Rozsvietená atmosféra

23.09.2010
Interiér

Obývačka je miesto, ktoré neunikne žiadnemu pohľadu. Bez ohľadu na to, či je zariadená v modernom, či v rustikálnom štýle, má človeku dopriať chvíle pohody, odpočinku i zábavy. Čo vytvorí správnu kulisu?

Svetlo sa pohráva s našou náladou. Keď je svet pochmúrny, chce sa nám odpočívať, keď nás prekvapí oslepujúci lúč svetla, prebudia sa v nás všetky zmysly. Spoliehať sa len na prírodný zdroj svetla nestačí. Hoci architekti kladú dôraz na správnu orientáciu spoločenskej časti domácnosti, ktorou je juh či juhozápad, nie každý si môže dopriať tento luxus. Nuž neostáva nič iné, iba náhode, ako to už býva, trocha pomôcť.

Plánovaná hra

Mýtus jedného centrálneho svietidla je už dávno za nami. Svetlo smerujúce väčšinou do stropu, s väčším alebo menším počtom žiaroviek, neposkytlo úľavu očiam ani dostatok svetla na miestach, ktoré neboli v priamom dopade. Ak teda pristúpite k premyslenému rozmiestneniu svietidiel, napíšte si všetky činnosti a miesta, ktoré by stáli za nasvietenie. Posvieťte si na knihu, do taniera, na obrazy či na police. Rátajte s chvíľami oddychu, návštevami či práce. Na každú činnosť je vhodný iný zdroj aj intenzita svetla. Nielenže pri výbere ušetríte za elektrinu, ale doprajete oddych aj očiam.

Zanedbané nástenné svietidlá

Hoci sa na ne často zabúda, možno práve tento druh svietidla je pre vás to pravé orechové. Nezaberá veľa miesta, poskytne zdroj svetla práve tam, kde ho potrebujete, a zaujme hneď na prvý pohľad. Poslúži nielen na čítanie, ale aj ako dekoračný prvok. Správny čas na rozmiestnenie nástenného svietidla je vo fáze plánovania osvetlenia interiéru. Elektrické vedenie vtedy môžete ešte elegantne ukryť pod omietkou. Pod ňu môžete skryť aj dotykové ovládanie osvetlenia. Stačí sa dotknúť steny na správnom mieste a predstavenie sa môže začať!

Niečo pre zákazníka

Na americkom trhu by sa mali od polovice roku 2011 objaviť nové štítky na obaloch výrobkov, ktoré uľahčia orientáciu spotrebiteľa pri výbere vhodného svetelného zdroja. Namiesto údaju o počte wattov, ktoré poskytujú iba informáciu o spotrebe energie, budú informovať aj o počte lúmenov, teda o poskytovanom množstve svetla. Takisto bude na obale označené, či výrobok poskytuje zdroj studeného alebo teplého svetla, ročné náklady na spotrebu energie a očakávanú životnosť. Napríklad 13-wattová fluorescenčná kompaktná žiarivka v porovnaní so 60-wattovou žiarovkou má porovnateľný svetelný výstup, a pritom spotrebuje menej ako 1/4 energie. Štítok by mal obsahovať aj informáciu o obsahu ortuti vzhľadom na záťaž pre životné prostredie.

 
Autor: Edita JANÍKOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Rozsvietená atmosféra
Edita JANÍKOVÁ