Obrazy v dreve

15.03.2008
Interiér

Kým prednedávnom sme mohli tušiť prítomnosť dreva v nábytku iba vo forme zlepenej drevotriesky, dnes si už môžeme jeho krásu a štruktúru naplno vychutnať. Moderné dyhy sú krásne a dostupné.

Masívny nábytok sprevádza ľudstvo už niekoľko stoviek rokov. Je trvácne, pevné a predovšetkým ponúka nespočetné variácie. Kým tradičné krivky nábytku vyniknú v buku, dube či borovici, nádychom exotiky lákajú dreviny zebrana, makasaru či tík. Nie div, že sa dnešné trendy opäť vracajú práve k tomuto materiálu. Popri stále obľúbenejších tmavých odtieňoch a vyhľadávanom orechu sú čoraz populárnejšie ovocné dreviny. Žiadané sú slivka, jabloň, čerešňa a pôsobivé drevo olivy.

Dyha vedie

Aj keby sa zdalo, že zaujme iba nábytok z masívu, opak je pravda. Už takmer sto rokov je v ponuke dyhovaná alternatíva. Ide o kvalitnú cenovo dostupnú náhradu celomasívneho vyhotovenia najmä pri exo-tických drevinách. Dyhy sa vyrábajú z vybratých kmeňov rezaním alebo lúpaním. V ponuke sú v hrúbkach napríklad 0,6 mm alebo 1,5 mm. Následne sa lepia na nosný materiál. Podľa smeru spracovania získavajú pláty dreva originálnu kresbu. Na rozdiel od masívu dyha nemení tvar ani vplyvom vlhkosti, preto sa teší veľkej obľube. Navyše dovoľuje vytvárať bohaté dekoratívne vzory, ktoré vznikajú spojením jednotlivých kusov dýh, takzvaným zosadením. Aj pri dyhovanom nábytku musíte však rátať s odtieňovou nestálosťou zapríčinenou pôsobením svetla.

Žiadané vzory

Trendový dyhovaný nábytok si obľúbil najmä dyhu s výraznou kresbou. Zaujme korenica či jadrové dre-viny. Nejde pritom o žiadne exotické korenie či kôstkové dreviny. Efektný dekor korenice vzniká následkom straty vetvy alebo poranením kôry stromu. Na poškodenom mieste sa vytvára neusporiadané mimoriadne husté vlákno, takzvané korenicové drevo. Žiadané sú korenice z mahagónu, jaseňa či smrekovca. Jadrové drevo je charakteristické výrazným tmavým pásom vlákien uprostred svetlejšej textúry. Efekt vzniká ukladaním trieslovín v jadre kmeňa, na rozdiel od svetlých živých buniek naplnených škrobom a olejnatými čiastočkami v beľovej vrchnejšej časti.

Laminát či dyha

Ak sa príjemne cítite v spoločnosti dreveného nábytku a neviete sa stotožniť s jeho nestálou prírodnou podobou, poruke je lacná náhrada v podobe laminátu. Výrobcovia sa snažia o čo najvernejšiu kópiu prírodnej predlohy, niekedy s väčším a inokedy menším úspechom. Vzor sa nanáša na dekoračný papier, ktorý je základom vzniku laminátu. Pri lamináte môžete nábytok dokupovať aj postupne bez toho, aby ste postrehli rozdiel vo farbe či v štruktúre dreviny. Oceníte aj jeho bezproblémovú údržbu. Nebezpečenstvo hrozí iba v prípade zmeny dodávateľa laminátu, ktorému sa, našťastie, výrobcovia nábytku vyhýbajú. Prítomnosť laminátu je v niektorých prípadoch nevyhnutnosťou. Stretávame ho na korpuse kuchynského alebo kúpeľňového nábytku. Dvierka a viditeľné plochy už môžete voliť v dyhe či masíve.

Dyha alebo masív

Laický pohľad si len ťažko všimne rozdiel. Obe alternatívy ponúkajú krásu dreva, ale zároveň si vyžadujú aj pravidelnú opateru. Ich moderná verzia nie je zaťažená vrstvami laku, upravuje sa ekologicky. Ošetruje sa iba prírodnými voskmi a olejmi. Dyha nájde uplatnenie najmä pri exotických a drahých drevinách, ktoré sú v masívnej verzii nedostupné alebo nezaplatiteľné. Masív prichádza na rad pri nábytku, ktorý vyžaduje profilovanie a tvarovú rozmanitosť. Obmedzený je aj výber dreviny. Dnešní dizajnéri sa prikláňajú skôr k využitiu atraktívnych exotických dýh. Využívajú ich na dominantných solitéroch v nezvyčajných kombináciách s plastom, taveným sklom a kovom.

 
Autor: Edita JANÍKOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Obrazy v dreve
Edita JANÍKOVÁ