Bývanie po škandinávsky

17.10.2009
Interiér

Viete, ktorý štýl si dokázal podmaniť národy niekoľkých kontinentov? Očarenie prišlo zo severu. Škandinávsky dizajn, hoci na prvý pohľad pôsobí nenápadne, si podmanil mnohých z nás.

Obľubujú bielu

Škandinávsky interiér pôsobí jednoducho a triezvo hlavne vďaka belosti stien. Nekomplikovaná farebnosť vytvára vhodný základ na strohé zariadenie. Zároveň kontrastuje so sýtou farebnosťou vonkajšej architektúry. Farba interiérových stien však nie je náhodná. Krátke dni na severe vniesli do domácností nielen žiariacu belobu, ale aj živé farby. Škandinávci si radi doprajú dávku červenej, žltej a modrej. Pre konzervatívne domácnosti však zostávajú prioritou prírodné tóny bledohnedej a sivej.

V kurze je príroda

Tradícia dreva a prírodných materiálov v krajine bohatých severských lesov je pochopiteľná. Aj súčasný moderný dizajn si zakladá na klasickom použití drevín a využívaní zručnosti starých majstrov. Z drevín má dominantnú prevahu hlavne smrek. Svetlé drevo interiér tak nezahltí a ponúka pocit optickej vzdušnosti.
Tento materiál sa opakuje nielen na nábytku a podlahe, ale často aj ako obklad stien. Pocit chladu domácností vyvažujú textílie, hlavne z prírodných materiálov. Najčastejšia je vlna a bavlna. Hoci škandinávsky dizajn si zakladá na jednoduchosti a funkčnosti, predsa len nadchýna aj odbornú verejnosť. Získaval si ju prepracovanými detailmi a oblinami.

Všadeprítomné svetlo

Klasické škandinávske domácnosti vzbudzujú romantické predstavy. Imaginárne plamienky sa zažínajú v podobe lámp a svietidiel nielen v oknách domácností, ale aj na mnohých miestach v interiéri. Klasické viacramenné svietniky a svietidlá vyvažujú ostré hrany nábytku. Škandinávci si doprajú prísun prirodzeného skúpeho svetla v maximálnej možnej miere. V oknách by ste záclony hľadali zbytočne. Ak si doprajú textílie na oknách, tak iba v minimálnej miere. Využívajú ich skôr ako doplnok v podobe nariasených farebných krátkych záclon.

Na doplnkoch nešetria

Škandinávci si zakladajú na tradíciách a rodine. Všetko, čo pripomína tieto hodnoty, dokážu v domácnosti niekoľkonásobne zopakovať. Steny zapĺňajú obrazmi z čias svojich predkov. Modernejšie rámy všetkých veľkostí sa hrdo pýšia rodinnými príslušníkmi. Aj súčasné doplnky sa hrdo hlásia k histórii. Drevený riad a maľovaný porcelán sa umiestňuje na viditeľných miestach v niekoľkých veľkostných mutáciách. Z praktických dôvodov ich radi umiestňujú do početných vitrín. Lampáše, svietniky a sviečky sú v domácnostiach samozrejmosť. Cenia sa aj solitéry v podobe vypletaných sedákov, ošatiek a košov.

Hravé vzory

Vzory severanov nikoho nenechajú na pochybách o ich veselej povahe. Doplnky aj textílie sú plné národných symbolov v ich najjednoduchšej forme. V kurze sú ľudové symboly zvierat, kvetov a stromov. Často sú spojené s pôvodnými keltskými symbolmi, so starodávnymi mýtmi či božstvami. Obľúbujú výrazné farby. Okrem typických postavičiek sú časté aj kárované a pásikavé vzory. Hlásia sa o slovo na mäkkých strapcovitých dekách, sedákoch či posteľnej bielizni.

 
Autor: Edita JANÍKOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Bývanie po škandinávsky
Edita JANÍKOVÁ