Zazipsujte sa!

Zazipsujte sa!

máj30

Šikovná Majka Halajová vám poradí, ako si vytvoríte z obyčajných zipsov originálny náhrdelník!

 

V Mollie zbožňujeme recyklovanie starších materiálov a vždy sa tešíme, ak dostanú druhú šancu. A Majka je presne taká istá! Do jej zipsových náhrdelníkov a brošní sa ťažko nezamilovať, a preto sme ju poprosili, aby nám prezradila postup na tento svoj slávny kúsok. Hodí sa totiž k takmer každému tričku, topu, bielej košeli, alebo len tak k šatám bez ramienok. A najlepšie je, že zvládnu aj úplne začiatočníčky. Skúsite ho aj vy?

Nachystajte si:

- 5­-6 zipsov
- ihlu a niť vo farbe zipsov
- tenkú stuhu vo farbe zipsov
- spojovací uzáver na náhrdelníky
- nožnice a šijací stroj

Najskôr rozoberte zipsy ­ odstráňte bežce, odstrihnite spojovací patent a rozdeľte ho na dve časti. Každú časť preložte na polovicu a prešite – látkovú časť preložte na polovicu tesne ku kovovej a prešite.

Dva pásiky zo zipsov si odložte bokom, zo zvyšných si pripravte slimáčiky­ jednotlivé časti zipsov začnite stáčať podľa chuti a potreby – malé, veľké, menšie, zahnuté z oboch koncov na „esíčko“, ako sa vám len bude páčiť.

Teraz začnite zipsy spájať a zošívať. Môžete si pomôcť aj tak, že si tvar vyskladáte dopredu a celý prešpendlíte ­ takto prichystaný tvar už len postupne dôsledne zošite. Pri zošívaní však dajte pozor, aby niť nebolo vidieť.

Zo stuhy odstrihnite dva rovnako dlhé pásiky a na ich konce prišite spojovacie uzávery.

Vezmite dva pásy zo zipsov, ktoré ste si pred tým odložili nabok a našite na ne stuhy so spojovacím uzáverom.

S našívaním pokračujte, obe časti našite na pripravený ornament zo stočených častí zipsov ­ najprv z jednej a potom aj z druhej strany.

Hotovo! Váš nový náhrdelník už len čaká na doladenie celého outfitu.

Foto: Júlia ŠIMÁKOVÁ, archív M.H.

Mária Halajová

Dvadsaťsedemročná Majka pochádza z Korytárok. „Mamina je krajčírka, otec bol stolár, takže sa u nás odjakživa niečo tvorilo, máme to zrejme v sebe. Mám na to svoju vlastnú diagnózu, pomenovala som si ju "syndróm nepokojných rúk". Vyrábam, lebo len tak neobsedím,“ usmieva sa Majka, ktorá najradšej pracuje s recyklovaným materiálom ­ na jej prerábky čakajú staré zipsy, látky, potlače, či komody.  „Ale nepohrdnem ani murárskymi kúskami a technikami. Milujem prerábky a nerada robím niečo duplicitne. Keď dostanem nápad, musím ho čo najskôr zrealizovať. Problém pre mňa nastane, keď sa môj výtvor zapáči aj niekomu ďalšiemu a požiada ma o kópiu. Síce nerada robím to isté, ale ochotne ukážem ako na to.

Viac tipov nájdete v najnovšom vydaní magazínu MOLLIE Tvorí. Práve teraz v predaji!

Autor: Mollie Tvorí/beha


 

Topánkova ozdoba z náhrdelníka

máj30
Nájde sa u vás v šperkovnici náhrdelník, ktorý už nenosíte? Pozrite si, ako ho znova krásne využiť!
staršie články
 
Zazipsujte sa!
Mollie Tvorí/beha