Do voza i do koča

18.02.2010
Interiér

Hoci sa komody a príborníky v minulosti na čas vytratili z moderných domácností, dnes sú opäť ich neodmysliteľnou súčasťou. A to už nielen v spálni a kuchyni.

Názov komoda je pravdepodobne odvodený od španielskeho slova cómodo, v preklade pohodlný. Tu môžeme hľadať dôvod vylepšenia jednoduchej truhlice, predchodkyne komody. Výskyt nábytku tohto typu smeruje práve do končín Španielska, Francúzska a Talianska. Klasická komoda bola typická troma veľkými zásuvkami, ktoré poskytovali prehľadné uskladnenie posteľnej bielizne, neskôr oblečenia. Túto funkciu si komoda ponechala dodnes.

Nová tvár komody

Počet zásuviek postupne rástol a súčasné solitéry ponúkajú celú plejádu tvarov, členenia a materiálového vyhotovenia. Neostali len pri klasickom dreve, nájdete ich aj v plastickom, sklenenom či výpletovom šate. Ešte širšiu škálu predstavuje farebnosť. Aj samotné úchytky prešli vývojom. V minimalistickom interiéri sa ich dokonca zbavili. Na dosiahnutie absolútnej kompaktnosti dizajnéri ukryli členenie na zásuvky za jednoliaty panel, a to z rozličných materiálov.

Skutočne multifunkčná

Komoda nájde svoje uplatnenie takmer v každej miestnosti. Okrem pôvodného využitia v spálni poslúži v hale, jedálni, pracovni, detskej izbe, v priestrannej kúpeľni i v obývačke. Konkrétnemu využitiu sa prispôsobí tvarom, vnútorným usporiadaním i povrchovou úpravou.

Starý dobrý príborník

V minulosti bol ozdobou jedálne s praktickým využitím pri servírovaní a odkladaní jedál a nápojov. Mal podobu väčšej skrinky s dvierkami a zásuvkami, v hornej časti zasklenej. Jeho útroby ukrývali servis na každodenné používanie, zásuvky zas príbor a drobnosti na stolovanie. V zasklenej vitríne domáca pani vystavila na obdiv sviatočný servis alebo vzácnejšie doplnky z porcelánu či brúseného skla. Dnes príborník zažíva svoju renesanciu. Nové modely príborníkov sú navrhované ako klasické solitéry, ale aj ako súčasť jedálenskej zostavy. Materiálové a tvarové vyhotovenie i farebnosť by mali vychádzať z jednotnej štýlovej línie jedálne, prípadne celej spoločenskej zóny. Výnimka je kontrastné riešenie s použitím starožitného solitéru ako umeleckého akcentu v moderne zariadenom interiéri. Môže sa ním stať aj reštaurovaný príborník po babičke.

 
Autor: Inéz BÚCI
Fotogaléria


Najčítanejšie
 

Pekné Bývanie

 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko - Kuchyne našich čitateľov: Vybrať jedného výhercu bolo naozaj ťažké!

01.12.2016
11fotiek

Októbrová súťaž Vaše Hniezdočko bola plná jesennej inšpirácie!

02.11.2016
12fotiek

Náš septembrový víťaz: Z panelákového balkóna krásna zimná záhrada!

01.10.2016