Tip redakcii
 

Nová web stránka

22. mája 2017, 17:39

Voľby zástupcov sudcov v Súdnej rade označil prezident za udalosť tohto roka pre slovenské súdnictvo. „Držím sudkyniam a sudcom palce a verím, že sa rozhodnú správne,“ píše hlava štátu vo vyjadrení. Sudcom zdôraznil, že budú rozhodovať o tom, kto ich profesiu bude reprezentovať navonok, smerom k verejnosti.

„Slovensko má pritom najmenej nezávislé súdy zo všetkých krajín Európskej únie. Patríme medzi členské krajiny s najdlhším trvaním občianskych a obchodných sporov. Ale hlavným zdrojom nedôvery k justícii je podľa nedávnej správy Európskej komisie nátlak vlády a politikov na súdy,“ pripomenul Kiska pri tejto príležitosti. 

„Dôvera je postavená aj na symboloch a ľuďoch. Slovenské súdnictvo budú ľudia posudzovať aj podľa toho, ako sa správajú predstavitelia justície na najviditeľnejších a najdôležitejších pozíciách. Preto by som aj dnes chcel vyzvať sudkyne a sudcov, aby zajtra svojich zástupcov v Súdnej rade volili uvážlivo,“ uviedol prezident. „Osobnosti, ktoré budú príkladom pokory a rešpektu k súdnej moci a ktoré pomôžu zvýšiť dôveru v justíciu,“ doplnil Kiska.

O osem miest v Súdnej rade sa bude v utorkových voľbách uchádzať 17 zástupcov slovenských sudcov.  V rámci obmeny sa vymení 11 z jej celkovo 18 členov. Voľby sa uskutočnia na zhromaždeniach sudcov v obvodoch jednotlivých volebných komisií. V 18-člennej Súdnej rade SR je polovica - deväť členov, ktorí zastupujú sudcov. Ôsmim z nich uplynie päťročné funkčné obdobie 29. júna. 

video

 


 

 

Vaše diétne tipy

Dámy, INŠPIRUJTE SA: Zhadzujte kilá ako známe celebritné krásky!

Sú dokonalé a ani po Vianociach nikdy nevyzerajú, že by ich trápili nadbytočné...
 

DIÉTA podľa ZORY CZOBOROVEJ: Táto naozaj zaberá!

Kto, ak nie Zora Illiáš Czoborová (51), vie, ako docieliť a následne si aj...
 

Dara posiela obdivovateľkám jasný odkaz: Jedzte podľa slnka!

Joga naučila Daru Rolins nielen správne cvičiť, ale aj jesť. Vyskúšajte...