Tip redakcii
 

Mami, nechcem pusu: Odpútavanie sa je prirodzené

Deti sa od rodičov odpútavajú na viackrát, prvý raz už v predškolskom veku. Potom môže prísť znovu priblíženie, a najväčšie odtiahnutie nastane v puberte. Kedy je odťahovanie od rodičov v norme a kedy treba spozornieť?

05. novembra 2014, 09:00
Ak sa vaše dieťatko odťahuje a odmieta nežnosti, neberte to osobne...

Ak sa vaše dieťatko odťahuje a odmieta nežnosti, neberte to osobne...

Autor: profimedia.sk

"Rodičia by mali odpútavanie a odťahovanie sa rešpektovať bez výčitiek a zároveň s tým, aby dieťa vedelo, že sa môže kedykoľvek znova pritúliť, ak bude chcieť," radí psychologička.

Čítajte viac:

Nový rodičovský trend z Česka: "Deti nevychovávame"

Niekedy sú z tých zmien zmätené aj samé deti a potrebujú čas, aby si to v hlave upratali. Takže sa nečudujte, ak sa k vám pubertálny synak v nečakanej chvíli opäť pritúli, aby zase aspoň na chvíľu bol vaším bábätkom. Je to úplne normálne, rovnako ako to, že postupne sa dostanete do úzadia a na vaše miesto sa dostanú rovesníci.

Sladká pusa od spolužiačky bude ako výhra prvej ceny v lotérii. No stále to bude vaše dieťa, ktoré potrebuje bezpečie u rodičov a rado sa k vám vráti. Je dôležité, aby ste si nevynucovali bozky a objatia, ale naopak boli vždy pripravení ich poskytnúť.

Čo ak sa dieťa odťahuje až příliš?

Existuje malá skupina detí, ktoré majú prirodzene menšiu potrebu fyzického kontaktu a nemá to pre nich neskôr žiadne negatívne následky. Napriek tomu treba pri dieťati, ktoré odmieta fyzický kontakt, spozornieť.

„Môže to čosi naznačovať. Napríklad, že zažilo vo fyzickom kontakte niečo zlé – prekročenie hraníc, niekto mu ublížil – alebo mohlo mať fyzického kontaktu málo a nenaučilo sa, ako je to byť s niekým nablízku. A je tu aj možnosť, že ide o závažnejšiu patológiu, napríklad autizmus. Preto to treba individuálne preskúmať,“ vraví psychologička.

No aj ten najprítulnejší chlapček raz dospeje do bodu, kedy sa od vás začne odťahovať a pred božtekom odvracať. Pre nás mamy to zvykne byť bolestivé, ale musíme to rešpektovať. Dieťa sa vyvíja smerom k samostatnejšej bytosti a my sme tu od toho, aby sme mu pomohli a podporili ho.

Autor: imamina.sk

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

CHCETE SCHUDNÚŤ? Jedzte hlinu! Nie, nezbláznili sme sa

Určitý druh zeminy naozaj pomáha pri prevencii obezity. Za štíhle telo...
 

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Partnerský horoskop

Hodíte sa k sebe?

Zistite čo hovoria hviezdy na váš vzťah s partnerom. Našli ste sa?
 
 

Sexuálna kalkulačka

Ako vám to ide v posteli?

Z mena a dátumu sa dá kadečo vyčítať. Ako si užívate sex so svojím partnerom?
 
 
Mami, nechcem pusu: Odpútavanie sa je prirodzené
imamina.sk