Príprava na pôrod: Ako a čím masírovať hrádzu?

22.01.2014

Odpovieme vám na najčastejšie otázky, ktoré vás trápia.

Chcete zmierniť alebo sa úplne vyhnúť nástrihu či natrhnutiu? Masírujte si v tehotenstve hrádzu.

Chcete zmierniť alebo sa úplne vyhnúť nástrihu či natrhnutiu? Masírujte si v tehotenstve hrádzu.Autor: Profimedia.sk

Odporúča sa budúcim mamičkám hrádzu masírovať?
Hrádza je miesto medzi pošvovým vchodom a konečníkom, tvorené tkanivom a kožou, ktoré je počas 2. doby pôrodnej najviac namáhané prechodom hlavičky. Preto sa odporúča pripraviť túto oblasť na záťaž spojenú s napínaním tak, aby bolo tkanivo a koža dostatočne elastické a nedochádzalo k natrhnutiu či nástrihu. Skúsenosti pôrodných asistentiek, ako aj mamičiek, ktoré takúto prípravu absolvovali, dokazujú, že má opodstatnenie.

Znamená to, že ak si budem masírovať hrádzu, pri pôrode sa nenatrhnem?
Samozrejme, že to musí byť v kombinácii s vhodnou polohou pri pôrode. Ak by vás aj napriek masáži hrádze pri pôrode neminul nástrih alebo by ste sa natrhli, je veľmi pravdepodobné, že svalstvo hrádze sa rýchlejšie zahojí, čo nie je na zahodenie.

Môžem si pri neodbornom praktizovaní masáže hrádzu alebo okolité tkanivo poškodiť?
Masáž hrádze treba robiť v určitej polohe a presne opísanými postupmi. Inak sa môže vyskytnúť poškodenie tohto tkaniva.

Ako presne ju teda treba robiť?
Pred masážou treba dodržiavať hygienické zásady. Umyte si ruky a olej si iba nanášajte na prsty, nenamáčajte ich do fľaštičky. Neodporúča sa robiť masáž hrádze, ak sa u vás vyskytuje pošvový výtok, infekcia alebo pálenie či svrbenie pošvy. A ani vtedy, ak je vám to vyslovene nepríjemné – aj keď tento pocit má na začiatku masáže väčšina žien. Masáž hrádze je možné robiť niekoľkými spôsobmi – za pomoci špeciálnych balónikov, ktoré sa po zavedení do pošvy nafukujú na určitú veľkosť, alebo ručnou masážou, buď palcami, alebo prostredníkom a ukazovákom. Prsty treba vsunúť jemne do pošvy a masírovať zo strany na stranu, pričom vždy „naspodu“ zatlačiť stenu pošvy smerom nadol a dopredu.

Môže mi s tým pomôcť aj partner, ak to tam dolu dosť dobre nezvládam?
Určite môže partner pomôcť. Potrebné je zaujať polohu v polosede, s pokrčenými nohami. Najlepšie je precvičiť si to a poradiť sa s pôrodnou asistentkou v kurzoch predpôrodnej prípravy.

Tehotenstvo

Olejujte

1. Olivový

Dobrú službu vám spraví aj obyčajný kuchynský olivový olej alebo z lekárne.

2. Mandľový
Kombinácia mandľového a olivového oleja lisovaného za studena s éterickým olejom Gerániium vám pomôže aj pri tehotenskom strese.

3. Detský
To, čo neublíži dieťatku, neublíži ani dospelému. Na masáž hrádze môžete použiť aj detský olejček, najlepšie v organickej kvalite.

4. Éterický olej
Na pôrod vás má naladiť nielen fyziologicky, ale vďaka éterickým zložkám aj psychicky a dodať vám pocit sebadôvery. Obsahuje olivový olej, slnečnicový, pšeničné klíčky a éterické oleje.

5. Prírodný
Bez minerálnych ropných olejov, obsahuje len čisto prírodné zložky z mandlí, zo pšeničných klíčkov, ruže damascénskej a šalvie muškátovej. Obsahuje veľké množstvo vitamínu E, ktorý pomáha uvoľniť tkanivo hrádze a zvyšuje jej elasticitu.

Autor: Mamina
 

Ďalšie články z tejto sekcie

Preventívna cytológia nemusí vírus HPV odhaliť včas: Aké máte možnosti?

Preventívna cytológia nemusí vírus HPV odhaliť včas: Aké máte možnosti?

23.11.2015
Pravidelné prehliadky u gynekológa by mali byť pre každú ženu samozrejmosťou. Prečo však rakovinu krčka maternice nie vždy zachytia?... Čítať viac
 
Prečo vás naozaj svrbí zadok? 5 rád, ako sa znova dostať do svojej kože

Prečo vás naozaj svrbí zadok? 5 rád, ako sa znova dostať do svojej kože

21.11.2015
Je to snáď najhoršia časť tela, ktorá vás môže svrbieť. Určite o tom nebudete chcieť rozprávať s každým, a utekať s takou"hlúposťou"... Čítať viac
 
To je ona! Pri najvhodnejšej polohe na počatie bábätka sa narobiť nemusíte

To je ona! Pri najvhodnejšej polohe na počatie bábätka sa narobiť nemusíte

19.11.2015
Vraví sa, že sú to len povery a internetové výmysly, ale optimálna sexuálna poloha na počatie dieťaťa predsa len existuje. Prekvapí... Čítať viac
 
FOTO: Pôrod chce kondíciu. Zacvičte si s Mirkou Kosorínovou!

FOTO: Pôrod chce kondíciu. Zacvičte si s Mirkou Kosorínovou!

16.11.2015
Ani budúce mamičky nemusia zanevrieť na posilňovanie. Tanečnica a manažérka Mirka Kosorínová zostala športu verná aj počas tehotenstva.... Čítať viac
 
Krásne bojovníčky. S chorobou im pomáha vyhrať dávka sebavedomia

Krásne bojovníčky. S chorobou im pomáha vyhrať dávka sebavedomia

14.11.2015
Zdá sa vám malicherné zaoberať sa tým či ste pekná, keď nie ste zdravá? No aj fyzická stránka prispieva k psychickej pohode a tá je v boji... Čítať viac
 
 

wanda.sk