Dokonalí imitátori

26.05.2011
Interiér

Kým na začiatku kariéry boli len menej vydarená kópia, teraz sa už za svoj imidž nemusia hanbiť. Na prvý pohľad už dnes ťažko spoznáte rozdiel medzi prírodným originálom a ich umelou verziou. Dokonalé napodobeniny: laminát, PVC a koberec zo syntetického vlákna.

Drevo verzus laminát

Drevo má jedinečnú kresbu a farbu, teda každý diel je originál. Nie pre každého je to však pozitívum. Od drevenej podlahy ani v najvyššej akostnej triede neočakávajte dokonale jednotný dezén. Tým, čo hľadajú bezchybnosť, bude väčšmi vyhovovať laminátová podlaha. Všetky diely sú totiž navlas rovnaké.

Hoci laminát sa pýši väčšou mechanickou odolnosťou a ľahšou údržbou, drevo má spravidla dlhšiu životnosť. Veľká výhoda je, že vrchná úžitková vrstva sa po opotrebovaní dá opakovane zrenovovať. No neplatí to všeobecne. Ak sú diely opatrené len veľmi tenkou dyhou, nedajú sa opätovne prebrúsiť. Pri jednom brúsení sa totiž obrúsi asi 0,5 až 1 mm dreva. Niektoré vo výrobe mechanicky upravované povrchy môžu renováciou stratiť svoju štruktúru.

Za viacvrstvovú drevenú podlahu zaplatíte od 40 eur, kým cena laminátu sa začína od 5 eur. Keď často prerábate svoj príbytok, drevo sa vám nemusí oplatiť. Možno vám v budúcnosti bude vyhovovať iná farba podlahy.

Laminát ponúka oveľa širšiu paletu vzorov ako drevo. Vrstva dekoračného papiera krycej vrstvy znesie hocijaký námet.

Pri výbere či už drevenej, alebo laminátovej podlahy sa oplatí byť ostražitý. Neoplatí sa kupovať lacnejšie výrobky nižšej kvality. Prejaví sa to už pri montáži, keď jednotlivé diely do seba ťažšie zapadajú a po krátkom užívaní sa rozchádzajú. Navyše sa ľahko aj opotrebúvajú. Všímajte si záručnú lehotu, pri niektorých serióznych značkách býva aj 30 rokov.

Vlna verzus syntetické vlákno

Koberce zo syntetických vlákien sú odolnejšie proti nečistotám a chemikáliám a vyznačujú sa jednoduchšou údržbou. Majú aj vyššiu stálosť farieb. Dokážu byť dokonca aj antialergické.

Vlna rýchlejšie nasaje tekutiny ako umelé vlákno. Vlna však dokáže regulovať vnútornú klímu v interiéri. V prípade vyššej vzdušnej vlhkosti absorbuje nadbytočnú vodu a potom ju dokáže odovzdať suchému vzduchu. Výhoda vlny je aj elasticita. Preto koberec nie je taký citlivý na odtlačky stôp po nábytku.

Mnohým môže prekážať, že vlnený koberec spočiatku „pĺzne“. No po pár vysávacích cyk­loch sa tento problém stratí. Ak koberec nemá úpravu proti moliam, je pre nich chutná lahôdka. Navyše je to obľúbené miesto aj pre roztoče.

Keď kupujete koberec z vlny, ešte nemusí byť zaručene aj kvalitný. Kvalitu vlny ovplyvňuje mnoho faktorov, od miesta chovu oviec až po spôsob spracovania. Rovnako aj jednotlivé chemické vlákna sú rozdielnej akosti. Vlne sa najviac podobá polyamidový vlas. Cenu koberca v mnohých prípadoch neovplyvňuje druh suroviny, ale značka. Vlnený koberec nemusí byť zaručene drahší ako ten vyrobený z umelých vlákien.

Linoleum verzus PVC

Nesporná devíza linolea je ekologickosť a zdravotná neškodnosť. Vyrába sa totiž z čisto prírodných komponentov. Neobsahuje stabilizátory alebo zmäkčovadlá ako umelé PVC vyrobené z polyvinylchloridu. Aj napriek tomu má PVC na trhu oveľa vyšší podiel. Záujem o linoleum však v poslednom čase oživil trend ekologického stavania.

Kým linoleum sa vyrába len v malej škále farieb a vzorov, PVC ponúka oveľa rozmanitejší výber. Linoleum je vždy farebné v celom svojom priereze až po nosný materiál. PVC môže byť nielen homogénne, ale aj heterogénne. Heterogénne PVC má viacvrstvovú štruktúru s rôznym zložením jednotlivých vrstiev.

PVC sa ošetruje ľahšie ako linoleum. Na jeho čistenie sa dajú použiť aj bežné chemikálie, pri linoleu len pH neutrálne. S nevhodnými prostriedkami by ste mohli napáchať obrovské škody. Navyše, ochranný film linolea treba z času na čas obnovovať v závislosti od opotrebenia. Na PVC však gumené kolieska a nožičky nábytku ľahšie zanechajú stopy. Obe podlahoviny sú odolné proti opotrebeniu.

Linoleum je drahšie, cena sa začína od 20 eur za m2. Heterogénne PVC kúpite už od 7 eur za m2.

 
Autor: Zlatica VARGOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Dokonalí imitátori
Zlatica VARGOVÁ