Mamina

Výchovná metóda mamy Nonky: Pevné pravidlá

01.09.2009

Zvládnuť štyri deti pri zdravom rozume? A bez použitia násilia a manžela? Podľa "supermatky" to ide!

Nonkina výchovná metóda držať deti nakrátko je efektívna.

Nonkina výchovná metóda držať deti nakrátko je efektívna.Autor: Profimedia.sk

Nonkin muž Andrej Šarov je umelec. Slávny a uznávaný, ale umelecká duša. Prejavuje sa to napríklad tak, že keď ide do obchodu, kúpi dva jogurty a malinový sirup, hoci má doma štyri hladné krky a žena ho poslala kúpiť niečo na večeru. Ale ten sirup mal krásnu etiketu a zdalo sa mu, že Oľa a Varja jogurty aj tak nejedia. Andrej je maliar a fotograf, módny návrhár a scénický výtvarník. Je to aj schopný vyrábač malých krásnych dievčatiek, zarábač peňazí a dokonalý zabávač, ale inak je jeho praktické využitie v domácnosti nulové.

„Využitá“ manželka

Nonka je zubná chirurgička a mamka štyroch krásnych dcér. Najstaršej dvanásťročnej Tajsie, deväťročnej Oli, ktorú si pred rokom zobrali z detského domova, šesťročnej Varje a trojročnej Anfisy. Keď Nonka oznámila svetu, že si chce adoptovať dieťa, tak som si myslela, že jej určite preskočilo. Vnímala som ju vždy ako mierne spomalenú a nedostatočne akčnú do života s tromi deťmi. Oveľa viac času pri mojich návštevách trávila zadumaná uprostred kuchyne ako švihajúca za sporákom. Vždy veľa rozprávala o tom, ako musí deti kúpať a voziť ich na krúžky a aké je to strašné, ale bola som presvedčená, že nič z toho naozaj nerobí, lebo na upratovanie a varenie mala tetu Nasťu a na opatrovanie detí mladú dievčinu Viku. Mala som neodbytný pocit, že rodí deti stále dookola len preto, aby bola zaujímavá.

Leto v Detve

A jedného dňa, sama dodnes neviem ako, sa celá táto mnohodetná moskovská rodina ocitla na dvore našej chaty v Detve. A prišli nielen na takú hocijakú návštevu, ale na poriadnu ruskú, čo znamená na tri plné týždne. Plánovala som sa vyhnúť Detve oblúkom, ale privítať som „našich Rusov“ musela. A bola som v pasci. Varvarka a Anfiska sú najmilšie a najprítulnejšie dievčičky pod detvianskym slnkom a Tasja vyrástla zo zlej malej ničomnice na moju mladú priateľku, s ktorou som mala chuť tráviť čas. Len Oľa sa mi zdala cudzia. A veď aj bola, vyzerala inak ako malé „šarovčatá“ a snažila sa byť neviditeľná. Pohybovala sa úplne potichu, oči mala stále sklopené a chodila popri stene.

Bez Naste a bez Viki

Keď som po pracovnom týždni prišla s mojím synkom Miškom opäť do Detvy, cítila som sa ako na návšteve v ruskej chate. Všade sa sušili hríby a materina dúška, na sporáku stáli šči, vynikajúca ruská polievka z kyslej kapusty, a hríby so zemiakmi. Nonka si nakosila žihľavu na vývar na vlasy a navarila deťom päť litrov kompótu z malín a lesných jahôd. Všetci sa práve zberali do lesa po ďalšie dary zeme. Dievčatá mali šatôčky na hlavách a každá košík s nožíkom. Pridali sme sa s Miškom k nim. Môj jediný syn začal po troch krokoch nariekať, že tu ho pichá, tam ho bolí, ale nie tak ruské dievčatá. Celé natešené behali po lese a maliny namiesto toho, aby si ich hneď džgali do úst, nosili mame do plastovej nádoby. Na večerný koláč, pochopiteľne. A ja som bola v šoku, lebo som videla pred sebou úplne novú a schopnú ženu.

Nonkin systém

Žiadnemu z Nonkiných dievčatiek nenapadne behať po dome bez papúč, keď sa zobudia hneď sa prezlečú do pripravených domácich sukienok a urobia si vrkôčiky. Nejdú si hneď ľahnúť k telke, ale kreslia obrázky, Varja kreslí hlavne noty s kvietkami, češú bábiky, alebo prestierajú na stôl! Pred žiadnym jedlom nezjedia ani čipsík, ani cukrík, kým nedojedia, nevstanú od stola. Ak niečo chcú, vždy sa opýtajú mamy. Večer ich Nonka po poradí, od najmladšej po najstaršiu zvoláva do kúpeľne. V Detve nebola teplá voda, tak ich jednu za druhou okúpala v lavóre a poslala do postele. Ani jednému z detí ani vo sne nenapadne vyjednávať, že ešte chvíľu, že ešte jednu rozprávku. A odvrávať – podľa mňa ani nevedia, čo znamená.

