Do práce v papučiach

21.09.2009
Interiér

Dnes netreba chodiť za prácou do práce, zarobiť si dnes mnohí vedia z pohodlia svojho domova. Viete, čo všetko sa podpíše pod váš pracovný výkon?

Priestor. Už dávno neplatí pravidlo, že pracovni treba vyčleniť samostatnú miestnosť. V čase globálneho minimalizmu, keď si hravo vystačíte s prenosným notebookom, klesajú aj nároky na veľkosť pracovného priestoru. Ak teda nepotrebujete doma uchovávať množstvo šanónov a zaobídete sa bez veľkorozmerného faxu či tlačiarne, pokojne si môžete na prácu vyčleniť kút v rámci inej miestnosti. Veľmi obľúbené sa stali pracoviská skryté za dverami posuvných šatníkov. Ak disponujú dostatočne kvalitným umelým osvetlením, prečo nie?

Pokoj. V každom prípade by to však malo byť miesto, ktoré počas celého dňa poskytuje relatívne najviac pokoja a čo najmenej rušivých vnemov. A to z vonkajšieho prostredia, ale aj v rámci samotného interiéru. Inak sa vám bude pracovať s výhľadom z okna do prírody a inak do frekventovanej ulice.

Farby. Na podporu sústredenia sa všeobecne odporúčajú pastelové farby zo studeného spektra. Obľúbené sú modré, zelené a sivé tóny, ktoré zároveň dokážu navodiť uvoľnenie. Decentná dávka niektorého červeného odtieňa tiež nie je na škodu, tá zasa stimuluje. Veľmi obľúbená je aj žltá. Strop by mal v každom prípade ostať vždy biely. Do pracovní sa skôr odporúča nábytok v svet­lých odtieňoch, napríklad javor alebo dub. Na zat­raktívnenie pomôže interiérová zeleň. Okrem často zdôrazňovanej estetickej funkcie pôsobí ako zelený filter proti prachu. Treba však dať pozor, aby nepôsobila dominantne.

Nábytok. O ergonomických pracovných stoličkách sa toho popísalo dosť. Takže veľmi stručne: Mala by byť na kolieskach a mať vyššie anatomicky tvarované operadlo chrbta. No vedeli ste, že napríklad aj tvar stola dokáže „narobiť“ svoje? Podľa feng šuej oválny stôl podporuje tvorivú prácu, veľkorozmerný zvyšuje sebavedomie. Drevo na nábytku je podľa tohto učenia vhodnejšie ako napríklad sklo či kov, lebo podporuje prirodzený tok pozitívnej energie. Rovnako ako poriadok. 

Štýl zariadenia. Ten asi veľa napovie o vašej profesii. Je rozdiel, či sa živíte kreatívnou, či rutinnou prácou náročnou na čas, alebo máte vlastný biznis. Takisto či je pracovňa určená iba pre vás, alebo má byť reprezentatívna, lebo tu prijímate aj obchodných partnerov.

Svetlo. V pracovni je dôležité prirodzené denné svetlo, no ak pracujete na počítači, priame slnečné svetlo nie je vítaný spoločník. Preto sa radšej treba vyhnúť umiestneniu monitora oproti oknu. V optimálnom prípade má prirodzené svetlo prichádzať zboku – pravákom zľava a naopak.

Pozícia. Viete, ktorým smerom otočiť stôl? Aj na to má odpoveď feng šuej. Tí, čo pracujú v obchode, marketingu či zábave, by mali sedieť smerom na juh. Zvyšuje to ich vnímavosť a myslenie. Smerom na juhozápad by si mali otočiť stôl všetci, ktorí vytvárajú tímy, pracujú s ľudskými zdrojmi alebo vo sfére služieb zákazníkom. Západ podporuje finančné uvedomenie a schopnosť dokončiť úlohy. Oproti nemu by mali sedieť ľudia pracujúci v oblasti financií a investovania. Severozápad ovplyvňuje organizačné a vodcovské kvality, podporuje zodpovednosť. Týka sa to ľudí pracujúcich v oblasti manažmentu, administratívy a plánovania.

 
Autor: Michaela NIKODÝMOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Do práce v papučiach
Michaela NIKODÝMOVÁ