22. mája 2017

Nová web stránka

Voľby zástupcov sudcov v Súdnej rade označil prezident za udalosť tohto roka pre slovenské súdnictvo. „Držím sudkyniam a sudcom palce a verím, že sa rozhodnú správne,“ píše hlava štátu vo vyjadrení. Sudcom zdôraznil, že budú rozhodovať o tom, kto ich profesiu bude reprezentovať navonok, smerom k verejnosti.

„Slovensko má pritom najmenej nezávislé súdy zo všetkých krajín Európskej únie. Patríme medzi členské krajiny s najdlhším trvaním občianskych a obchodných sporov. Ale hlavným zdrojom nedôvery k justícii je podľa nedávnej správy Európskej komisie nátlak vlády a politikov na súdy,“ pripomenul Kiska pri tejto príležitosti. 

„Dôvera je postavená aj na symboloch a ľuďoch. Slovenské súdnictvo budú ľudia posudzovať aj podľa toho, ako sa správajú predstavitelia justície na najviditeľnejších a najdôležitejších pozíciách. Preto by som aj dnes chcel vyzvať sudkyne a sudcov, aby zajtra svojich zástupcov v Súdnej rade volili uvážlivo,“ uviedol prezident. „Osobnosti, ktoré budú príkladom pokory a rešpektu k súdnej moci a ktoré pomôžu zvýšiť dôveru v justíciu,“ doplnil Kiska.

O osem miest v Súdnej rade sa bude v utorkových voľbách uchádzať 17 zástupcov slovenských sudcov.  V rámci obmeny sa vymení 11 z jej celkovo 18 členov. Voľby sa uskutočnia na zhromaždeniach sudcov v obvodoch jednotlivých volebných komisií. V 18-člennej Súdnej rade SR je polovica - deväť členov, ktorí zastupujú sudcov. Ôsmim z nich uplynie päťročné funkčné obdobie 29. júna. 

FocusMedia
VIDEO Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

12 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov

Ildikó Nagyová

3 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?