ZÁHRADKÁR: Treláž zútulní záhradu

10. augusta 2007, 13:00
Tip redakcii

AK SI chcete spríjemniť posedenie na terase, vniesť do záhrady trochu inej atmosféry alebo jednoducho zakryť výhľad na susedov ‚neporiadok‘, máme pre vás elegantné riešenie.

  Postavte si drevenú treláž! Dobrou správou je, že túto úlohu zvládnete hravo aj sami a zaberie vám len jedno sobotňajšie dopoludnie. Možno práve drevená treláž je riešenie, ktoré ste dlho hľadali. Dokáže totiž výrazne zmeniť priestor, či už pri terase, pri záhradnom kozube, alebo kdekoľvek v záhrade.
  Je to vďaka tomu, že drevená treláž je dobre viditeľný vertikálny prvok, môžete ním predeliť jednotlivé časti záhrady, vytvoriť pozadie pre záhony s trvalkami alebo pomocou nej vytvoriť zeleň aj tam, kde to iným spôsobom nie je pre nedostatok miesta možné. Druhým dôvodom, prečo si treláž v záhrade okamžite všimnete, je totiž zeleň na nej. Určite ste už videli treláž porastenú popínavými ružami či obsypanú fialovomodrými kvetmi plamienka.
  No a nezanedbateľný je aj fakt, že drevená treláž vnáša do záhrady aj ďalší prírodný materiál – drevo. To pôsobí na pozorovateľa prirodzene a hoci má treláž výšku dospelého človeka, vôbec nepôsobí rušivo. Dá sa povedať, že ňou nič nemôžete pokaziť – kdekoľvek ju do záhrady umiestnite, ak pravda, nepostavíte treláž čelne k terase priamo do výhľadu na záhradu.

   
 1.
Najprv jemne zabrúste hranoly a natrite ich konzervačným prostriedkom.
 2.
Rovnaký postup zopakujte aj pri treláži. Kým lak schne vykopte diery pre pätky.
   
 3.
Oba hranoly „obujte“ do kovových pätiek a vyvŕtajte otvory na skrutky.
 4.
Pätky zafixujte na hranoloch skrutkami a postavte do jám. Zabetónujte až po vrch.
   5.
Nakoniec nainštalujte medzi hranoly aj treláž, znova natrite a podsypte štrkom.

Dobrý tip
Drevená treláž je výborné riešenie pre úzke záhrady. Bez toho, aby ste museli „ukrajovať“ zo šírky záhrady veľký kus plochy, vytvoríte zeleň, ktorá vyzerá pôvabne na drevenej konštrukcii a navyše celkom spoľahlivo vytvorí zelenú nepriehľadnú stenu. Popínavé druhy, ktoré k treláži sadíme, totiž nepotrebujú plochu, ale hĺbku – koreňový systém sa nerozrastá do šírky, ale preniká do hĺbky.

 
Autor: MARTIN ČURDA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
ZÁHRADKÁR: Treláž zútulní záhradu
MARTIN ČURDA