Sútaž s mediskin
 
 

Pozrite sa na svoje prsia a zistíte, či ste v tom!

15.03.2014

Jedným z prvých príznakov tehotenstva je zväčšenie, spevnenie ale aj skrásnenie pŕs.

Prsia v tehotenstve môžu narásť až o jedno číslo.

Prsia v tehotenstve môžu narásť až o jedno číslo.Autor: Profimedia.sk

Mliečne žľazy podliehajú vplyvu pohlavných hormónov - estrogénov a progesterónu - v čase pohlavného dospievania, menštruácie a hlavne v tehotenstve, pri pôrode a dojčení.

Rast prsníkov v tehotenstve

Jedným z najzjavnejších rozdielov je zmena veľkosti. Už počas prvých desiatich dní po otehotnení prebieha bujný rast mliečnych žliaz a prsia sa vám môžu zväčšiť aj o jedno číslo! Potom je mesiac pokoj a po mesiaci sa rast obnovuje, nie však už takým rýchlym tempom. Toto zväčšenie je prísne individuálne, niektorým mamkám sa prsia nemusia zväčšiť vôbec, ale žiadne strachy, nemá to žiadny vplyv na dojčenie a tvorbu mlieka. Po pôrode vás prsia prekvapia ešte raz, keď sa naplnia mliekom. V priemere sa môžu zväčšiť až o pol kila. Ak sa vám prsia zväčšujú prirýchlo, často je tento rast bolestivý. Keďže koža na týchto miestach je pomerne voľná, strie na prsiach sú skôr zriedkavé.

Prsia v tehotenstve menia hormóny

K zväčšeniu pŕs a k ich prekrveniu dochádza vplyvom hormónov, k zvýšeniu počtu alveol - komôrok, v ktorých sa tvorí sekrét. Tieto alveoly sa rozrastajú a v dôsledku toho sa, presne ako pri menštruácii, prsia zväčšujú. V tehotenstve sa zvyšuje aj tvorba hormónu prolaktínu, ktorý sa tvorí v hypofýze, podmozgovej žľaze. Prolaktín má zas priamo „na svedomí“ rast buniek, ktoré vyrábajú materské mlieko. Na naše prsia vplýva veľmi priaznivo aj tehotenský HCG hormón. Tvorí sa v placente, stará sa o priaznivé napredovanie tehotnosti a chráni tkanivo mliečnych žliaz.

Pigmentácia a mledzivo

Ďalšou zvláštnou tehotenskou zmenou je stmavnutie bradaviek a dvorcov, rodidiel, linea alba pod pupkom a všetkých miest na tele, kde máte viac pigmentu. Dvorce a bradavky sa navyše aj zväčšujú - dvorce sa môžu aj o 5 centimetrov a bradavky viac ako centimeter. Prsia tmavnú, lebo tehotenské hormóny aktivizujú činnosť melanocitov - kožných buniek, ktoré vyrábajú pigment melanín. Už v druhom trimestri môžu vaše prsia začať produkovať mlezivo - kolostrum, ktoré sa postupne mení na materské mlieko. Tento proces sa začína u každej ženy v inom čase. U niekoho v tehotenstve, u niekoho až po pôrode.

Autor: Dana Róžová

Ďalšie články z tejto sekcie

Núdzová tabletka antikoncepciu nenahradí! Toto by ste o nej mali vedieť

Núdzová tabletka antikoncepciu nenahradí! Toto by ste o nej mali vedieť

včera
Čím skôr núdzovú tabletku užijete, tým je účinnejšia. Neužívajte ju častejšie, môže narušiť pravidelné krvácanie. Čítať viac
 
Výtok z prsníka spustia antidepresíva, tesná podprsenka, ale i rakovina

Výtok z prsníka spustia antidepresíva, tesná podprsenka, ale i rakovina

02.05.2016
Ak nedojčíte a z bradaviek vám začne vytekať tekutina, okamžite navštívte lekára. Často sa za výtokom skrýva diagnóza, ktorá ohrozuje... Čítať viac
 
15 príznakov rakoviny u žien. Porazte ju, kým je ešte čas!

15 príznakov rakoviny u žien. Porazte ju, kým je ešte čas!

01.05.2016
Nezmizne, keď pred ňou zatvoríte oči. Ktoré príznaky by nemala ignorovať žiadna žena? Čítať viac
 
Za únik moču sa hanbiť nemusíte. Inkontinencia trápi aj mladšie ženy

Za únik moču sa hanbiť nemusíte. Inkontinencia trápi aj mladšie ženy

30.04.2016
Samovoľný únik moču trápi čoraz mladšie ročníky. Ako si s týmto problémom poradiť? Čítať viac
 
Čím viac dojčíte, tým lepšia antikoncepcia: Ako často a ako dlho treba?

Čím viac dojčíte, tým lepšia antikoncepcia: Ako často a ako dlho treba?

28.04.2016
Dá sa na dojčenie ako antikoncepciu úplne spoľahnúť? Áno, ak ovládate základné pravidlá prírody! Čítať viac
 
 

wanda.sk