22. mája 2017

Nová web stránka

Voľby zástupcov sudcov v Súdnej rade označil prezident za udalosť tohto roka pre slovenské súdnictvo. „Držím sudkyniam a sudcom palce a verím, že sa rozhodnú správne,“ píše hlava štátu vo vyjadrení. Sudcom zdôraznil, že budú rozhodovať o tom, kto ich profesiu bude reprezentovať navonok, smerom k verejnosti.

„Slovensko má pritom najmenej nezávislé súdy zo všetkých krajín Európskej únie. Patríme medzi členské krajiny s najdlhším trvaním občianskych a obchodných sporov. Ale hlavným zdrojom nedôvery k justícii je podľa nedávnej správy Európskej komisie nátlak vlády a politikov na súdy,“ pripomenul Kiska pri tejto príležitosti. 

„Dôvera je postavená aj na symboloch a ľuďoch. Slovenské súdnictvo budú ľudia posudzovať aj podľa toho, ako sa správajú predstavitelia justície na najviditeľnejších a najdôležitejších pozíciách. Preto by som aj dnes chcel vyzvať sudkyne a sudcov, aby zajtra svojich zástupcov v Súdnej rade volili uvážlivo,“ uviedol prezident. „Osobnosti, ktoré budú príkladom pokory a rešpektu k súdnej moci a ktoré pomôžu zvýšiť dôveru v justíciu,“ doplnil Kiska.

O osem miest v Súdnej rade sa bude v utorkových voľbách uchádzať 17 zástupcov slovenských sudcov.  V rámci obmeny sa vymení 11 z jej celkovo 18 členov. Voľby sa uskutočnia na zhromaždeniach sudcov v obvodoch jednotlivých volebných komisií. V 18-člennej Súdnej rade SR je polovica - deväť členov, ktorí zastupujú sudcov. Ôsmim z nich uplynie päťročné funkčné obdobie 29. júna. 

FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

6 hlasov

Ildikó Nagyová

4 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?