Príprava na pôrod: Ako a čím masírovať hrádzu?

22.01.2014

Odpovieme vám na najčastejšie otázky, ktoré vás trápia.

Chcete zmierniť alebo sa úplne vyhnúť nástrihu či natrhnutiu? Masírujte si v tehotenstve hrádzu.

Chcete zmierniť alebo sa úplne vyhnúť nástrihu či natrhnutiu? Masírujte si v tehotenstve hrádzu.Autor: Profimedia.sk

Odporúča sa budúcim mamičkám hrádzu masírovať?
Hrádza je miesto medzi pošvovým vchodom a konečníkom, tvorené tkanivom a kožou, ktoré je počas 2. doby pôrodnej najviac namáhané prechodom hlavičky. Preto sa odporúča pripraviť túto oblasť na záťaž spojenú s napínaním tak, aby bolo tkanivo a koža dostatočne elastické a nedochádzalo k natrhnutiu či nástrihu. Skúsenosti pôrodných asistentiek, ako aj mamičiek, ktoré takúto prípravu absolvovali, dokazujú, že má opodstatnenie.

Znamená to, že ak si budem masírovať hrádzu, pri pôrode sa nenatrhnem?
Samozrejme, že to musí byť v kombinácii s vhodnou polohou pri pôrode. Ak by vás aj napriek masáži hrádze pri pôrode neminul nástrih alebo by ste sa natrhli, je veľmi pravdepodobné, že svalstvo hrádze sa rýchlejšie zahojí, čo nie je na zahodenie.

Môžem si pri neodbornom praktizovaní masáže hrádzu alebo okolité tkanivo poškodiť?
Masáž hrádze treba robiť v určitej polohe a presne opísanými postupmi. Inak sa môže vyskytnúť poškodenie tohto tkaniva.

Ako presne ju teda treba robiť?
Pred masážou treba dodržiavať hygienické zásady. Umyte si ruky a olej si iba nanášajte na prsty, nenamáčajte ich do fľaštičky. Neodporúča sa robiť masáž hrádze, ak sa u vás vyskytuje pošvový výtok, infekcia alebo pálenie či svrbenie pošvy. A ani vtedy, ak je vám to vyslovene nepríjemné – aj keď tento pocit má na začiatku masáže väčšina žien. Masáž hrádze je možné robiť niekoľkými spôsobmi – za pomoci špeciálnych balónikov, ktoré sa po zavedení do pošvy nafukujú na určitú veľkosť, alebo ručnou masážou, buď palcami, alebo prostredníkom a ukazovákom. Prsty treba vsunúť jemne do pošvy a masírovať zo strany na stranu, pričom vždy „naspodu“ zatlačiť stenu pošvy smerom nadol a dopredu.

Môže mi s tým pomôcť aj partner, ak to tam dolu dosť dobre nezvládam?
Určite môže partner pomôcť. Potrebné je zaujať polohu v polosede, s pokrčenými nohami. Najlepšie je precvičiť si to a poradiť sa s pôrodnou asistentkou v kurzoch predpôrodnej prípravy.

Tehotenstvo

Olejujte

1. Olivový

Dobrú službu vám spraví aj obyčajný kuchynský olivový olej alebo z lekárne.

2. Mandľový
Kombinácia mandľového a olivového oleja lisovaného za studena s éterickým olejom Gerániium vám pomôže aj pri tehotenskom strese.

3. Detský
To, čo neublíži dieťatku, neublíži ani dospelému. Na masáž hrádze môžete použiť aj detský olejček, najlepšie v organickej kvalite.

4. Éterický olej
Na pôrod vás má naladiť nielen fyziologicky, ale vďaka éterickým zložkám aj psychicky a dodať vám pocit sebadôvery. Obsahuje olivový olej, slnečnicový, pšeničné klíčky a éterické oleje.

5. Prírodný
Bez minerálnych ropných olejov, obsahuje len čisto prírodné zložky z mandlí, zo pšeničných klíčkov, ruže damascénskej a šalvie muškátovej. Obsahuje veľké množstvo vitamínu E, ktorý pomáha uvoľniť tkanivo hrádze a zvyšuje jej elasticitu.

Autor: Mamina

Ďalšie články z tejto sekcie

Silikónové implantáty: Lekári varujú pred vzácnou formou rakoviny

Silikónové implantáty: Lekári varujú pred vzácnou formou rakoviny

dnes
Úrady varujú Francúzky s prsníkovými implantátmi pred rakovinou. Majú sa ženy so zväčšeným poprsím naozaj báť alebo ide len o prehnanú... Čítať viac
 
Brigita bola tehotná, keď jej zistili rakovinu: V ohrození bola ona i dieťa

Brigita bola tehotná, keď jej zistili rakovinu: V ohrození bola ona i dieťa

dnes
Všetko bolo v poriadku až do ôsmeho mesiaca tehotenstva. Na krčku maternice mi našli nález. V ohrození sme boli obaja. Dieťa aj ja,“... Čítať viac
 
Výnimočná modelka: Maddie vás prinúti pozerať na Downov syndróm inak

Výnimočná modelka: Maddie vás prinúti pozerať na Downov syndróm inak

20.05.2015
Maddy má osemnásť rokov a už od detstva túžila byť modelkou. Svoje postihnutie Downovým syndrómom nevníma ako hendikep, naopak, považuje... Čítať viac
 
Vychutnajte si leto! A teraz bez mykóz

Vychutnajte si leto! A teraz bez mykóz

19.05.2015
Milujete leto, teplo a more? Bezstarostný oddych, relax a pohoda na pláži sa však môžu zmeniť na peklo. Čítať viac
 
Záhada života: Žena porodila dvojčatá, ktoré majú dvoch odlišných otcov

Záhada života: Žena porodila dvojčatá, ktoré majú dvoch odlišných otcov

18.05.2015
Nezvyčajný spor o alimenty riešil nedávno americký súd. Žena požadovala od svojho bývalého priateľa výživné na dvojčatá. Keď si súd... Čítať viac
 
 

wanda.sk