Vojna nájomníkov a majiteľov bude pokračovať

16. septembra 2009, 16:15
Tip redakcii

Vojna majiteľov a nájomníkov v reštituovaných domoch bude podľa Občianskeho združenia Právo na bývanie pokračovať.

Nájomcovia majú výhrady k posunutiu termínov na riešenie ich situácie na koniec budúceho roka. Vyvolá to nespokojnosť na strane vlastníkov aj nájomníkov, informoval  predseda združenia Kristián Straka s tým, že v mnohých prípadoch budú ich vzťahy zhoršené. "Na rozdiel od nájomníkov, ktorí sa snažia problém vyriešiť, vlastníci pre riešenie problému neurobili nič," tvrdí predstaviteľ nájomcov.

Straka tak reagoval na schválenie návrhu koncepcie spôsobu usporiadania vzťahov súkromných vlastníkov bytových domov a nájomcov bytov dotknutých dereguláciou cien nájmu bytov na stredajšom zasadnutí vlády. Termíny plnenia úloh jednotlivými ministerstvami kabinet posunul do 31. decembra 2010. Návrh koncepcie bol vypracovaný v spolupráci s ministerstvami financií, spravodlivosti a práce, sociálnych vecí a rodiny.

"Ak by Právo na bývanie spolupracovalo pri návrhoch potrebnej legislatívy už pri samotnej tvorbe zákonov, celý proces by sa urýchlil. Negatívny postoj ministerstiev nás s najväčšou pravdepodobnosťou donúti ešte v tomto volebnom období zorganizovať protestné zhromaždenie pred úradom vlády," uviedol ďalej Straka. Posunutie termínov podľa neho znamená, že riešenie problému sa presúva do ďalšieho volebného obdobia. Väčšina dotknutých nájomníkov je v dôchodkovom veku. Počet náhradných bytov sa zmenšuje úmrtnosťou nájomníkov. Ich príbuzní nebudú dediť čo neexistuje, pokračuje v stanovisku Právo na bývanie.

Združenie nájomníkov ponúklo združeniu vlastníkov asi pred dvomi rokmi vzájomnú spoluprácu. "Vlastníci ponuku odmietli. Na škodu obidvom stranám," uvádza ďalej Právo na bývanie. Vlastníci sa medzitým už obrátili na súd v Štrasburgu, kde žiadajú odškodné. Nájomníci chcú podľa Straku problém vyriešiť na Slovensku rokovaním s predstaviteľmi vlády, premiérom a samosprávou. Obce a mestá podľa nájomcov nerobia nič, iba obviňujú vládu, že ich pripravila o nájomné byty, ale nové byty stavať nechcú.

"Každý má svoju pravdu. Čoskoro sa zabudne na to, že podstata problému nájomníkov je v tom, že 97 % nájomníkov bytov na Slovensku si byty, nielen v panelákoch, odkúpilo do osobného vlastníctva za pár korún," dodal Straka. Štát im podľa neho stále pomáha, napríklad pri zatepľovaní bytov, no zvyšné 3 % nájomníkov boli diskriminovaní, lebo možnosť odkúpiť si byty, v ktorých bývali, nedostali.

Hlavným cieľom je poskytnúť vybraným nájomcom bytov v reštituovaných domoch súkromných vlastníkov náhradný byt miesto toho, ktorý doposiaľ užívali. Návrh, ktorý po dvoch mesiacoch opätovne predložil minister výstavby, predpokladá v rokoch 2010 až 2015 použiť 72,7 mil. eur zo štátneho rozpočtu na výstavbu a prípravu tisíc náhradných nájomných bytov. Na obstaranie náhradných nájomných bytov je podľa návrhu koncepcie potrebných 54,5 mil. eur a na výstavbu technickej vybavenosti, projektovú prípravu stavieb a kúpu pozemkov pre výstavbu náhradných nájomných bytov ďalších 18,2 mil. eur.

 
Autor: SITA, ilustračné foto: profimedia.sk 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Vojna nájomníkov a majiteľov bude pokračovať
SITA
ilustračné foto: profimedia.sk