Príprava na pôrod: Ako a čím masírovať hrádzu?

22.01.2014

Odpovieme vám na najčastejšie otázky, ktoré vás trápia.

Chcete zmierniť alebo sa úplne vyhnúť nástrihu či natrhnutiu? Masírujte si v tehotenstve hrádzu.

Chcete zmierniť alebo sa úplne vyhnúť nástrihu či natrhnutiu? Masírujte si v tehotenstve hrádzu.Autor: Profimedia.sk

Odporúča sa budúcim mamičkám hrádzu masírovať?
Hrádza je miesto medzi pošvovým vchodom a konečníkom, tvorené tkanivom a kožou, ktoré je počas 2. doby pôrodnej najviac namáhané prechodom hlavičky. Preto sa odporúča pripraviť túto oblasť na záťaž spojenú s napínaním tak, aby bolo tkanivo a koža dostatočne elastické a nedochádzalo k natrhnutiu či nástrihu. Skúsenosti pôrodných asistentiek, ako aj mamičiek, ktoré takúto prípravu absolvovali, dokazujú, že má opodstatnenie.

Znamená to, že ak si budem masírovať hrádzu, pri pôrode sa nenatrhnem?
Samozrejme, že to musí byť v kombinácii s vhodnou polohou pri pôrode. Ak by vás aj napriek masáži hrádze pri pôrode neminul nástrih alebo by ste sa natrhli, je veľmi pravdepodobné, že svalstvo hrádze sa rýchlejšie zahojí, čo nie je na zahodenie.

Môžem si pri neodbornom praktizovaní masáže hrádzu alebo okolité tkanivo poškodiť?
Masáž hrádze treba robiť v určitej polohe a presne opísanými postupmi. Inak sa môže vyskytnúť poškodenie tohto tkaniva.

Ako presne ju teda treba robiť?
Pred masážou treba dodržiavať hygienické zásady. Umyte si ruky a olej si iba nanášajte na prsty, nenamáčajte ich do fľaštičky. Neodporúča sa robiť masáž hrádze, ak sa u vás vyskytuje pošvový výtok, infekcia alebo pálenie či svrbenie pošvy. A ani vtedy, ak je vám to vyslovene nepríjemné – aj keď tento pocit má na začiatku masáže väčšina žien. Masáž hrádze je možné robiť niekoľkými spôsobmi – za pomoci špeciálnych balónikov, ktoré sa po zavedení do pošvy nafukujú na určitú veľkosť, alebo ručnou masážou, buď palcami, alebo prostredníkom a ukazovákom. Prsty treba vsunúť jemne do pošvy a masírovať zo strany na stranu, pričom vždy „naspodu“ zatlačiť stenu pošvy smerom nadol a dopredu.

Môže mi s tým pomôcť aj partner, ak to tam dolu dosť dobre nezvládam?
Určite môže partner pomôcť. Potrebné je zaujať polohu v polosede, s pokrčenými nohami. Najlepšie je precvičiť si to a poradiť sa s pôrodnou asistentkou v kurzoch predpôrodnej prípravy.

Tehotenstvo

Olejujte

1. Olivový

Dobrú službu vám spraví aj obyčajný kuchynský olivový olej alebo z lekárne.

2. Mandľový
Kombinácia mandľového a olivového oleja lisovaného za studena s éterickým olejom Gerániium vám pomôže aj pri tehotenskom strese.

3. Detský
To, čo neublíži dieťatku, neublíži ani dospelému. Na masáž hrádze môžete použiť aj detský olejček, najlepšie v organickej kvalite.

4. Éterický olej
Na pôrod vás má naladiť nielen fyziologicky, ale vďaka éterickým zložkám aj psychicky a dodať vám pocit sebadôvery. Obsahuje olivový olej, slnečnicový, pšeničné klíčky a éterické oleje.

5. Prírodný
Bez minerálnych ropných olejov, obsahuje len čisto prírodné zložky z mandlí, zo pšeničných klíčkov, ruže damascénskej a šalvie muškátovej. Obsahuje veľké množstvo vitamínu E, ktorý pomáha uvoľniť tkanivo hrádze a zvyšuje jej elasticitu.

Autor: Mamina

Ďalšie články z tejto sekcie

Podporujte deti v tvorivosti: Vyrobte si spolu plastelínu

Podporujte deti v tvorivosti: Vyrobte si spolu plastelínu

18.09.2014
Aj vaše deti milujú plastelínu? Nemusíte za ňu utrácať peniaze, vyrobte si svoju vlastnú. Výborne sa čistí a deťom neublíži, aj keby... Čítať viac
 
Chystáte sa na lyžovačku? Využite ponuku First momentov!

Chystáte sa na lyžovačku? Využite ponuku First momentov!

16.09.2014
Aj keď len nedávno skončilo leto, práve teraz je najideálnejšia chvíľa na zorganizovanie rodinnej lyžovačky. Práve je obdobie First... Čítať viac
 
Nešportujete, lebo máte malé dieťa? Vyskúšajte strollering

Nešportujete, lebo máte malé dieťa? Vyskúšajte strollering

15.09.2014
Venujete všetok čas len svojmu dieťatku a na vylepšenie postavy ani nepomyslíte? Existuje spôsob, ako urobíte niečo pre seba, dokonca... Čítať viac
 
Dobré správy: Vláda schválila asistentov pre deti so zdravotným postihnutím

Dobré správy: Vláda schválila asistentov pre deti so zdravotným postihnutím

13.09.2014
Konečne pozitívne správy pre školy aj rodičov! Požiadavky na asistentov učiteľa pre deti so zdravotným postihnutím, splní ministerstvo... Čítať viac
 
Mama autistu: Naše zákony majú pre autistov vyhladzovací efekt

Mama autistu: Naše zákony majú pre autistov vyhladzovací efekt

13.09.2014
Oficiálny počet autistov na Slovensku nie je známy. Sú zaradení do kategórie zdravotne postihnutých a to ich rodičom komplikuje život.... Čítať viac