predplatne
 
Zdravie   Deti

Seborea: Môžu za chrasty na hlavičke bábätka mužské hormóny?

27.03.2014

Šupinky vo vláskoch, ľudovo nazývané aj mliečne chrasty, sú u bábätiek celkom bežné a väčšinou neškodné. Naučte sa, ako ich správne ošetrovať.

V niektorých prípadoch môžu byť šupinky vo vláskoch predzvesťou ochorenia na atopickú dermatitídu.

V niektorých prípadoch môžu byť šupinky vo vláskoch predzvesťou ochorenia na atopickú dermatitídu.Autor: Profimedia.sk

Hneď na začiatku vás môžeme upokojiť, že tie neestetické žltkasté až hnedé pupáčiky, ktoré hyzdia hlavičku vášho drobčeka, občas viditeľne vytŕčajú spod vláskov a niekedy sa dokonca rozosejú aj po tváričke, sú veľmi častým javom u väčšiny bábätiek. „Sú také bežné, že ich skôr hodnotíme ako stav a nie ako chorobu,“ hovorí detská lekárka MUDr. Elena Prokopová.

Pôvod chrastičiek neznámy

Presný pôvod týchto žltohnedých „nezmarov“ síce odborníci nepoznajú, ale poznajú niekoľko príčin, pre ktoré môžu vznikať. „Hovorí sa o veľkom vplyve genetiky, ktorá ovplyvňuje produkciu mazu, a tým aj zvýšenú aktivitu mazových žliaz. Šupinky sa potom tvoria buď vplyvom nadmerného mazu, alebo je tento maz štrukturálne zmenený. Podľa druhej teórie sú za ne zodpovedné androgénne hormóny, ktoré deti dostali placentou od maminy. Uvažuje sa o tom hlavne vtedy, ak sa objavia u novorodencov krátko po narodení. Ďalšia z teórií zasa predpokladá pôsobenie určitého druhu kvasiniek, ktoré môžu stav zhoršovať. Ale najskôr to bude aj jedno, aj druhé, všetko zrejme spolu súvisí,“ dodáva lekárka.

Súvisí seborea s atopickou dermatitídou?

Môžu však byť tieto šupinky, odborne nazývané seboroická dermatitída alebo seborea, ľudovo zasa mliečne chrasty, predzvesťou atopickej dermatitídy, čo už je ochorenie, a to poriadne nepríjemné? „Seborea nemusí vždy vyústiť do tohto ochorenia, ale môže. Napríklad deti, ktoré majú určitú poruchu mazových žliaz, bývajú náchylnejšie na vznik rôznych druhov kožných ochorení a môže sa u nich objaviť aj atopická dermatitída. Nie je to však zákonité, niekedy sa choroba práve naopak objaví u detí, ktoré žiadne šupinky predtým nemali. Takže určitá súvislosť tam je, neznamená to však, že dieťa automaticky ochorie,“ dodáva odborníčka.

Ako treba chrastičky ošetrovať?

Šupinky sa začínajú tvoriť na vrchu hlavičky, a keď sa dostatočne neliečia, šíria sa pred ušká, za ušká, občas bývajú v obočí, niekedy aj v záhyboch krku a v ťažších prípadoch dokonca aj pod pazuškami. Keby ste však šupinky odstránili, nájdete pod nimi normálnu zdravú, čistú a nezapálenú kožu. Lenže práve odstraňovanie je prob­lém. „Nikdy to nerobte nasilu,“ radí lekárka.

Ak ich dáte dole nasilu, môžete ju poškodiť, vznikne trhlinka alebo odreninka, ktorá by sa mohla infikovať a zapáliť. Na liečbu seborey sa používa dvojpercentná salicylová masť alebo salicylový olej. Mastnota šupinky zmäkčí, rozpustí a potom ľahko odpadnú aj samy. Dajú sa vyčesať hrebienkom alebo ich stačí vyškrabkať, prípadne vyšúchať frotírovým uteráčikom.  „Na každodennú očistu hlavičky postačí čistá teplá voda a raz-dvakrát do týž­dňa obyčajný detský prípravok, ktorý bežne používate pri kúpaní bábätka. Žiadne špeciálne šampóny nepotrebujete. Čistú hlavičku potom natrite masťou či olejčekom a ne­chaj­te približne hodinu pôsobiť,“ od­porúča MUDr. Prokopová.

Šupinky na hlávke môžu ostať rôzne dlho, pediatri uvádzajú väčšinou 18 mesiacov. Rozhodne ich neignorujte. „Ak sa pravidelne neošetrujú salicylovými prípravkami, vytvorí sa pod nimi zhrub­nutá vrstva, ktorá svrbí. Deťom to prekáža a môže sa stať, že si ju v snahe zbaviť sa nepríjemných pocitov strhnú alebo rozškriabu,“ varuje odborníčka.

Uzlinky, ktoré nie sú nebezpečné

Nezľaknite sa, ak na záhlaví vzadu na prechode hlavičky a krku nahmatáte drobné uzlinky. Niekedy sú úplne drobučké alebo môžu mať veľkosť hrášku a sú voľne pohyblivé. „Tieto hrčky sa pri seborei často objavujú ako reakcia imunitného systému, pretože sa na koži niečo deje. Lymfatický systém odvádza toxíny do uzliniek, ktoré ich spracovávajú. Tým sa, samozrejme, zväčšia podobne ako uzliny na krku pri chorých mandliach. Ak sa seborea prejaví takýmito príznakmi, nejde o nič vážne,“ upokojuje lekárka.

Autor: Jana Kocingerová

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Útok proti všiam. 8 krokov ich zlikviduje raz a navždy

Útok proti všiam. 8 krokov ich zlikviduje raz a navždy

dnes
Nesmiete vynechať ani jeden. Alebo chcete mať parazita v hlave niekoľko mesiacov? Čítať viac
 
Vedci varujú: Vymiera mužské pokolenie?! Prečo sa rodí menej chlapcov?

Vedci varujú: Vymiera mužské pokolenie?! Prečo sa rodí menej chlapcov?

22.03.2019
Ako postupne stúpa teplota na zemeguli, klesá počet narodených bábätiek mužského pohlavia. Čítať viac
 
6 mýtov o ľuďoch s Downovým syndrómom. Mali by ste poznať pravdu, patria medzi nás!

6 mýtov o ľuďoch s Downovým syndrómom. Mali by ste poznať pravdu, patria medzi nás!

21.03.2019
Medzinárodná spoločnosť Downovho syndrómu vyzýva k zvyšovaniu povedomia o tom, čo znamená život s ním. Veríte tomu, čo nie je pravda?... Čítať viac
 
Prvé príkrmy: Mamičky, nekomplikujte si to! Odborníčky o všetkom, čo treba vedieť

Prvé príkrmy: Mamičky, nekomplikujte si to! Odborníčky o všetkom, čo treba vedieť

20.03.2019
Neviete si rady? Nie div. Protichodných informácií o tom, čo je najlepšie pre malkáčov, vzniká ako húb po daždi. Riaďte sa vlastnou... Čítať viac
 
Akoby naozaj nič nezaberalo. Aj vaši škôlkari sú stále chorí? 

Akoby naozaj nič nezaberalo. Aj vaši škôlkari sú stále chorí? 

19.03.2019
Počítajte to. Koľkokrát bolo vaše dieťa choré od októbra? Drobec nastúpi do škôlky a odvtedy leží každé dva týždne doma s teplotami... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Seborea: Môžu za chrasty na hlavičke bábätka mužské hormóny?
Jana Kocingerová