BIATLON-MS: Kuzminová vybojovala pre Slovensko striebro

22. februára 2009, 10:05

Slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová vybojovala na MS v biatlone v kórejskom Pjongčangu v pretekoch s hromadným štartom striebornú medailu. Na 12,5 km trati zvíťazila Ruska Oľga Zajcevová, Kuzminová zaostala za ňou 7,5 sekundy, bronzová Švédka Helena Jonssonová 12,3 sekundy.

Kuzminová sa do histórie slovenského biatlonu zapísala rovnakým strieborným leskom ako Martina Halinárová, v roku 1999 ešte pod menom Schwarzbacherová, keď finišovala na striebornej priečke vo fínskom Kontiolahti v stíhacích pretekoch.

Anastasia Kuzminová, pôvodom Ruska, 24-ročná rodáčka z Ťumenu, sa len počas tejto sezóny stala Slovenkou, získala štátne občianstvo, vystavili jej rodný list, aby mohla štartovať vo Svetových pohároch a predovšetkým na majstrovstvách sveta. Odvďačila sa za to tým najlepším spôsobom a v Pjongčangu po 7. mieste v šprinte vybojovala úžasným spôsobom striebornú medailu. Od začiatku pôsobila vynikajúco, s pevnými nervami, na strelnici urobila len dve chybičky pri prvej streľbe stojmo netrafila druhý výstrel, v druhej stojke tretí. Dva trestné okruhy, čiže dvakrát 150 m dlhý trestný okruh (bilancia 0-0-1-1) bola v prudkom vetre veľmi dobrá bilancia.

Po úvodnej streľbe ležmo bola Kuzminová šiesta, strácala 8,9 sekund na Nemku Henkelovú, po druhej už štvrtá, keď na Henkelovú jej chýbalo 10,2 sekundy. Tretia streľba s jednou chybou ju dokonca vyniesla na vedúci post, druhá Zajcevová za ňou zaostávala 1,4 sekundy. Záverečná streľba stojmo bola zo slovenského pohľadu mimoriadne napínavá a infarktová, no Kuzminová si pevné nervy ustrážila, jeden minutý terč ju síce pripravil o zlato, no zároveň jej priniesol aj najväčší úspech v kariére. V záverečnom okruhu si Kuzminová pozorne strážila svoju druhú priečku, nemala len na bežecky výborne disponovanú Zajcevovú. V samom závere odrazila Kuzminová s prehľadom nápor Švédky Jonssonovej, ktorú na medzičase na 11,3 km pred cieľom delilo od nej iba 2,6 sekundy. V cieli sa už so zdvihnutými rukami radovala zo striebra a spolu prežívala veľké chvíle aj so zlatou Zajcevovou.

Zlatá Zajcevová, rodená Moskovčanka, vo svojich 30 rokoch dosiahla životný úspech. Dosiaľ ju zdobili zlaté medaily len zo štafiet, s dvoma kolektívnymi titulmi na MS a jedným na ZOH v Turíne. V Pjongčangu siedmykrát v kariére zvíťazila, v tejto sezóne vôbec prvý raz. V teplote na bode mrazu a v zamračenom počasí takéto štastie nemali viaceré osobnosti, Nemka Wilhelmová úplne prepadla a dobehla na poslednom 30. mieste so siedmimi trestnými okruhmi, na 20. miesto sa zaradila úradujúca olympijská víťazka Švédka Olofssonová (5 tr.okr.), spokojné nemohli byť ani 19. Ruska Slepcovová (4), 15. Nórka Bergerová (3), 12. Hauswaldová (5) a 11. ďalšia Nemka Becková (3).

Súťaž štafiet mužov vyhrali Nóri

V záverečnej disciplíne MS v biatlone v kórejskom Pjongčangu si zlato v štafetách vybojovali Nóri. Na 4x7,5 km trati v zložení Emil Hegle Svendsen, Lars Berger, Halvard Hanevold a Ole Einar Björndalen zvíťazili s náskokom 12,6 sekundy pred Rakúšanmi a 32,7 sekundy ich delilo od bronzových Nemcov. Slovenské kvarteto s Pavlom Hurajtom, Marekom Matiaškom, Miroslavom Matiaškom a Dušanom Šimočkom obsadilo 12. miesto (+3:36,1)

Výsledky:
Preteky žien na 12,5 km s hromadným štartom:

1. Oľga Zajcevová (Rus.) 34:18,3 min (2 trestné okruhy), 2. Anastasia Kuzminová (SR) +7,5 s (2), 3. Helena Jonssonová (Švéd.) +12,3 (2), 4. Vita Semerenková (Ukr.) +34,6 (0), 5. Andrea Henkelová (Nem.) +35,2 (4), 6. Darja Domračevová (Bielorus.) +44,0 (2), 7. Magdalena Neunerová (Nem.) +50,1 (5), 8. Marie Laure Brunetová (Fr.) +51,8 (2), 9. Oľga Medvedcevová (Rus.) +53,7 (3), 10. Veronika Vítková (ČR) +56,4 (2).

Poradie vo SP po 18 pretekoch (z 26 naplánovaných):
1. Kati Wilhelmová (Nem.) 729 bodov, 2. Helena Jonssonová (Švéd.) 703, 3. Magdalena Neunerová (Nem.) 626, 4. Tora Bergerová (Nór.) 588, 5. Andrea Henkelová (Nem.) 552, 6. Svetlana Slepcovová (Rus.) 539, 7. Darja Domračevová (Biel.) 535, 8. Martina Becková (Nem.) 514, 9. Oľga Zajcevová (Rus.) 510, 10. Sian-jing Liu (Čína) 485, ... 32. Anastasia Kuzminová 158, 83. Martina Halinárová (obe SR) 3.

Poradie v hodnotení pretekov s hromadným štartom po tretích pretekoch z 5 naplánovaných:
1. Helena Jonssonová (Švéd.) 156, 2. Oľga Zajcevová (Rus.) 122, 3. Kati Wilhelmová (Nem.) 119, 4. Magdalena Neunerová (Nem.) 117, 5. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 116, 6. Andrea Henkelová (Nem.) 109, 7. Natalia Levčenkovová (Mold.) 64, 7. Marie Laure Brunetová (Fr.) 98, 8. Oľga Medvedcevová (Rus.) 86, 9. Simone Hauswaldová (Nem.) 84, 10. Vita Smerenková (Ukr.) 83, ... 21. Anastasia Kuzminová (SR) 54.

Muži:

Štafety na 4x7,5 km: 1. Nórsko (Emil Hegle Svendsen, Lars Berger, Halvard Hanevold, Ole Einar Björndalen) 1:08:04,1 (2 tr. okr.+9 dobíjaní), 2. Rakúsko (Daniel Mesotitsch, Simon Eder, Dominik Landertinger, Christoph Sumann) +12,6 (0+7), 3. Nemecko (Michael Rösch, Christoph Stephan, Arnd Peiffer, Michael Greis) 32,7 (0+10), 4. Francúzsko 56,5 (0+4), 5. Ukrajina 1:14,7 (0+6), 6. Rusko 1:41,9 (1+10), ...12. Slovensko (Pavol Hurajt, Marek Matiaško, Miroslav Matiaško, Dušan Šimočko) 3:36,1 (1+10)

Autor: TASR, Foto: TASR/AP