Inkontinenciou po pôrode trpí až tretina žien. Dá sa jej predísť?

21.02.2014

Niekedy sa únik moču po pôrode upraví spontánne, inokedy si vyžaduje pomoc lekára. Inkontineciou v tehotenstve trpí viac ako polovica a po pôrode takmer tretina žien.

Únik moču po pôrode či tehotenstve vie potrápiť.

Únik moču po pôrode či tehotenstve vie potrápiť.Autor: Profimedia.sk

Zaskočila vás po pôrode inkontinencia? Buďte v pokoji, väčšinou sa po šestonedelí spontánne upraví. V opačnom prípade váš problém patrí do rúk odborníka.

Ako spôsobuje tehotenstvo inkontinenciu?

Že v tom nie ste sama, potvrdzujú aj štatistiky. Až 60% žien má problém s únikom moču v tehotenstve a 30 % po pôrode. "Poznáme inkontinenciu urgentnú, stresovú a zmiešanú. Pričom v tehotenstve prevažuje inkontinencia stresová a to najviac v poslednom trimestri. Nejde však o chorobu v pravom zmysle, ale súhru fyziologických zmien v tehotenstve a počas pôrodu," vysvetľuje gynekológ MUDr. Peter Stanko.

Pravdepodobnosť tohto ochorenia zvyšuje vyšší vek pri prvom tehotenstve, vaginálny pôrod, predĺžená druhá doba pôrodná, kliešťový pôrod, rôzne pôrodné poranenia, dieťa nad 4 kg a väčší počet pôrodov. Hlavnou príčinou je však zväčšujúci sa tlak na panvové dno a rast maternice, ktorému sa musia postupne prispôsobiť orgány v brušnej dutine a teda aj močový mechúr.

Inkontinencia po pôrode

Ak vás inkontinencia netrápila počas tehotenstva, môže sa objaviť po pôrode. Počas kontrakcií totiž veľký tlak prekonal aj váš mechúr. Výnimočne môže dojsť až k poškodeniu nervových zakončení.

V šestonedelí, keď sa celý organizmus regeneruje a maternica sa dostáva do svojho pôvodného stavu, sú zvierače ešte ochabnuté a únik moču môže naďalej pretrvávať. "Do troch mesiacov by sa mala inkontinencia upraviť u prvorodičiek, u viacrodičiek to trvá dlhšie. Ak však nezmizne ani po šiestich mesiacoch, treba situáciu konzultovať s gynekológom," upozorňuje Stanko.

Na prvom mieste cvičenie

Najlepšia je začať s prevenciou už počas tehotenstva. Či už máte problém, alebo nie, najlepšie vám pomôžu Kegelove cviky na posilnenie panvového dna, ideálne 3x do týždňa. Podľa odborníka je dobré pokračovať s cvičením aj po pôrode, keďže každé ďalšie tehotenstvo oslabuje svaly panvového dna viac a riziko inkontinencie sa ešte zvyšuje. Upravte si pitný režim, vyhýbajte sa močopudným nápojom a pravidelne močový mechúr vyprázdňujte. Vyhnite sa nadváhe. Ak napriek všetkému nepríjemnosti pretrvávajú, zaskočte za špecialistom-urológom. Vo vzácnych prípadoch sa problém vyrieši až chirurgickou operáciou.

Autor: Renáta Ďurišová

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Mŕtvica v tehotenstve? Lekárka radí, všímajte si lýtka!

Mŕtvica v tehotenstve? Lekárka radí, všímajte si lýtka!

dnes
Či dostanete porážku v tehotenstve, môžu ovplyvniť maličkosti. Ale vo väčšine prípadov za to môže ochorenie, o ktorom nemusíte ani... Čítať viac
 
Hviezda nového seriálu Kristína Svarinská: Nie je hanba žiadať o pomoc

Hviezda nového seriálu Kristína Svarinská: Nie je hanba žiadať o pomoc

včera
Starostlivo si stráži nielen súkromie, ale aj zdravie. Nemocniciam sa oblúkom vyhýba, ale oni sa do života Kristíny Svarinskej (29)... Čítať viac
 
VIDEO: Liečivá kozmetika z nechtíka. Pripravte si ju doma

VIDEO: Liečivá kozmetika z nechtíka. Pripravte si ju doma

16.08.2018
Či už viac veríte bravčovej masti, bambuckému maslu alebo včeliemu vosku, urobiť si vlastný krém z nechtíka lekárskeho, nebude pre... Čítať viac
 
Herečka Gwyneth Paltrow nosí vajíčko vo vagíne. Lekári len krútia hlavami

Herečka Gwyneth Paltrow nosí vajíčko vo vagíne. Lekári len krútia hlavami

15.08.2018
Herečka Gwyneth Paltrow prišla s podivným návodom, ako si zlepšiť sexuálny život i zdravie. Čítať viac
 
5 viet, ktoré povedia muži skôr, ako vás oklamú. Konajte!

5 viet, ktoré povedia muži skôr, ako vás oklamú. Konajte!

14.08.2018
Ak jeden partner klame druhého, niečo vo vzťahu škrípe. Existujú signály, ktoré vás upozornia skôr, než k reálnemu podvádzaniu dôjde.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Inkontinenciou po pôrode trpí až tretina žien. Dá sa jej predísť?
Renáta Ďurišová