Výchova a lá pevná ruka

Tento dokonalý rodinný stroj sa podarilo Nonke zostaviť a udržiavať v chode absolútnou dôslednosťou. To čo povie, na tom trvá a nepoľaví. Nepozná slová, že dobre ešte jednu – rozprávku, hranolček, minútu – a nepoužíva nesplniteľné hrozby – už nikdy ti nič nekúpim a počkaj, zbijem ťa remeňom. Na vlastné oči som videla, ako Varja s Oľou otrhali ešte nezrelé jablká a dostali za to trest – deň bez sladkostí. O štvrtej poobede som nakladala všetkým zmrzlinu a Varja s Oľou odmietli samy od seba so slovami, že „my máme dnes trest“. K dôslednosti pridala Nonka ešte pravidelnosť – na raňajky rezance s mliekom – ruská detská obľúbená klasika, na obed nevyhnutne polievka a na večeru syr, ovocie a zelenina. Fakt je, že Nonka, keď sa nahnevá, dokáže hrôzostrašne kričať. Aj ja by som fungovala ako hodinky, keby som vedela, čo ma čaká, ale za týždeň som ju počula kričať len trikrát. A to je celkom dobrá štatistika.

Musím dodať, že Nonka dievčatá nikdy, ale naozaj nikdy nebije. Posiela ich do kúta, čo je overený a humánny variant takzvanej tichej stoličky. V kúte sa ostáva dovtedy, kým sa previnilec neupokojí, lebo dievčatká ako všetky deti, sem-tam dostanú poriadny amok.

Moskovská pravidelnosť

Nonkine dievčatá sú štíhle a majú vyšportované postavičky. Recitujú, spievajú, maľujú a hrajú na klavíri. Tasja má maliarsky talent po Andrejovi a chodí do Moskovského akademického umeleckého lýcea pre nadané deti. Spolu s ostatnými babami chodí raz týždenne na plávanie, dvakrát do „ingliš drama skul“, kde hrajú po anglicky detské divadelné predstavenia a do tvorivých dielní. Oľa, Varja a Anfisa chodia dvakrát v týždni na „baľnuju choreografiju“, teda na balet. Varja miluje svoje „spartivnobaletnyje tancy“ a hru na klavíri. Anfiska, čuduj sa svete, chodí ešte na „estradnyj vokal“, čo znamená, že sa učí spievať do mikrofónu. No a Olinka, ktorá má šikovnosti aj viditeľného talentu zatiaľ najmenej, je majsterka len v prežití po ôsmich rokoch v ruskom decáku, chodí každý deň na „teatr mody“,divadlo módy, kde sa učí chodiť a správať sa ako mladá dáma. Lebo je to naozaj zatiaľ ešte také šteňa zatúlané.

O Olinke

Oľa mierne, ale asi navždy narušila a zmenila Nonkinu rodinu. Prvý rok bol ozaj zlý, Oľa dostávala úzkostné hysterické záchvaty, lebo sa bála, že ju vrátia do domova, v noci nespala, bila mladšie dievčatá, upútavala na seba pozornosť extrémnymi vecami. Andreja sa bála a Nonke sa strašne podlizovala. Žalovala na dievčatá, klamala a tvárila sa, že je hlúpejšia ako naozaj je. Často sa správala tak, aby si zaslúžila trest. Jediný Andrej ju dokázal potrestať, lebo Nonku spočiatku strašne dojímala, že ju vždy radšej poľutovala, akoby uplatnila všeobecne v rodine platiaci meter.

Po roku a pol prijala Nonka Andrejov spôsob. Oľa začala v šarovovskej rodine nový život a treba z nej urobiť človeka. Žiadne ľutovanie, ale tvrdá práca. A funguje to. Videla som Oľu ešte ako „minimauglího“ v detskom domove, dnes je to už viac dievča ako vĺča.

Timurovský epilóg

Keď sme posledný letný večer v Detve sedeli a pili víno, deti, samozrejme, okúpané, vytancované a vyrecitované, s hodvábnymi vláskami a nažehlenými pyžamkami dávno spali, tak nám Nonka medzi rečou povedala, že v tom istom domove, odkiaľ má Oľu, videla jedného úplne smutného päťročného černoška....

Autor: Dana RÓŽOVÁ

Ďalšie články z tejto sekcie

titulok

titulok

13.04.2016
 
Portál iMamina.sk sa s vami lúči

Portál iMamina.sk sa s vami lúči

06.11.2014
Portál iMamina.sk sa dnes lúči so svojimi čitateľkami. Čítať viac
 
 

Náš dvojročný chlapček nikdy neprespí celú noc!

30.10.2014
Môj 2 ročný synček ešte ani raz neprespal celú noc, budí sa aj 2,3 niekedy aj 4x za noc. Raz sa pýta z postielky ku mne, potom pýta kakauko,... Čítať viac
 
 

Trápil nás vírus "ústa, ruka, noha"!

29.10.2014
Môj syn mal pred troma týždňami akútny zápal priedušiek, strávil 5 dni v nemocnici a na šiesty deň, keď bol už doma dostal vírus s názvom... Čítať viac
 
 

Ako ošetrovať ranu po očkovaní na TBC?

28.10.2014
Môjmu 3-mesačnému synčekovi praskla ranka po očkovaní proti TBC a vytiekol z nej hnis. V poradni mi lekárka kázala vytierať to liehom,... Čítať viac
 
 

Výchovná metóda mamy Nonky: Pevné pravidlá
Dana RÓŽOVÁ