Príprava na pôrod: Ako a čím masírovať hrádzu?

22.01.2014

Odpovieme vám na najčastejšie otázky, ktoré vás trápia.

Chcete zmierniť alebo sa úplne vyhnúť nástrihu či natrhnutiu? Masírujte si v tehotenstve hrádzu.

Chcete zmierniť alebo sa úplne vyhnúť nástrihu či natrhnutiu? Masírujte si v tehotenstve hrádzu.Autor: Profimedia.sk

Odporúča sa budúcim mamičkám hrádzu masírovať?
Hrádza je miesto medzi pošvovým vchodom a konečníkom, tvorené tkanivom a kožou, ktoré je počas 2. doby pôrodnej najviac namáhané prechodom hlavičky. Preto sa odporúča pripraviť túto oblasť na záťaž spojenú s napínaním tak, aby bolo tkanivo a koža dostatočne elastické a nedochádzalo k natrhnutiu či nástrihu. Skúsenosti pôrodných asistentiek, ako aj mamičiek, ktoré takúto prípravu absolvovali, dokazujú, že má opodstatnenie.

Znamená to, že ak si budem masírovať hrádzu, pri pôrode sa nenatrhnem?
Samozrejme, že to musí byť v kombinácii s vhodnou polohou pri pôrode. Ak by vás aj napriek masáži hrádze pri pôrode neminul nástrih alebo by ste sa natrhli, je veľmi pravdepodobné, že svalstvo hrádze sa rýchlejšie zahojí, čo nie je na zahodenie.

Môžem si pri neodbornom praktizovaní masáže hrádzu alebo okolité tkanivo poškodiť?
Masáž hrádze treba robiť v určitej polohe a presne opísanými postupmi. Inak sa môže vyskytnúť poškodenie tohto tkaniva.

Ako presne ju teda treba robiť?
Pred masážou treba dodržiavať hygienické zásady. Umyte si ruky a olej si iba nanášajte na prsty, nenamáčajte ich do fľaštičky. Neodporúča sa robiť masáž hrádze, ak sa u vás vyskytuje pošvový výtok, infekcia alebo pálenie či svrbenie pošvy. A ani vtedy, ak je vám to vyslovene nepríjemné – aj keď tento pocit má na začiatku masáže väčšina žien. Masáž hrádze je možné robiť niekoľkými spôsobmi – za pomoci špeciálnych balónikov, ktoré sa po zavedení do pošvy nafukujú na určitú veľkosť, alebo ručnou masážou, buď palcami, alebo prostredníkom a ukazovákom. Prsty treba vsunúť jemne do pošvy a masírovať zo strany na stranu, pričom vždy „naspodu“ zatlačiť stenu pošvy smerom nadol a dopredu.

Môže mi s tým pomôcť aj partner, ak to tam dolu dosť dobre nezvládam?
Určite môže partner pomôcť. Potrebné je zaujať polohu v polosede, s pokrčenými nohami. Najlepšie je precvičiť si to a poradiť sa s pôrodnou asistentkou v kurzoch predpôrodnej prípravy.

Tehotenstvo

Olejujte

1. Olivový

Dobrú službu vám spraví aj obyčajný kuchynský olivový olej alebo z lekárne.

2. Mandľový
Kombinácia mandľového a olivového oleja lisovaného za studena s éterickým olejom Gerániium vám pomôže aj pri tehotenskom strese.

3. Detský
To, čo neublíži dieťatku, neublíži ani dospelému. Na masáž hrádze môžete použiť aj detský olejček, najlepšie v organickej kvalite.

4. Éterický olej
Na pôrod vás má naladiť nielen fyziologicky, ale vďaka éterickým zložkám aj psychicky a dodať vám pocit sebadôvery. Obsahuje olivový olej, slnečnicový, pšeničné klíčky a éterické oleje.

5. Prírodný
Bez minerálnych ropných olejov, obsahuje len čisto prírodné zložky z mandlí, zo pšeničných klíčkov, ruže damascénskej a šalvie muškátovej. Obsahuje veľké množstvo vitamínu E, ktorý pomáha uvoľniť tkanivo hrádze a zvyšuje jej elasticitu.

Autor: Mamina

Ďalšie články z tejto sekcie

Sexuálne obťažovanie v práci nie je flirt: Ako sa voči nemu ubránite

Sexuálne obťažovanie v práci nie je flirt: Ako sa voči nemu ubránite

dnes
Nechce sa vám zajtra do práce, pretože s vami nezaobchádzajú práve najslušnejšie? A netýka sa to ani tak kolegiálneho správania, ako... Čítať viac
 
Aby vám jar nezačala bolesťami: Doprajte si teplo, hygienu a pitný režim

Aby vám jar nezačala bolesťami: Doprajte si teplo, hygienu a pitný režim

včera
Zápaly močových ciest sú druhým najčastejším dôvodom predpisovania antibiotík a trápia predovšetkým ženy v produktívnom veku.... Čítať viac
 
Odborníčka na vzťahy: Nevera sa dá prehltnúť, chce to však trpezlivosť

Odborníčka na vzťahy: Nevera sa dá prehltnúť, chce to však trpezlivosť

30.03.2015
Riešite vo svojom vzťahu problém nevery a neviete, ako ďalej? Máte neverníkovi ešte dať šancu alebo urobiť za vzťahom hrubú čiaru?... Čítať viac
 
Pôrod doma alebo v zahraničí? Stále ťažká voľba budúcich matiek

Pôrod doma alebo v zahraničí? Stále ťažká voľba budúcich matiek

29.03.2015
Nie je to tak dávno, čo hlavným cieľom každej tehotnej, bolo porodiť hlavne v zdraví a rýchlo, nanajvýš držať za ruku partnera či poskákať... Čítať viac
 
Pozor na obličkové kamene: Pred jarným detoxom sa dajte vyšetriť

Pozor na obličkové kamene: Pred jarným detoxom sa dajte vyšetriť

28.03.2015
Ak ste sa dali na očistné pitie štiav až do Veľkej noci, pozor na veľké dávky rebarbory či špenátu. Možno vaše obličky už volajú o pomoc.... Čítať viac
 
 

wanda.sk