predplatne
 
Zdravie   Deti

10 krát o umývaní rúk

23.01.2014

Až 60% z nás si ruky neumýva dostatočne! Ako to naučiť aj naše deti naozaj správne?

Dbajte na správnu hygienu rúk detí.

Dbajte na správnu hygienu rúk detí.Autor: Profimedia.sk

Na otázky, ako si umyť ruky naozaj do čista, odpovedá PharmDr. Jana Kubíková, PhD., primárka Oddelenia centrálnej sterilizácie z Národného ústavu srdcových chorôb.

1. Čo hrozí, ak hygienu rúk zanedbáme?

Riskujete najmä ochorenia tráviacej sústavy, ktoré vyvolávajú rôzne mikroorganizmy nachádzajúce sa aj na pokožke neumytých rúk, z ktorých sa následne môžu dostať do vášho organizmu ústami a vyvolať ochorenie. Cesta prenosu je fekálno-orálna a spôsobené ochorenia patria do skupiny alimentárnych ochorení, ktoré sa prejavujú nevoľnosťou, vracaním a riedkou stolicou niekoľkokrát denne. U detí do veku piatich rokov sú to predovšetkým gastroenteritídy vyvolané rotavírusmi, salmonelami, shigellami a yersiniami. V závažných prípadoch môže dôjsť k nadmernému úbytku vody, čo spôsobí dehydratáciu organizmu. Liečba sa veľakrát končí infúznou terapiou na lôžku v zdravotníckom zariadení. Vážnym ochorením je žltačka (hepatitída) typu A, ktorej pôvodcom je vírus hepatitídy typu A a nazýva sa aj chorobou špinavých rúk. Patogénne organizmy sa dostávajú do tela prostredníctvom jedla kontaminovaného pri príprave neumytými rukami alebo pri jeho konzumácii špinavými rukami. Preto je dôležité starať sa o ruky a dbať, aby boli čisté. Ako prvé po príchode domov, pred prípravou jedla alebo po použití toalety si treba ruky dôkladne umyť. Ruky je však potrebné umyť viackrát za deň, aj keď nevykonávame činnosť, pri ktorej by mohlo dôjsť ku kontaminácii pokožky rúk.

PharmDr. Jana Kubíková, PhD., odborníčka na dezinfekciu a sterilizáciu

2. Ochráni umývanie rúk pred chrípkou?

Áno. Chrípka sa prenáša vzduchom, ide o kvapôčkovú infekciu. Chrípkový vírus je odolný proti vonkajším vplyvom, prežíva pri izbovej teplote alebo v zaschnutých kvapkách hlienu. Pretrváva na predmetoch a na rukách. Umývaním rúk znižujeme riziko prenosu vírusu chrípky. Čisté ruky sú jedným z faktorov prevencie vzniku a šírenia chrípky. 

3. Ako má umytie rúk správne vyzerať?

Z rôznych výskumov vyplynulo, že vysoké percento ľudí si ruky neumýva správne. Dôležité je používať tečúcu vodu a mydlo. Voda by mala byť vlažná, lepšie však teplá, podľa toho, akú kto znesie. Pred umytím je vhodné zložiť prstene. Mydlo má dve funkcie: zmäkčuje vodu, čím zlepšuje umývaciu schopnosť a odstraňuje nečistoty z povrchu rúk. Nanášame ho na vlhké ruky. Mydlo nanesené na suché ruky sa nedostane na celý povrch rúk a zvlhčením vodou sa rýchlo zmýva. Dĺžka umývania rúk od napenenia po prvé spláchnutie by mala byť minimálne dvadsať, optimálne tridsať sekúnd. Techniku umývania zvolíme tak, aby bola umytá celá plocha rúk napeneným mydlom. Nezabúdajme na kritické miesta ako priestory medzi prstami, lôžka nechtov, palce. Potom ruky opláchneme tečúcou vodou a dôsledne vysušíme. Celý proces umývania rúk by mal trvať približne dve minúty.

