Nová vakcína vzbudila nádej

16. augusta 2007, 13:00
Tip redakcii

OBJAV vakcíny, ktorá možno v budúcnosti dokáže definitívne vyliečiť chorých na sklerózu multiplex, je aj pre našich odborníkov skvelou správou. Neurológ Pavel Traubner priznal, že túto chorobu nevieme liečiť, iba ju stabilizovať.

  O novú nádej v boji so sklerózou multiplex sa zaslúžili kanadskí vedci. Ako sme vás informovali včera, prvé testovanie vakcíny BHT-3009 prinieslo skvelé výsledky. Nová látka, vytvorená na báze DNA, výrazne spomalila postup tejto nevyliečiteľnej choroby, pri ktorej odchádza svalstvo človeka, až sa napokon ocitne na invalidnom vozíku. Keďže však ide len o prvé zistenia a navyše sa testovaniu zatiaľ podrobilo iba 30 dobrovoľníkov, vedci sú v prognózach opatrní.
  „Pripúšťam, že nová vakcína by mohla znamenať významný pokrok v liečbe sklerózy multiplex,“ povedal nám predseda Slovenského zväzu Sclerosis multiplex, známy neurológ Pavel Traubner. Zároveň upozornil: „Keďže výsledky štúdie zatiaľ neboli publikované vo vedeckej literatúre, ťažko sa môžem vyjadriť konkrétnejšie. Určite je však potrebné ďalšie, podrobnejšie testovanie.“ 
  Podľa jeho slov sú doterajšie možnosti na zabrzdenie rozvoja choroby pomerne úspešné. „Samozrejme, zatiaľ nemôžeme hovoriť o liečbe, skôr o stabilizácii choroby. A to sa nám darí približne pri 40 percentách pacientov. Aj to je však významný úspech,“ povedal Traubner.
  Vysvetlil, že skleróza multiplex je absolútne nevyspytateľná, má rôzne formy, od slabších až po ťažké stavy. Podľa toho sa aj odporúča spôsob, ako ju stabilizovať. Slovenskí lekári najčastejšie používajú liečbu interferónmi – biekovinami, ktoré produkujú cicavce. Dlhodobé podávanie týchto prípravkov môže znížiť príznaky roztrúsenej sklerózy, zmierniť jej priebeh a spomaliť postup. Jestvuje ešte jedna, doplňujúca liečba, tzv. plazmoferéza. Ide o akési „pranie“ krvi. Nakoniec sa však pacient aj tak ocitne na invalidnom vozíku. Ako uviedol zdravotník z Košíc: „Svaly nakoniec úplne zabudnú, čo majú robiť.“

 
Autor: DENISA BORKOVIČOVÁ 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Nová vakcína vzbudila nádej
DENISA BORKOVIČOVÁ