhrady, alebo ak je v zmluve klauzula "stojí a leží" nedá sa už nič robiť?
Prečítať odpoveď