4. Tekuté alebo pevné mydlo?

Tekuté, pretože je v chránenej dávkovacej nádobe. Na trhu sú už dávkovače mydla so senzorom, takže nádobky, na ktorej môžu byť nečistoty, sa ani nedotknete. Pevné mydlo zostáva vlhké, lebo ho nanášame na vlhké ruky a vlhkosť je vhodné prostredie na rozmnožovanie mikroorganizmov, najmä plesní. Ak musíte použiť mydlo v pevnej forme, nikdy ho neodkladajte do misky, ale zaveste do sieťky, aby sa čím skôr vysušilo. V detskom veku sú vhodné detské mydlá, ale tie sa, žiaľ, predávajú väčšinou v tuhej forme...

5. Ako vybrať detské mydlo?

Dobre si prečítajte jeho zloženie. Bežne sa v detských mydlách nachádza kamilkový olej, glycerín, mandľový olej, E vitamín, ľubovník, nechtík. To všetko sú potencionálne alergény. Ak už o alergii dieťaťa viete, alergizujúcim zložkám sa treba vyhnúť, pretože pokožka by na ne mohla reagovať zápalovým procesom. Mydlo má ruky aj zvláčňovať, pretože na drsnej, suchej pokožke sa vytvárajú maličké trhlinky, ktoré môžu byť vstupnou bránou infekcie. Výsledkom sú zápaly kože. Zvláčňujúci účinok má napríklad glycerín alebo mandľový olej. Ak ste na tieto zložky alergický, a teda vaše mydlo zvláčňujúce látky neobsahuje, treba na ruky použiť vhodný krém alebo olej.

6. Sú antibakteriálne mydlá vhodnejšie?

Antibakteriálne mydlá sa neodporúčajú používať každodenne v bežnom živote. Antibakteriálna zložka spravidla vysušuje pokožku. Dobré sú však v rôznych kritických obdobiach, napríklad pri výskyte chrípky, návšteve rizikových priestorov z hľadiska infekcie. Pri možnom stretnutí s norovírusmi alebo rotavírusmi sú obyčajné antibakteriálne mydlá neúčinné. Účinné sú dezinfekčné prostriedky na báze alkoholu, ktoré však nie sú vo forme mydla. Umytie mydlom nahrádzajú alkoholom napustené utierky, ktoré mikroorganizmy usmrtia a zotretím čiastočne odstránia z povrchu aj nečistoty. Populárne gély, ktoré sa nanesú na ruky a nechajú sa uschnúť na pokožke, usmrtia mikroorganizmy, ale nečistoty neodstránia, preto je pri znečistených rukách dôležité najprv ruky umyť vodou a mydlom a na suché ruky naniesť asi tri mililitre gélu a dobre ho vtrieť do pokožky.

7. Čím ruky najlepšie osušiť?

Vlhké uteráky sú pôdou na rozmnožovanie mikroorganizmov. Najúčinnejší a najbezpečnejší spôsob osušenia je papierovou jednorazovou utierkou. Dôležité je, aby ste si ruky po umytí následne nekontaminovali, napríklad keď umytými rukami uzavriete vodovodný kohútik, ktorý ste predtým chytali špinavými rukami. Pomocou papierovej utierky, ktorou ste si utreli ruky uzavrite aj kohútik a potom ju zahoďte. Alebo používajte malé uteráčiky a po každom použití ich vyperte. Aby ste zneškodnili mikroorganizmy, mali by sa prať pri 60 alebo 90 stupňoch Celzia, vysušiť a vyžehliť, čím dosiahnete sterilizačný účinok. Nie je vhodné používať aviváž, pretože znižuje saciu schopnosť. Takto by ste mali ošetrovať aj bavlnené plienky, oblečenie bábätka či osušky, do ktorých ho budete utierať po kúpaní. Nestačí veci dať do sušičky, horúci vzduch pri sušení nedosiahne účinok žehličky. Horúcovzdušné sušičky nie sú vhodné ani z dôvodu vírenia prachu, ktorý je nosičom baktérií a vírusov. V domácnostiach členovia rodiny väčšinou používajú plátenné alebo froté uteráky, ktoré sa menia dvakrát do týždňa alebo po úplnom namočení. Nie je vhodné sušiť ich na radiátore.

