Príprava na pôrod: Ako a čím masírovať hrádzu?

22.01.2014

Odpovieme vám na najčastejšie otázky, ktoré vás trápia.

Chcete zmierniť alebo sa úplne vyhnúť nástrihu či natrhnutiu? Masírujte si v tehotenstve hrádzu.

Chcete zmierniť alebo sa úplne vyhnúť nástrihu či natrhnutiu? Masírujte si v tehotenstve hrádzu.Autor: Profimedia.sk

Odporúča sa budúcim mamičkám hrádzu masírovať?
Hrádza je miesto medzi pošvovým vchodom a konečníkom, tvorené tkanivom a kožou, ktoré je počas 2. doby pôrodnej najviac namáhané prechodom hlavičky. Preto sa odporúča pripraviť túto oblasť na záťaž spojenú s napínaním tak, aby bolo tkanivo a koža dostatočne elastické a nedochádzalo k natrhnutiu či nástrihu. Skúsenosti pôrodných asistentiek, ako aj mamičiek, ktoré takúto prípravu absolvovali, dokazujú, že má opodstatnenie.

Znamená to, že ak si budem masírovať hrádzu, pri pôrode sa nenatrhnem?
Samozrejme, že to musí byť v kombinácii s vhodnou polohou pri pôrode. Ak by vás aj napriek masáži hrádze pri pôrode neminul nástrih alebo by ste sa natrhli, je veľmi pravdepodobné, že svalstvo hrádze sa rýchlejšie zahojí, čo nie je na zahodenie.

Môžem si pri neodbornom praktizovaní masáže hrádzu alebo okolité tkanivo poškodiť?
Masáž hrádze treba robiť v určitej polohe a presne opísanými postupmi. Inak sa môže vyskytnúť poškodenie tohto tkaniva.

Ako presne ju teda treba robiť?
Pred masážou treba dodržiavať hygienické zásady. Umyte si ruky a olej si iba nanášajte na prsty, nenamáčajte ich do fľaštičky. Neodporúča sa robiť masáž hrádze, ak sa u vás vyskytuje pošvový výtok, infekcia alebo pálenie či svrbenie pošvy. A ani vtedy, ak je vám to vyslovene nepríjemné – aj keď tento pocit má na začiatku masáže väčšina žien. Masáž hrádze je možné robiť niekoľkými spôsobmi – za pomoci špeciálnych balónikov, ktoré sa po zavedení do pošvy nafukujú na určitú veľkosť, alebo ručnou masážou, buď palcami, alebo prostredníkom a ukazovákom. Prsty treba vsunúť jemne do pošvy a masírovať zo strany na stranu, pričom vždy „naspodu“ zatlačiť stenu pošvy smerom nadol a dopredu.

Môže mi s tým pomôcť aj partner, ak to tam dolu dosť dobre nezvládam?
Určite môže partner pomôcť. Potrebné je zaujať polohu v polosede, s pokrčenými nohami. Najlepšie je precvičiť si to a poradiť sa s pôrodnou asistentkou v kurzoch predpôrodnej prípravy.

Tehotenstvo

Olejujte

1. Olivový

Dobrú službu vám spraví aj obyčajný kuchynský olivový olej alebo z lekárne.

2. Mandľový
Kombinácia mandľového a olivového oleja lisovaného za studena s éterickým olejom Gerániium vám pomôže aj pri tehotenskom strese.

3. Detský
To, čo neublíži dieťatku, neublíži ani dospelému. Na masáž hrádze môžete použiť aj detský olejček, najlepšie v organickej kvalite.

4. Éterický olej
Na pôrod vás má naladiť nielen fyziologicky, ale vďaka éterickým zložkám aj psychicky a dodať vám pocit sebadôvery. Obsahuje olivový olej, slnečnicový, pšeničné klíčky a éterické oleje.

5. Prírodný
Bez minerálnych ropných olejov, obsahuje len čisto prírodné zložky z mandlí, zo pšeničných klíčkov, ruže damascénskej a šalvie muškátovej. Obsahuje veľké množstvo vitamínu E, ktorý pomáha uvoľniť tkanivo hrádze a zvyšuje jej elasticitu.

Autor: Mamina

Ďalšie články z tejto sekcie

VIDEO: Aj tehotné si môžu zatancovať! Takto to rozbalili vianočné tehuľky

VIDEO: Aj tehotné si môžu zatancovať! Takto to rozbalili vianočné tehuľky

dnes
V tele tehotnej ženy prebieha veľa zmien. Tehotenstvo však nie je dôvod, aby sa žena vzdala pohybu a vyhýbala sa telesným aktivitám.... Čítať viac
 
Túžite po zdravých a hustých vlasoch? Top 8 potravín pre krásnu hrivu

Túžite po zdravých a hustých vlasoch? Top 8 potravín pre krásnu hrivu

21.12.2014
Ku krásnym vlasom potrebujete okrem starostlivosti a vhodnej kozmetiky aj dostatočnú výživu. Pri pravidelnej konzumácii týchto... Čítať viac
 
Spoveď 300-kilovej ženy: Viem, že moja váha ma zabije

Spoveď 300-kilovej ženy: Viem, že moja váha ma zabije

18.12.2014
„Cítim sa ako škaredá odporná obluda“, priznáva sa mladá žena, ktorá si uvedomuje, že obezita ju nielen obmedzuje, ale môže ju pripraviť... Čítať viac
 
Jennifer Lopez pozná elixír mladosti: Prezradila recept na dokonalé telo

Jennifer Lopez pozná elixír mladosti: Prezradila recept na dokonalé telo

17.12.2014
Charizmatická latino speváčka vlastní jedno z najzvodnejších tiel Hollywoodu. Ako je to možné, že v 45-ťke má Jennifer Lopez pevnejšie... Čítať viac
 
Angelina Jolie má kiahne: Čo hrozí, ak ich dostanete v dospelosti?

Angelina Jolie má kiahne: Čo hrozí, ak ich dostanete v dospelosti?

15.12.2014
Krásna tvárička Angeliny Jolie sa zmenila. Americká herečka sa tesne pred 40-tkou trápi s nepríjemným ochorením, ktoré sa vyskytuje... Čítať viac