Nabité mladosťou

16.01.2009
Interiér

Je moderné, ale strohý minimalizmus mu nevonia. Je pohodlné, ale obraz rodinného hniezda v ňom nenájdete. Bývanie pre mladých. Silný koncentrát hravosti, optimizmu a rebelantstva.

Mladým ľuďom chutí originalita okorenená vlastným názorom, vzpierajúcim sa diktovaným či zaužívaným pravidlám. Podobne je to aj s ich bývaním. Pri zariaďovaní kladú dôraz na komfort. Až neskôr prichádza na rad praktická stránka veci. Neboja sa experimentovať a púšťať sa po extravagantných chodníčkoch. To všetko dáva mladému bývaniu neodolateľné čaro sršiace energiou.

Všetko je povolené

Žiadna kombinácia farieb a vzorov nie je tabu. Zelenú má celé farebné spektrum, oscilujúce na hranici sviežich sýtych až krikľavých odtieňov. Stop nepozná ani čierna. Nonšalantne a bez ostychu sa prihlási o slovo tam, kde by ste to najmenej čakali – pri úprave stien. Spolu s jednoliatymi zafarbeniami participujú pri moci aj vzory. Na textíliách sa obľube tešia pruhy, geometrické a abstraktné dekory. V malom i vo veľkom formáte.

Aké materiály?

Riasené záclony a závesy považujú mladí za prežitok. Skôr inklinujú k japonským stenám, ktoré sú vyrobené z materiálov nevyžadujúcich pranie. Mnohokrát si vystačia s roletami či so žalúziami. Sedačka s ľahko čistiteľným čalúnením je fajn, ale vysoká suma za špeciálnu tkaninu už nie. Kompromisom sú odnímateľné poťahy. Sklo opticky neudusí malý priestor. Vynucuje si však pravidelnú starostlivosť rovnako ako antikoro. Samozrejme, v prípade, ak sú oku nelahodiace šmuhy a odtlačky na príťaž. Praktickým partnerom je drevo. Ideálne svetlé, na prvý pohľad nepriznávajúce zabudnuté vrstvičky prachu. Najnenáročnejší je plast, hravý tvarom i farebnosťou. Ten je stvorený na barové či jedálenské stoličky a úložné kontajnery na kolieskach.

Čo nesmie chýbať

Alfou a omegou mladých je audiovizuálna technika. Dlhé hodiny strávené v jej spoločnosti vyžadujú pohodlné sedenie. Ak sa rozmerná sedačka do miestnosti nevtesná, dvojkreslo si miesto určite nájde. Na leňošenie, počúvanie hudby a čítanie kníh je zas skvelý sedací vak. Kam však pri stretnutí usadiť toľkých priateľov? Stačí zopár veľkých podušiek pohodených okolo nižšieho konferenčného stolíka. Pocit pohodlia hosťom znásobí mäkký koberec. Nábytok zastupujú najmä nástenné police a policové systémy vystavujúce na obdiv knihy, cédečká a dévedéčka. Kto nemá chuť na súperenie s prachom, nech staví na uzavreté skrinky.

 
Autor: Katarína ŠATANKOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Nabité mladosťou
Katarína ŠATANKOVÁ