Jedálenské posedávanie

16.06.2009
Interiér

Viete, čo najlepšie pribrzdí každodenný stres? Pôžitok z chutnej večere spolu s rodinou či priateľmi na peknom mieste. A prečo nie priamo u vás doma?

Plánovanie interiéru ráta azda so všetkým, okrem toho najdôležitejšieho. Jedáleň, ktorá bola odjakživa centrom domácnosti, sa odsúva zrazu nabok. Hľadajú sa jej skromnejšie varianty, teda raňajkové či barové sedenie, nanajvýš stôl s menšími rozmermi niekde v kuchyni učupený pod oknom. Niet divu, že si pri tomto scenári radšej zasadneme s jedlom priamo do obývačky.

Zaradená

Nespochybniteľný fakt je priestorová náročnosť jedálne, najmä ak sa neuspokojíte s rozkladacím stolom či menej náročným rozkladacím konzolovým stolíkom. Do jedálenského kúta by sa mala zmestiť nielen celá zostava, ale je potrebné rátať aj s pohodlným prechodom pre stolovníkov aj „obslužný personál“. Poradiť si však môžete aj v menšom priestore. Chce to však kompromis. Výrobcovia povýšili dobre známe kuchynské lavice na novodobé sedačky. Pohodlné sedenie a eleganciu zabezpečuje vyššie sedačkové čalúnenie. Takáto voľba vyrieši dilemu jedálenský kút či rohová sedačka v obývačke. Potešiť by sa z nej mohli aj hostia, ktorých by ste hneď od dverí usadili k pohostinnému stolu.

Posúvanie

Ako rýchlo sme si zvykli na prepojenie obývačky s kuchyňou, zvykáme si aj na nový fenomén. Prednedávnom architekti zavelili na „posun“. Interiér čoraz častejšie posúvajú von. Aspoň tam, kde sa to dá. V prípade bytov na balkón, v prípade domov na terasu. Najlepšie sa im na to hodí práve jedáleň či sedačka. Dizajnéri vytvorili špeciálne série nábytku, ktorý spĺňa náročné materiálové aj tvarové kritériá. Stoličky, polokreslá či stoly z polyetylénu, alebo iných trvácích materiálov odolávajú nielen zmenám počasia, ale aj slnečnému žiareniu. Mäkké vypletané línie na rozdiel od masívneho záhradného nábytku vhodne zapadnú aj do interiéru počas zimnej sezóny. Novú podobu v interiéri získajú stoličky, ak ich oblečiete do textílií alebo ich skrášlite kusovými kožušinami.

 
Autor: Edita JANÍKOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Jedálenské posedávanie
Edita JANÍKOVÁ