Nový liek zabral!

25. marca 2008, 13:00
Tip redakcii

VYNIKAJÚCE výsledky prinieslo testovanie nového lieku proti rakovine, ktorý obsahuje účinnú látku bevacizumab. Je obrovskou nádejou pre pacientov s metastázujúcou rakovinou hrubého čreva a konečníka, ktorých nebolo možné operovať. Stále však platí: K lekárovi treba prísť včas!

  Úlohou unikátneho lieku s účinnou látkou bevacizumab je zastaviť nové vytváranie ciev v nádore, vďaka čomu sa podstatne sťaží jeho zásobenie, a teda nádor rastie oveľa pomalšie. 
  „Tento prípravok zároveň zlepšuje prienik chemoterapie do postihnutého tkaniva, takže liečba je oveľa účinnejšia,“ vysvetlil riaditeľ Národného onkologického ústavu v našom hlavnom meste Tomáš Šálek. Najväčšie skúsenosti v liečbe bevacizumabom majú lekári s nádorom hrubého čreva a konečníka, no postupne sa začína používať aj pri iných typoch rakoviny.

Zachránil beznádejných

  Vrcholom testovania nového lieku bola štúdia First Beat, ktorá zahŕňala takmer dvetisíc pacientov zo 41 krajín sveta s pokročilým nádorom hrubého čreva a konečníka, takzvaným kolorektálnym karcinómom. Všetci mali neoperovateľné metastatické ochorenie hrubého čreva a konečníka a ich šance na vyliečenie boli minimálne. Výsledky prekvapili aj odborníkov. Po liečbe bevacizumabom bolo 215 pacientov schopných podstúpiť operáciu a u 170 z nich, čo predstavuje takmer 80 percent, sa podarilo metastázy úplne odstrániť! „Zázračným“ bevacizumabom sa už tretí rok môžu liečiť aj pacienti na Slovensku. Túto liečbu u nás podstúpilo doteraz asi 450 chorých a takisto s vynikajúcim úspechom. Onkológovia však zároveň upozorňujú: aj pri tomto type rakoviny je veľmi dôležité prísť k lekárovi včas.

Hanba vás môže zabiť

  Hoci zhubný nádor na hrubom čreve a konečníku patrí k najčastejším onkologickým ochoreniam, prevencii sa stále vyhýbame. Hanbíme sa dať si vyšetriť konečník, takže tento druh rakoviny zabije u nás dvakrát viac ľudí. Úmrtnosť na kolorektálny karcinóm patrí k najčastejším úmrtiam na rakovinové ochorenia vôbec, pritom je najlepšie liečiteľnou rakovinou zo všetkých zhubných nádorov tráviacej sústavy vôbec! Jedinou podmienkou je – prísť včas. 
  Nebolestivý test na skryté krvácanie v stolici dokáže zákernú chorobu bezpečne odhaliť – treba si len nájsť čas a navštíviť lekára. Týka sa to najmä ľudí po päťdesiatke. Onkológovia sú presvedčení, že vďaka tomuto skríningu by vedeli zachrániť život až polovici pacientom, ktorých ohrozil zhubný nádor v hrubom čreve alebo konečníku.

Chcete sa o rakovine hrubého čreva a konečníka dozvedieť viac? Kliknite na www. europacolon. sk, napíšte na europacolon@ europacolon. sk alebo zavolajte na bezplatnú infolinku 0800 800 183.

Ak vás telo varuje, zájdite k lekárovi

Príznaky rakoviny hrubého čreva sú spočiatku veľmi nevýrazné a môžete ich ľahko prehliadnuť. Môžu byť dokonca iba prechodné, no po čase sa opäť vrátia. K lekárovi určite zájdite v týchto prípadoch:

 • Krvácanie - Je najdôležitejším prejavom kolorektálneho karcinómu. Krvácanie však môžu spôsobiť aj hemoroidy či nezhubný výrastok. Ak zbadáte v stolici krv, určite sa dajte vyšetriť, aby lekár vylúčil závažnejšie ochorenie.
 • Zápcha, hnačky, plynatosť - Keď sa nádor zväčší a začne ovplyvňovať činnosť čreva, potrápia vás hnačky, ktoré sa môžu striedať so zápchou, a takisto plynatosť.
 • Bolesti brucha - Objavujú sa zvyčajne v neskoršom štádiu, keď už nádor prekáža priechodnosti čriev. Rozpínajú sa a spôsobujú bolesť.
 • Nutkanie na stolicu - Časté nutkanie na stolicu, pričom sa však nedokážete vyprázdniť, je ďalším varovným signálom. Pocit plnosti čriev spôsobuje nádor.

  Aj títo známi ľudia ochoreli na rakovinu hrubého čreva

  Július Satinský († 61): Najskôr túto chorobu diagnostikovali jeho mladšiemu bratovi Vojtechovi. Známy humorista s ním chodieval na vyšetrenia a vôbec netušil, že má tú istú chorobu. Kým jeho brat mal šťastie a má sa relatívne dobre, Julo zákernej chorobe podľahol 29. decembra 2002.

  Petr Haničinec ((† 77): Zlé časy sa pre českého herca začali autonehodou v roku 1995, keď bol istý čas dokonca v kóme. Horšie to však bolo po diagnostikovaní rakoviny hrubého čreva. Hoci bojoval statočne, 7. novembra 2007 zomrel v náručí manželky Radky.

  Karel Černoch († 64): Diagnózu mu lekári oznámili koncom roka 2006. Český spevák podstúpil operáciu hrubého čreva. Po chemoterapii mal mimoriadne oslabenú imunitu a hoci statočne s chorobou bojoval, nakoniec svoj boj prehral 27. decembra 2007.

 •  
  Autor: DENISA BORKOVIČOVÁ, Foto: profimedia.sk   
   
  Aplikácie 7 plus

   
   
   
  Nový liek zabral!
  DENISA BORKOVIČOVÁ
  Foto: profimedia.sk