Do voza i do koča

18.02.2010
Interiér

Hoci sa komody a príborníky v minulosti na čas vytratili z moderných domácností, dnes sú opäť ich neodmysliteľnou súčasťou. A to už nielen v spálni a kuchyni.

Názov komoda je pravdepodobne odvodený od španielskeho slova cómodo, v preklade pohodlný. Tu môžeme hľadať dôvod vylepšenia jednoduchej truhlice, predchodkyne komody. Výskyt nábytku tohto typu smeruje práve do končín Španielska, Francúzska a Talianska. Klasická komoda bola typická troma veľkými zásuvkami, ktoré poskytovali prehľadné uskladnenie posteľnej bielizne, neskôr oblečenia. Túto funkciu si komoda ponechala dodnes.

Nová tvár komody

Počet zásuviek postupne rástol a súčasné solitéry ponúkajú celú plejádu tvarov, členenia a materiálového vyhotovenia. Neostali len pri klasickom dreve, nájdete ich aj v plastickom, sklenenom či výpletovom šate. Ešte širšiu škálu predstavuje farebnosť. Aj samotné úchytky prešli vývojom. V minimalistickom interiéri sa ich dokonca zbavili. Na dosiahnutie absolútnej kompaktnosti dizajnéri ukryli členenie na zásuvky za jednoliaty panel, a to z rozličných materiálov.

Skutočne multifunkčná

Komoda nájde svoje uplatnenie takmer v každej miestnosti. Okrem pôvodného využitia v spálni poslúži v hale, jedálni, pracovni, detskej izbe, v priestrannej kúpeľni i v obývačke. Konkrétnemu využitiu sa prispôsobí tvarom, vnútorným usporiadaním i povrchovou úpravou.

Starý dobrý príborník

V minulosti bol ozdobou jedálne s praktickým využitím pri servírovaní a odkladaní jedál a nápojov. Mal podobu väčšej skrinky s dvierkami a zásuvkami, v hornej časti zasklenej. Jeho útroby ukrývali servis na každodenné používanie, zásuvky zas príbor a drobnosti na stolovanie. V zasklenej vitríne domáca pani vystavila na obdiv sviatočný servis alebo vzácnejšie doplnky z porcelánu či brúseného skla. Dnes príborník zažíva svoju renesanciu. Nové modely príborníkov sú navrhované ako klasické solitéry, ale aj ako súčasť jedálenskej zostavy. Materiálové a tvarové vyhotovenie i farebnosť by mali vychádzať z jednotnej štýlovej línie jedálne, prípadne celej spoločenskej zóny. Výnimka je kontrastné riešenie s použitím starožitného solitéru ako umeleckého akcentu v moderne zariadenom interiéri. Môže sa ním stať aj reštaurovaný príborník po babičke.

 
Autor: Inéz BÚCI
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Do voza i do koča
Inéz BÚCI