8. Ako majú dbať na hygienu rúk rodičia novorodencov?

U novorodencov je dôležité pravidelné kúpanie a udržiavanie v čistých podmienkach. Rodičia, ktorí sa dieťaťa dotýkajú, by mali mať čisté ruky. Problém môže nastať, už keď mu utrú ústočká špinavými rukami alebo mu nimi podajú cumlík. Netreba zabúdať na umytie rúk po každom prebaľovaní. K dôslednému umytiu rúk odporúčam zložiť z rúk prstene. Držia sa pod nimi mikroorganizmy, ku ktorým sa voda a mydlo nedostane. Aj nožničky alebo klieštiky na nechtíky treba z času na čas umyť saponátom, opláchnuť tečúcou vodou, vysušiť a vydezinfikovať vhodným dezinfekčným prostriedkom. Vyhnete sa tak zápalu pri možnom zastrihnutí do kože, ktoré sa občas môže prihodiť.

9. Kedy začať dieťa učiť správne si umývať ruky?

Zábavnou formou od útleho veku. Sami musíte ísť príkladom, deti rady opakujú po rodičoch a starších súrodencoch.

10. Treba celú domácnosť dezinfikovať?

Každý človek má v sebe istú dávku imunity, ale musí si ju dobudovávať. Ak by žil v sterilnom prostredí, nemá sa organizmus proti čomu brániť a imunitu trénovať. Ak nie sme v ohrozenej oblasti alebo nie je vyhlásená karanténa, netreba to s dezinfekciou preháňať. Ako sa vraví, trocha „špiny“ nezaškodí...

Autor: Jana Stárková

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Hnevá sa? Tieto 3 kroky zaručene skrotia každý záchvaty detskej zlosti

Hnevá sa? Tieto 3 kroky zaručene skrotia každý záchvaty detskej zlosti

06.12.2018
Vzdorovité dieťaťa zvládnete s chladnou hlavou, ak si osvojíte niekoľko rád, ako sa v kritickej situácii zachovať. Čítať viac
 
Nemala maternicu a predsa porodila. Jej bábätko je svetový unikát

Nemala maternicu a predsa porodila. Jej bábätko je svetový unikát

05.12.2018
Neuveriteľné, kam vedecký pokrok dokáže zájsť. V pôrodníctve sa oň najnovšie postarali brazílski lekári. Čítať viac
 
TOP rady, ako posilniť deťom imunitu. No toto radšej neskúšajte

TOP rady, ako posilniť deťom imunitu. No toto radšej neskúšajte

04.12.2018
Zima ešte poriadne neukázala svoju mrazivú tvár a tak je sychravé počasie ideálnym časom na choroby. Posilnite obranyschopnosť organizmu... Čítať viac
 
Nevyliečené do škôlky? Môže sa to zhoršiť, neurobte chybu!

Nevyliečené do škôlky? Môže sa to zhoršiť, neurobte chybu!

03.12.2018
Deti ešte nemajú natoľko silný imunitný systém, aby sa ich telo dokázalo chrániť pred ochoreniami. Čítať viac
 
Geneticky upravené deti sú 1x na svete! Veda sa zbláznila, čo bude ďalej?

Geneticky upravené deti sú 1x na svete! Veda sa zbláznila, čo bude ďalej?

29.11.2018
Čínsky vedec tvrdí, že tajne upravil DNA embryí pre 7 párov, zatiaľ sa narodili prvé dvojičky. Teraz ho za to vyšetrujú. Čítať viac
 
 

wanda.sk

10 krát o umývaní rúk
Jana Stárková