KULTÚRA: Vychádza Antológia slovenskej populárnej hudby

12. decembra 2008, 14:26
Tip redakcii

Antológia slovenskej populárnej hudby, desaťdielny komplet, vychádza v týchto dňoch. Tento unikátny projekt s podtitulom Originálne nahrávky z rokov 1934 až 1963 obsahuje spolu 237 pôvodných nahrávok, tvoriacich dejiny slovenskej populárnej hudby. Je to vlastne obdobie šelakových gramofónových platní, ktoré na začiatku šesťdesiatych rokov vymenili vinylové single a dlhohrajúce platne. Prílohou kompletu je 86-stránkový minibooklet s údajmi o tvorcoch a interpretoch aj zoznam všetkých skladieb. Viaceré z týchto údajov sú zverejnené prvýkrát. Antológia je dielom Pavla Zelenaya.

"Ja som sa prakticky celý život zaoberal populárnou hudbou, tú slovenskú som mal zažitú a zmapovanú. Približne v roku 1963 som si povedal, že by bolo dobré, keby sa takáto antológia alebo história napísala alebo spracovala. Dá sa povedať, že potom takých štyridsať rokov som cieľavedome pracoval na tomto projekte", povedal pre TASR Zelenay.

Sedemnásť rokov potom postupne kompletizoval jednotlivé nahrávky. Za jednou piesňou absolvoval niekedy stovky kilometrov, kým ju našiel v archíve alebo u súkromných majiteľov. Celý komplet sa začína skladbou Dita autora Alexandra Aranyosa, text napísal a naspieval ju Štefan Hoza. Pri tejto skladbe je na pôvodnej platni napísané – prvé slovenské tango.

Z roku 1934 je aj druhá pieseň Nepovedz dievčatko nikomu, hudbu a text zložil Dušan Pálka spolu so Štefanom Hozom, ktorý ju naspieval. Alexandra Aranyosa a Dušana Pálku považuje autor antológie za zakladateľov slovenskej populárnej hudby. Pavol Zelenay, hudobný skladateľ, publicista a historik slovenskej populárnej hudby oslávil v tomto roku významné životné jubileum – 80 rokov.

Piesne začal skladať v päťdesiatych rokoch, ako autor dvakrát získal zlatú Bratislavskú lýru za piesne Zem pamätá (spieval Karol Duchoň, 1974) a Pár nôt (Jana Kocianová, 1976). Prezident Ivan Gašparovič mu udelil štátne vyznamenanie za zásluhy o rozvoj slovenskej kultúry. V máji 2008 ho uviedli do Siene slávy slovenskej populárnej hudby.

 
Autor: TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
KULTÚRA: Vychádza Antológia slovenskej populárnej hudby
TASR