Tip redakcii
 

Nová web stránka

22. mája 2017, 17:39

Voľby zástupcov sudcov v Súdnej rade označil prezident za udalosť tohto roka pre slovenské súdnictvo. „Držím sudkyniam a sudcom palce a verím, že sa rozhodnú správne,“ píše hlava štátu vo vyjadrení. Sudcom zdôraznil, že budú rozhodovať o tom, kto ich profesiu bude reprezentovať navonok, smerom k verejnosti.

„Slovensko má pritom najmenej nezávislé súdy zo všetkých krajín Európskej únie. Patríme medzi členské krajiny s najdlhším trvaním občianskych a obchodných sporov. Ale hlavným zdrojom nedôvery k justícii je podľa nedávnej správy Európskej komisie nátlak vlády a politikov na súdy,“ pripomenul Kiska pri tejto príležitosti. 

„Dôvera je postavená aj na symboloch a ľuďoch. Slovenské súdnictvo budú ľudia posudzovať aj podľa toho, ako sa správajú predstavitelia justície na najviditeľnejších a najdôležitejších pozíciách. Preto by som aj dnes chcel vyzvať sudkyne a sudcov, aby zajtra svojich zástupcov v Súdnej rade volili uvážlivo,“ uviedol prezident. „Osobnosti, ktoré budú príkladom pokory a rešpektu k súdnej moci a ktoré pomôžu zvýšiť dôveru v justíciu,“ doplnil Kiska.

O osem miest v Súdnej rade sa bude v utorkových voľbách uchádzať 17 zástupcov slovenských sudcov.  V rámci obmeny sa vymení 11 z jej celkovo 18 členov. Voľby sa uskutočnia na zhromaždeniach sudcov v obvodoch jednotlivých volebných komisií. V 18-člennej Súdnej rade SR je polovica - deväť členov, ktorí zastupujú sudcov. Ôsmim z nich uplynie päťročné funkčné obdobie 29. júna. 

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

VIDEO: Nikola Weiterová zase dráždi. Páni slintajú a ženy šialene žiarlia

Na svojej svalnatej postave riadna maká. A tak si môže dovoliť vystavovať...
 

TOTO sú Darine recepty na štíhlosť. Jedzte ako ona a budete mať krivky ako ona

Dara Rolins je nesmierne disciplínovaná a je to aj vidieť. Ženy ju obdivujú...
 

Maslo, z ktorého schudnete: Odhaľte tajomstvo tehotnej mozzarelly

Hebká burrata, vrzgajúce halloumi a nadýchaná ricotta. Neviete, čo s nimi?...
 

Chcete mať dokonalé krivky ako Lucia Mokráňová? Tu sú jej triky ako na to!

„Slovo nedá sa neexistuje! Všetko ide a nemusíte z domu vystrčiť ani nos....