predplatne
 
Zdravie

Otázka: Je možné, že sa náš 21 mesačný syn vracia vo vývoji?

19.10.2014
 

Mám 21 mesačného syna,ktorý sa, mám pocit, vracia vo vývoji. Nemal ani 10 mesiacov, keď v pohode používal nočník, takisto 1,5 ročný sa pýtal na malú potrebu,teraz sme sa vlastne vrátili ku plienkam, nemá snahu sa pýtať a je mu jedno či sa pociká. Podobné je to s cumlíkom, mával ho príležitostne, teraz ho chce aj keď ideme von na prechádzku. Mám sa obávať?

Odpoveď:
 

Každý návyk, či je to chodenie na nočník, alebo cmúľanie cumľa, deti teší a nám spočiatku tiež vyhovuje. No často stane, že ak to dieťa chvíľu baví, zrazu príde fáza, že sa mu nechce na to sústrediť a vráti sa k starým zvykom. Tak s a z cmúľania dudla stane zlozvyk, a my by sme to chceli zmeniť. Lenže deti to nechcú!

Pri cikaní radíme, nesiliť a nebojte sa spomaliť tempo pri odúčaní od plienok a nabádaní na močenie cez deň aj noc. Keď sa upokojíte a dieťa bude vidieť, že je prijateľné občas sa pomočiť, bude aj ono pokojnejšie, nekomentujte pomočenie alebo len mierne, keď sa to dieťaťu stane. Nastavte si ciel, že to zvládnete do jeho 2 rokov cez den a potom po zime aj v noci. Upravte mu pitný režim, snažte sa ho namotivovať na cikanie rozprávkou a nejakou zábavou. Sledujte, kedy ciká a časovo sa ho snažte pred tým namotivovať na WC. Priznám sa, že ja by som to skúšala skôr tam, nočníkom nefandím. Cez deň sa dieťa pri hre „zabudne“, že sa mu chce cikať.Je to tzv. neškodná forma denného pomočovania, ktorá je u detí veľmi častá a prechodná. Deti sú vystavené množstvu vonkajších podnetov a močenie v jeho veku ešte dostatočne nevnímajú ako dôležitý návyk.

O dudloch je to len o zvyku a ak sa rozhodnete mu to už neakceptovať, tak mu ho zoberiete a hotovo. Chvíľu bude krik a plač, ale zvládli to všetky deti ! Niektorí rodičia si, naopak, myslia, že je lepšie do ničoho sa veľmi nemiešať a nechať na dieťati, kým sa cumľa vzdá samo. Zamyslite sa prečo ho chce, čo mu ten zvyk dudlikania vytvára anačo mu pomáha : chce sa tým upokojiť? Či sa len nudí ? Niekedy môže mať dieťa silnú potrebu neprítomnosť cumľa kompenzovať, a keď mu ho odoberiete, rýchlo si nájde náhradu: bude si cucať palec, ťahať so sebou deku a cucať ju alebo si nájde iného „miláčika“ na cumľanie / prst, deku, zips bundy ai/. Plati zase: nič nasilu, ale skúsiť sa to má .

Mgr. Zuzana Hradileková, PhD.
www.manzelska-poradna.sk

Položiť otázku

Ďalšie otázky a odpovede

Náš synček sa začal zajakávať. Máme obavy...

19.09.2014
 
Máme 4 ročného syna. Poslednú dobu sa začala jeho reč zhoršovať, dokonca sa začal zajakávať. Pokiaľ viem, nebol vystavený ničomu novému a netradičnému. Normálne chodí už od 2 rokov do škôlky. Nespomínal mi ani,že by sa niečoho zľakol alebo niečo podobné. čím to môže byť?
Prečítať odpoveď
 

Dcérka, prváčka, nechce chodiť do školy. Čo s tým?

18.09.2014
 
Mám 6-ročnú dcéru, je prváčka. Má veľký stres, keď má ísť ráno do školy. Nie je to každé ráno, ale plače a má strach. Raz je problém, lebo majú v škole plávanie a pán učiteľ kričí (snažila som sa jej vysvetliť, že musí hlasno rozprávať, lebo by ho deti nepočuli), potom zasa, čo ak nepríde ich pani učiteľka a príde nejaká iná. Snažím sa s ňou o tom rozprávať a vysvetliť, že aj keď príde iná pani učiteľka neznamená to, že musí byť zlá.
Prečítať odpoveď
 

Ako odnaučiť 19 mesačnú dcérku od nosenia na rukách?

