Zaostrené na kúpeľňu: Odhalená intimita

03.10.2008
Interiér

Netradične umiestnené jednotlivé sanitárne prvky i celé kúpeľňové zostavy sa stávajú bežnou realitou bývania. Možno sa chcú vymaniť z priúzkych stien kúpeľní, možno chcú poskytnúť viac pohody.

Jeden z množstva panelových bytov ukrýva jednu z mála netradične riešených kúpeľní. Pokiaľ čakáte atypické či luxusné zariadenie, budete sklamaní. Jej výnimočnosť má viac do činenia s dispozičným umiestnením. I keď sa nachádza na pôvodnom mieste, predsa sa výrazne líši od ostatných susediek v bytovke. Rozdielnou ju robí sklobetónová priečka deliaca kúpeľňu priamo od obývacej izby. Z pôdorysu bytu sa tak vymazala úzka prechodná chodba. Majitelia za ňou ani trošku nesmútia, veď im neposkytovala žiadne úložné miesto. Väčšiu radosť majú z centimetrov navyše určených na hygienu. Ešte aj tie znásobili. Spojením kúpeľne s toaletou. Odmenou im bola možnosť poobzerať sa po komfortnejšej rohovej vani. Bez rozmerových obmedzení mohli vyberať aj ostatné sanitárne zariadenie. No vráťme sa k sklobetónovej priečke. Zaoblená priehľadná kráska nie je len efektným interiérovým prvkom. Jej hlavnou devízou je prínos denného svetla. Vďaka nemu sa kúpeľňa vymanila spod rúška nenápadnej tmavej miestnosti.

Ešte odvážnejšia

V novostavbách domov či veľkorysých bytov sa začína objavovať nový fenomén. Vaňa voľne „pohodená“ uprostred obytnej miestnosti. Voľba padá zvyčajne na spálňu. Tabu nie je ani obývačka. Musíme však podotknúť, že funkciou takejto vane nie je poskytovať očistu. Tá sa naďalej robí v kúpeľni, ktorá by v dispozícii domu či bytu nemala chýbať. Sólo vaňa je stvorená na relax. Miestnosti ako spálňa či obývačka ho podčiarkujú príjemnejšou atmosférou ponúkajúcou viac zvukových i obrazových vnemov. Už len predstava ponoriť sa do bubliniek perličkového kúpeľa či nechať si masírovať telo hydromasážou hľadiac na ohnivé plamienky v kozube, je upokojujúca. Čo tak ešte vypočuť si pri tom obľúbenú hudbu alebo pozrieť si dobrý film?

Rovnako náročná

Z technického hľadiska nie je umiestnenie vane mimo kúpeľne náročné. Celá alchýmia spočíva v rozvodoch vody. Ak je vaňa situovaná pri stene, prívod vody môžete viesť v nej. Vaňa v priestore vyžaduje rozvody v podlahe. Odpad sa vedie ako vždy v podlahe pod vyžadovaným spádom. Samozrejme, o netradičnom situovaní vane treba vedieť už pri projektovaní rozvodov. Ak by ste si to premysleli dodatočne, kameňom úrazu sa môže stať práve spomínaný spád odpadu, ktorý by ste bez vyvýšenia podlahy nedosiahli. Pozitívum, ktoré vám vaňa, respektíve voda v nej, prinesie, je zvlhčenie suchého vzduchu v miestnosti. Pridajte do kúpeľa pár kvapiek vonného oleja a celou izbou sa rozplynie jemná vôňa stimulujúca vaše zmysly. Ak máte obavy o nadmerné vlhko, prizvite si k vetraniu cez okno na pomoc malých technických pomocníkov – odvlhčovače vzduchu.

 
Autor: Katarína ŠATANKOVÁ,
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Zaostrené na kúpeľňu: Odhalená intimita
Katarína ŠATANKOVÁ