17.09.2014
 
Chcela by som vás pekne poprosiť o radu, ako odnaučiť 19 mesačnú dcérku od nosenia na rukách, na ktoré som ju ja nechtiac naučila. Začalo to asi tým, že keď bola menšia a prišla k nám návšteva a ona sa bála, pýtala sa na ruky, tak som ju zdvihla, co je podla mňa normálne. Keď sme išli do obchodu, tak tiež keď chcela na ruky, tak som ju zobrala. Občas to robila potom už aj doma na dvore, keď sa jej chcelo a uvedomila som si to až teraz, keď sme boli na dovolenke v Tatrách a ja som ju musela neustále nosiť na rukách, pretože inak robila cirkus. Ja viem, keď ju chem odnaučiť, tak ju musím asi nechať tak, lenže ona začne plakať a pýtať sa, a ja som nechcela, aby na nás každý pozeral. Robí to iba mne. Keď sa pokúša u partnera, tak ten ju nezdvihne, tak si vypýta jeho ruku a pekne ide vedľa neho. Čo mám robiť? A ešte sa chcem spýtať, keďže dcérka stále viac začína prejavovať svoju vôľu, a sú veci, ktoré jej nechcem, alebo nemôžem dať, lebo sú pre ňu nevhodné, ale ona sa ich dožaduje a to intenzívne. Mám jej vysvetlovať dookola, že nemôže a tak, alebo ju mam ignorovať a po čase zistí, že nič tým nedosiahne? Inak je to dobré dieťa...
Prečítať odpoveď
 

Čakám dieťa s mužom, ktorého nemilujem. Čo s tým?

07.09.2014
 
Bola som veľmi dlho sama. Už som pomaly vzdávala v 30-tke možnosť, že niekoho stretnem a budem mať rodinu. No stalo sa, na jednom poznávacom výlete som poznala svojho súčasného priateľa. Po krátkom čase som prišla do iného stavu, ale počiatočnú eufóriu vystriedala depresia. Pre mojich rodičov znamená tehotenstvo automaticky svadbu a bývanie spolu ako rodina. Ja som to tiež tak vždy videla, ale teraz to nechcem. Jeho správanie je iné, čím ďalej tým viac cítim, že si nerozumieme. Jeho myšlienky a názory na život sa od tých mojich moc vzdialené. Viem, že čo napíšem vyznie hrozne, som tehotná, za chvíľu sa mi narodí dieťa, ktoré chcem a teším sa na neho, ale hlboko vo vnútri v srdci cítim, že by som bola najradšej sama s dieťaťom, že naše spoločné bývanie mi šťastie neprinesie. Neviem, čo ďalej. Už skoro nespím, denne nad tým hodiny preplačem a trápim sa.
Prečítať odpoveď
 

Skúste aj naše ďalšie poradne

Otázka

Stretla som sa s termínom „Hamiltonov hmat“, ktorý sa vraj používa na vyvolanie pôrodu. O čo ide?

Prečítať odpoveď
 
Otázka

Mám pod očami kruhy. Bola som na rôznych vyšetreniach, nemajú zdravotnú príčinu. Dosť mi však prekážajú. Niekde som čítala, že ich možno vyplniť kyselinou hyalurónovou, podobne ako vrásky pod očami. Je to pravda? Ak áno, nie je to nebezpečné? Milka

Prečítať odpoveď
 
Otázka

Pravidelne šesť mesiacov v roku robím v Nórsku pri spracovaní rýb. Poslené štyri mesiace mám pocit, že mi puchne hrtan. Výsledky vyšetrenia u alergologičky potvrdili nejakú alergiu, ale bez udania alergénu. Odporučila mi užívať enzýmy na podporu imunity...

Prečítať odpoveď
 
Otázka

Mám problém s manželom. Žijeme spolu 17 rokov a sex mi už tak nechutí. Manžela to trápi, lebo by sa miloval stále a ja len pár dní do mesiaca, tesne po menštruácii. Mám 32 rokov, manžel 34. Iveta

Prečítať odpoveď
 

Ako naučiť dvojročné dieťa spať vo svojej postieľke?

06.09.2014
 
Mám problém s mojou 2-ročnou dcérou. Neviem, ako ju mám naučiť, aby spala sama vo svojej izbe vo svojej postieľke. Skúšame metódu podľa knihy "Každé dieťa sa vie naučiť spať", no malá strašne plače a vrieska. Dokonca sa niekoľkokrát aj povrackala... Aký je váš názor, máme pokračovať? Ako máme postupovať?
Prečítať odpoveď
 

Najnovšie číslo

Zdravie 08/2012

 Zdravie

Žije, ale nebije

Srdce mladého hasiča Jakuba nebije. O životne dôležitý orgán ho pripravila rakovina. Krv do tela mu vháňajú dve mechanické

Okrúžkovaní

Silikónový pásik na zápästie nemá alarm ani iné elektronické zariadenie či dokonca čip. Napriek tomu môže zachrániť život.

 fit a krása

Pod ihlu len s čistou hlavou

Tetovanie sa najlepšie hojí bez lúčov a vody, ale s antibakteriálnymi mydlom. Na farby však môžete reagovať alergicky. Platí to pri trvalom tetovaní i maľovaní henou. Ako sa vyhnúť problémom?

Trénujte proti prúdu

Pochodovanie vo vode môže byť efektívnejšie ako rekreačné plávanie. Navyše vodu v našich bazénoch už víri aj zumba či stacionárne bicykle.

Najčítanejšie

 Videocviky